تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :2406

ثبت خلیج فارس در میراث طبیعی یا معنوی یونسکو

سید حبیب قاآنی : امروز روز ملی خلیج فارس است . از 3 سال پیش با نامگذاری اش تاکید و توجه بیشتر افکار عمومی را بر تاریخ آن به همراه داشته و شاید از همین طریق بتوان مانع قرار گرفتن عناوین جعلی بر روی آن شد .

چندی پیش رئیس هیات مدیره انجمن مفاخر معماری ایران با ارائه پیشنهادی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ، ثبت خلیج فارس را در فهرست میراث ملی کشور و کنوانسیون میراث معنوی یونسکو خواستار شد . سید علیرضا قهاری در این باره گفت : انجمن مفاخر معماری ایران به دنبال ثبت روز ملی خلیج فارس در تقویم رسمی کشور ، فعالیتهایی را در راستای گسترش فرهنگ و شناخت خلیج فارس در سالهای اخیر انجام داده است که از جمله آنها ، دعوت از سازمانهای اجرایی و سیاستگذار برای گذاشتن نام خلیج فارس بر پروژه های عمرانی و فعالیتهای ماندگار است . وی افزود امسال انجمن مفاخر معماری ایران ، نامه ای را برای رئیس جمهور به عنوان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه و درخواست کرده است که خلیج فارس به عنوان میراث معنوی کشور ثبت شود تا از این طریق زمینه ثبت جهانی آن فراهم آید . برای ثبت در یونسکو ، خلج فارس ابتدا باید در سطح ملی به ثبت برسد تا مدارک و اسناد این محدوده جغرافیایی و تاریخی برای این سازمان بین المللی قابل قبول باشد .

ثبت منظر فرهنگی - طبیعی خلیج فارس

معاون میراث فرهنگی سازمان گردشگری در گفتگو با خبر نگار ما درباره امکان ثبت خلیج فارس به عنوان یک اثر طبیعی در میراث معنوی گفت : آنچه در میراث معنوی یونسکو ثبت می شود ، شامل یکسری آداب و آیین هاست و نمی توان عنوان خلیج فارس را ثبت نمود . فریبرز دولت آبادی تصریح کرد : آنچه سازمان در حال پیگیری برای ثبت می باشد ، شامل منظر فرهنگی - طبیعی خلیج فارس است . وی افزود : خوشبختانه تا به امروز مطالعات و بررسیهای خوبی صورت گرفته و به زودی شاهد نتایج آن خواهیم بود .

خلیج فارس ثبت معنوی نمی شود !

از سوی دیگر مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی ، طبیعی و معنوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز در گفتگو با خبرنگار ما در این باره اظهار داشت : امکان ثبت خلیج فارس به عنوان میراث معنوی وجود ندارد . زیرا خلیج فارس یک کالبد است و نمی توان آن را در میان آثار غیر ملموس ثبت نمود . مهندس وکیل تصریح کرد : خلیج فارس یک مکان قلمداد می شود و تا به امروز هیچ مکانی ثبت معنوی نشده است . وی با بیان اینکه خلیج فارس متعلق به دیگر کشورهای حاشیه ای آن نیز می باشد افزود : مجاورت دیگر کشورها نیز مانع ثبت خلیج فاس به عنوان یک اثر طبیعی برای ایران می باشد و ما باید به دنبال ویژگی منحصر به فرد که تنها متعلق به کشورمان می باشد ، باشیم تا امکان ثبت وجود داشته باشد . مدیر کل دفتر آثار تاریخی ، طبیعی و معنوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در خصوص موارد محتمل برای ثبت اظهار داشت : ما در حال حاضر مشغول بررسی و مطالعه هستیم که در این میان جنگلهای مانگرو قابلیتهای بالا برای ثبت در میراث جهانی را نیز دارد . وی تصریح کرد : جنگلهای مانگرو در طول سواحل قشم کشیده شده اند و به صورت جوامع کوچک و بزرگ گسسته یا پیوسته دیده می شوند .

ثبت خلیج فارس در یونسکو شدنی است

یک صاحبنظر امور بین المللی درباره ثبت خلیج فارس در یونسکو اظهار داشت : در سطح یونسکو مسائل فرهنگی اند نه سیاسی . بنابراین اگر به عنوان یک سوژه فرهنگی بخواهیم خلیج فارس را مطرح کنیم ، این کار شدنی است اما اگر ثبت خلیج فارس بار سیاسی داشته باشد ، به یونسکو مربوط نمی شود . حسین باهر در پاسخ به این پرسش که عده ای معتقدند خلیج فارس گاهواره تمدن جهان و به نوعی خاستگاه بشر است و دریانوردی از آنجا آغاز شده ، ایا این موضوع در یونسکو قابل طرح است ؟توضیح داد : این موضوع را در یونسکو می توان مطرح کرد ، یعنی خلیج فارس را با استفاده از فارس در یونسکو ، این شدنی است که ما بگوییم که این محدوده جغرافیایی با این نام ، جایگاه فرهنگی برجسته ای دارد و خاستگاه خدمات فرهنگی برای بشریت بوده است . به علاوه ما یک یک شاخصه فرهنی این منطقه را ثبت می کنیم که بستر آن یک شخصیت حقوقی است و دیگر یک منطقه صرف طبیعی نیست . مدرس دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت : یونسکو با مسائل فرهنگی در ارتباط است و محور مسائل آن صلح و آموزش ، فرهنگ ، گردشگری و عرفان است . بر این اساس همان طور که در جهان برخی مسائل بستر ساز جنگ هستند ، برخی مناطق نیز بسترساز صلح ، آرامش و فرهیختگی اند ، از جمله خلیج فارس .

باهر درباره اینکه آیا در سازمان ملل به جز یونسکو بخش دیگری وجود دارد که خلیج فارس را به روش دیگری در جهان بتوان ثبت کرد ؟ توضیح داد : در یونسکو فقط ثبتهای تاریخی و فرهنگی را داریم اما کارهایی که جنبه سیاسی داشته باشد سازمان ملل آنها را تحت عنوان پروتکلهایی از انواع مختلف ثبت می کند . پروتکلهایی برای دریاها ، آبهای آزاد و آبهای مشترک وجود دارند و کنوانسیونی نیز به نام حقوق دریایی وجود دارد و در این حقوق دریایی نام خلیج فارس را می نویسد /

موضوعات مرتبط : خلیج فارس    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید