تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1777

تجربیاتی از هم اندیشی

(( در ازل پرتو حسنت ز تجلی دم زد ))
ابتدا خدا بود و دگر هیچ و خدا تنها بود .
(( عشق پیدا شد و آتش به همه عالم زد ))

حیات شکل گرفت و زن و مرد به آن رونق بخشیدند و هنوز جریان زندگی کند و گنگ بود ، تا انسان انسان را شناخت و کلمه آغاز شد . کلاف های سردرگم با گفتگو باز و اندیشه ها به هم دوخته شد .

آتش سخن افروخته شد و چرخش به دور آن آغاز تا اشباح دوزخی به دور رانده شوند .
از میان دود و دم مجالس و قهوه خانه ها صداهای گنگ و درهمی شنیده شد که گویا تفکری با صدای بلند و یا نجوایی آرام بود .
صلاح و مشورت کردن برای خرید و فروش متاعی و یا یاری جستن از همیاران برای برداشتن باری ، جنب و جوشی در خانه کدخدا و یا ریش سفید ده به راه میانداخت و کم کم گره کور موضوع باز می شد و آرامش بجای اول خود باز می گشت . حل و فصل اختلافات قبیله ای و مشکلات خانوادگی با پا در میانی کردن بزرگ خانواده و یا بحث و گفتگو راه را برای آشتی کردن هموار می نمود زنان برای ادای نذو به یاری یکدیگر می پرداختند .

در هشتی خانه ها زن های همسایه به دور هم نشسته و سبزی های خوب را از بد جدا می کردند - از فلانی شنیده اند که برای تهیه جهیزیه دخترش با مشکل مواجه است و باید برای او کاری کرد هر چند آجیل مشکل گشای شب جمعه گذشته کارساز خواهد بود ولی همفکری همسایه ها هم در حل مشکلات بی تاثیر نخواهد بود .

گره پیچیده زندگی در هر نسل پیچیده تر شده و علم و دانش و هنر و صنعت و تجارت و مراودات و معاملات به سویی می رود که حل مسائل و باز کردن گره ها تخصصی شده و نیاز به دور هم نشینی های علمی - هنری و تخصصی هر روز بیشتر از روز پیش احساس می گردد.
طیف های رنگ زندگی به بی نهایت رسیده است و تشخیص آنها آنچنان سخت شده است که جز با توضیحات و توجیهات و هم فکری و هم اندیشی چیزی کاملا مشخص نخواهد شد .

هرچند که همایش ها و هم اندیشی های موضوعات مختلف هر یک ویژگی مخصوص به خود را دارند لکن هم اندیشی انجمن مفاخر معماری ایران که چندمین سال خود را می گذراند دارای ویژگی خاصی است که علاوه بر حضور معماران و شهرسازان ، اندیشمندان دیگری هم در زمینه شعر و ادب و تاریخ نیز جلسات را یاری می نمائید ، حضور دانشجویان و جوانان علاقه مند شادابی و طراوت خاصی به محفل هم اندیشی می بخشند .

بازار هم اندیشی انجمن قلبی تپنده دارد و ضمن آنکه در همه کارهای آن خلوص دیده می شود شوق و شور نیز از خواص آن است . کسب و کارش بد نیست .

نگران خویشیم : خویشی از آنطرف آجرها - خویشی از باغ هنر
که نمی تابد از او     جلوه عشق هم اندیشی ما

با این همه  آتش عشق که خاموش نشد ، گرمی دیگری از راه رسید - گرمی محفلی در جای دگر که پذیرای دل است
جلسات هم اندیشی مثل آب تهران است : هر که خورد پاگیر آن می شود - اغلب چهارشنبه شب ها شرکت کنندگان با بار بیشتری به خانه می روند .

چرا نمی دانستم و چرا نمی دانم دغدغه های خانه است ، دغدغه ای که شیرین است و تا جلسه بعد خوراک خوبی برای تفکر خواهد بود .
هر چند که فضای فیزیکی سالن جلسات هم اندیشی راه را بر گفتگو بسته است و معماری خود در برابر برگزار کنندگان قد علم کرده است که باید نشست و گوش داد و گهگاه چرتی زد زیرا فضای سالن چنین حکم می کند ، شاید همین امر هم کمی موجب کاهش جاذبه هم اندیشی شده است . با این وجود جای شکرش باقی است که هنوز جایی هست که سر ساعت 4 دور هم جمع شویم .

ابتکار نمایش فیلم و اسلاید و تصاویری از زندگی مردمان این مرز و بوم و سرزدن به گوشه هایی از تاریخ معماری و هنر مردم از مواردی است که می تواند در ارتقاء سطح علمی جلسات موثر واقع گردد. حضور علاقه مندان به شرکت در جلسات گهگاه موجب می گردد که فضای سالن تکافوی جمعیت را نکند و این نویدی است برای اهالی هم اندیشی که با تلاش بیشتری موضوع را دنبال و دست اندرکاران تشکیل جلسات با شوق بیشتری نسبت به تنظیم برنامه اقدام نمایند .

هر چند در لابه لای چرخهای زندگی فرصت کمی برای بعضی از امور از جمله شرکت در جلسات هم اندیشی باقی می گذارد . لکن آنها که می توانند باید فرصت را غنیمت بشمارند و راه را بر روی این کاش ها ببندند. جلسات هم اندیشی اگر روزی ناشناخته بود و کم رونق امروز خریدار دارند و هستند آنهایی که باید باشند و اگر روزی دیگر نباشند باید گفت که ایکاش بودند . روزی که گذشت دیگر بر نمی گردد و شاید آنچه را که امروز می توانی بگویی و نمیگویی روز دیگر فرصت گفت نباشد که چه حیف .

ابتدا هیچ نمیگفتیم که اگر میگفتیم اوضاع جور دیگری بود و حال غنیمت شماریم وقت را که ، دوستانی را که نمی شناختیم الان می شناسیم و دوستشان داریم و چراهایی که نمی دانستیم حال میپرسیم تا بدانیم .
فضای هم اندیشی قفل قفس تنهایی را می شکند و قفل زبان را می گشاید و کلید آن را به دست شمای هم اندیش می سپارد . تا در دریای درون غوص کنید و با دستی پر از مروارید اندیشه نیک ساحل نشینان را خوشحال .

یزدان هوشور

مجموعه مقالات مرتبط : تجاربی از هم اندیشی    
عضو مرتبط : یزدان هوش ور  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید