تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :568

تهرانگردی بعد از مسجدجامعی

بین بافت فرسوده و بافت تاریخی تفاوت وجود دارد، ‌بخشی از بافت فرسوده ارزش تاریخی و میراثی دارد اما، بین وضعیتی که ما در ایران داریم و آثار میراثی و باستانی در کشورهای مقصد گردشگری در دنیا تفاوت‌هایی وجود دارد. بنابراین، دولت تدبیر و امید باید رویکرد جدیدی را در حوزه میراث‌فرهنگی در پیش بگیرد که بر اساس آن، جدا از اماکن تاریخی نفیس و بزرگ که به ثبت جهانی رسیده  یا در نوبت ثبت هستند، هزاران مکان تاریخی ثبت نشده دیگر در کشور داریم که شامل خانه‌های تاریخی،‌کاروانسراها، آب‌انبارها و ... می‌شود که باید این اماکن را با حفظ هویت فرهنگی و تاریخی در اختیار بخش خصوصی بگذارند تا تبدیل به رستوران سنتی، مراکز اقامتی، کلاس‌های فرهنگی یا موزه‌های شخصی شوند که این کار هم هزینه‌های دولت را کم می‌کند و هم می‌تواند ایجاد درآمد و اشتغال کند.
بنابراین ما می‌توانیم هویت تاریخی این اماکن را حفظ کنیم و مرمت آنها را توسط بخش خصوصی با نظارت سازمان میراث‌فرهنگی انجام دهیم و سپس برای فعالیت‌های اقتصادی با رویکرد فرهنگی از آنها استفاده کنیم. این کار در دنیا انجام می‌شود و در ایران هم از چند سال پیش حرکت‌های محدودی در این زمینه شروع اما خیلی زود متوقف شد. در هر حال، میراث‌فرهنگی کشورمان با وضعیت نابسامانی مواجه است. با وجود این، باید در نظر گرفت میراث‌فرهنگی به تنهایی نمی‌تواند هویت تاریخی کشور را  بازگرداند. به ویژه در رابطه با شهر تهران برای رسیدن به وضعیت مطلوب در این زمینه، همکاری اعضای شورای شهر لازم و ضروری است.
صرفنظر از نام و اسم شخصی خاص شورای شهر تهران در طی یک سال گذشته به موضوع میراث‌فرهنگی که همانا سرمایه اصلی شهر است توجه بسزایی داشته و در این رابطه باید گفت این شورا هر کاری که کرده است وظیفه بوده و به عبارتی به وظیفه خودش عمل کرده است. در یک سال اخیر از طرفی شاهد تهرانگردی‌های رئیس شورای شهر تهران و توجه او به هویت تاریخی تهران بودیم و از طرف دیگر، شاهد موضع‌گیری‌های این شورا و به ویژه هیأت رئیسه به بناهای میراثی بودیم. در رابطه با ساخت و ساز سرای دلگشا این مسئله بیشتر از همه دیده شد. این فعالیت‌ها بعد از تغییر و تحولات در شورا باید ادامه یابد.
اگر تا قبل از آن اقدامات این چنینی دیده نمی‌شد اهمال وجود داشته است. از این رو امیدواریم با تغییر نام روسای شورای شهر سیاست آنها در این زمینه تغییر نکند و ما در ادامه کار این شورا باز هم شاهد اقدامات موثر در حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری شهر تهران باشیم. البته، در این باره نباید راهکار و چارچوبی برای رئیس این شورا دیکته کرد چراکه، این موضوع و نحوه عملکرد آن بحثی سلیقه‌ای است که هر کس باید مطابق سلیقه خودش رفتار کند اما، آنچه مسلم است این است که توجه به میراث‌فرهنگی شهر تهران به طور کلی به هیچ وجه نباید سلیقه‌ای باشد و باید از اهم واجبات سیاستگذاری‌های مدیران و مسئولان شهری قرار بگیرد. به بیان دیگر اینکه باید این رویکرد وجود داشته باشد یا نه؟ محل بحث ما نیست بلکه نحوه انجام آنکه بتواند نتیجه مطلوبی برای ما داشته باشد محل بحث است.
از این رو، در مباحثی مانند توسعه شهری باید میراث‌فرهنگی که سرمایه شهری محسوب می‌‌شود اصل تلقی شود و تمام برنامه‌ریزی‌های شهری بر مبنای آن صورت گیرد. در هر صورت، آن چیزی که در این مدت توسط شورای شهر تهران، انجام شده درست بوده و باید توسعه پیدا کرده و به سایر بخش‌های حوزه هم تعمیم داده شود. باید سعی همه دست‌اندرکاران حرکت در راستای وضعیت مطلوب در عرصه میراث‌فرهنگی باشد. هویت شهری نماد هویت ملی و شناسنامه مردم آن شهر است این در حالیست که، هویت شهر تهران به طور جدی در معرض تهدید است. بر این اساس از ریاست جدید شورای شهر تهران انتظار می‌‌رود توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشد و در سیاست‌گذاری‌های شورا بخش عظیمی را به این مهم اختصاص دهد. موضوع دیگر که باید به آن توجه ویژه‌ای شود، بحث خانه‌های قدیمی و تاریخی موجود در شهر تهران است که در حال حاضر شرایط بحرانی دارد. خانه‌های تاریخی و قدیمی تهران یکی پس از دیگری نابود می‌‌شوند؛ خانه‌هایی که هویت پایتخت هستند.
در بسیاری از این خانه‌ها کسی ساکن نیست و افراد بی خانمان و معتادان میهمانان دائمی آنها شده‌اند و هر روزه شاهد آن هستیم که این بناها یکی پس از دیگری طعمه بولدوزر و بیل مکانیکی می‌‌شوند. خانه و باغ اتحادیه که چندی پیش موضوع آن مطرح شد، تنها یکی از نمونه‌های خانه‌های تاریخی تهران است که روزهای آخر عمرشان را سپری می‌‌کنند و مشابه آن در شهر زیاد است که در حال حاضر به یکی از آسیب‌های جدی موضوع میراث‌فرهنگی و حوزه تاریخی شهر تهران تبدیل شده است.
محیط طباطبایی -کارشناس میراث‌فرهنگی
به نقل از روزنامه آرمان امروز
 

 

استان مرتبط : تهران  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید