تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :940

تهران یکی از زشت ترین شهرهای جهان است

(معمارها سبک زندگی مردم را عوض کرده اند)

به گزارش هنرآنلاین؛ مهندس عبدالرضا زکایی استاد معماری دانشگاه و نویسنده کتاب معماران ایران درباره دورشدن معماری ایران از مسیر هویت ایرانی و تقلید از معماری فرنگی گفت: معماری ایرانی به دست فراموشی سپرده شده است و معماری قدیمی و سنتی ایرانی که دارای خلوص و پاکی خاصی است در ساختمان های مسکونی چنان کاربردی ندارد.

او درباره اینکه معماری چیست و اینکه آیا می توان بناهایی که امروزه به نام معماری اسلامی ساخته می شود را معماری اسلامی نامید گفت:

معمار در واقع تفکر و اندیشه معمار بر اساس نحوه زندگی قوم یا ملتی است که در آن زندگی می کنند. اگر معماری بر اساس اندیشه و افکار زندگی ایرانی باشد آن را می توان معماری ایرانی نامید. اگر بر اساس اندیشه فرانسوی و غربی باشد معماری غربی است و اگر نوع معماری نزدیک به زندگی اعراب باشد معماری عربی و اسلامی است. این مهم است که معمار با چه اندیشه ای اقدام به پدید آوردن آثار معماری می کند و این خانه قرار است برای چه کسانی با چه سبک زندگی ساخته شود.

این معمار ایرانی درباره سلیقه معماری امروزی ایرانیان در ساخت منازل مسکونی و تاثیری که معماران می توانند در این زمینه داشته باشند گفت: ارتباط میان سلیقه مردم در ساخت بناهای مسکونی و جریانی که معماران آن را هدایت می کنند به صورت کاملا دوسویه است. از طرفی معماران می توانند نظریات و اندیشه های خود را در حوزه معماری به مردم تحمیل کنند و از طرف دیگر مردم می توانند با سبک زندگی و الگوهایی که برای زندگی هایشان انتخاب می کنند در هدایت این جریان نقش داشته باشند.

او با اشاره به هویت اصیل معماری ایرانی و دور افتادن جامعه ایرانی از آن افزود: اگر به معماری بناهای 50 سال گذشته نگاه کنیم عنصر ظرافت را در طراحی آن ها به وضوح می بینیم. بناهای ایرانی باید اصالت ایرانی داشته باشد و بر اساس سلیقه و روح ایرانی طراحی شده باشد. به نظر من تهران یکی از زشت ترین شهرهای جهان است در حالی که می توانست یکی از بهترین شهرها از نظر معماری و شهرسازی باشد. از مسائل مطرح و مهم در میان مردم هر سرزمینی، مکان زیست و روح حاکم بر سبک زندگی گذشتگان آن است.

عبدالرضا زکایی از معماران معاصر ایران است. وی متولد ۱۳۱۹ و دانش آموخته درجه عالی معماری در سال 1348 از دانشگاه ملی است. زکایی یکی از آرشیتکت های فعال در زمینه معماری به حساب می‌آید. از پروژه‌هایی که او در آن نقش داشت می‌توان به ساختمان جدید مجلس شورای ملی در سال ۱۳۵۵ و دانشگاه صنعتی اصفهان اشاره کرد.

 

به نقل از هنر آنلاین (خبرگزاری هنر ایران)

استان مرتبط : تهران  
عضو مرتبط : عبدالرضا زکائی  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید