تاریخ آخرین ویرایش : سه شنبه،19-10-1396
تعداد بازدید :247

جنگل‌های دریایی حرا؛ جاذبه شگفت‌انگیز خلیج فارس

گونه حرا که نام علمی آن به حکیم و فیلسوف ایرانی ابوعلی‌سینا (Avicennia Marina) نسبت داده می‌شود، درختانی در اندازه‌های ۳ تا ۶ متر با شاخ و برگ سبز روشن هستند.حرا درختی است آب‌شورزی که به هنگام مد دریا تا گلوگاه در آب فرومی‌رود. خاصیت تصفیه‌کنندگی‌ای که در پوست این درخت وجود دارد، بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می‌کند. درخت حرا در واقع یک کارخانه آب‌شیرین‌کن طبیعی و خدادادی است.به گزارش سایت کویرها و بیابان‌های ایران،این جنگل‌هاى ماندابى بر روى خاک‌هاى لجنى ناشى از رسوب خاک‌هاى حاصل از فرسایش سواحل رشد یافته و دائما در معرض جزر و مد آب قرار دارند، به‌طورى‌که در زمان جزر، ‌درختان و بستر لجنى آن‌ها از آب بیرون آمده و به‌صورت جزایرى پراکنده نمایان مى‌شوند و در موقع مد، ‌تمامى جنگل حرا به زیر آب رفته و ناپدید مى‌شود.
درختان حرا آب شور دریا را شیرین کرده و از آن تغذیه مى‌کنند. این درختان معمولا در اواخر تیرماه و اواسط مردادماه به گل مى‌نشینند و میوه مى‌‌دهند. گل آن‌ها زرد روشن و میوه آن‌ها شیرین و گواراست. میوه‌ این درختان بادامى‌شکل است و پس از مدتى بر روى پایه مادرى شکفته شده و دانه‌ آن جوانه مى‌زند و به داخل آب مى‌افتد. جریان شدید امواج، بذر گیاه را به نواحى کم‌تحرک‌تر دریا مى‌برد. بذر حرا پس از تثبیت بر روى لایه‌هاى خاک دریا، رشد و نمو مى‌کند.درخت حرا که ارتفاع آن گاهى به ۴ متر و قطر تنه‌ آن به ۳۰ سانتى‌متر می‌رسد، برگ‌هایى بیضى‌شکل و کشیده دارد. ریشه‌هاى این درخت بالاتر از سطح زمین قرار مى‌گیرند و در عمل تنفس درخت شرکت مى‌کنند.دامداران سنتى جزیره قشم از برگ این درخت براى تغذیه دام‌های خود استفاده مى‌کنند.
مساعدبودن شرایط اکولوژیکى، این جنگل‌ها را به زیستگاهی بسیار مناسب برای پرندگان مهاجر در فصول سرد تبدیل کرده است. در سایر فصول نیز که پرندگان بومى محل مناسبى براى زیست نمى‌یابند، به این جنگل‌ها پناه مى‌آورند. غیر از پرندگان آبزى، آبچر و مهاجر، خزندگان و ماهى‌ها و حتى برخى از بندپایان و دوکفه‌‌اى‌ها نیز در میان این جنگل‌ها مشاهده شده‌اند. لاک‌پشت‌هاى سبز و عقابى و مارهاى دریایى سمى از جمله جانداران ویژه‌ اکوسیستم جنگل‌هاى حرا (مانگرو)ى ایران هستند. حواصیل بزرگ هندى، حواصیل سبز و خاکسترى، فلامینگو، پلیکان، انواع سلیم، عقاب ماهیگیر، کفچه‌نوک، کاکایى و… نیز در اکوسیستم‌هاى حراى ایران زندگى مى‌کنند. نقش مهم دیگر این جنگل‌ها، مناسب‌بودن بستر آن‌ها براى تخم‌ریزى ماهیان خلیج‌فارس است.
منطقه حرا که در تنگ خوران بین جزیره قشم، سواحل حوزه بندر خمیر و در مصب و دلتای رودخانه مهران قرارگرفته با محیط زیست پویا، ساز‌و‌کارهای پیچیده، پرندگان نادر، آبزیان غیرمتعارف، کارکردهای مختلف، ارزش‌ها و زیبایی‌های سحرانگیز خود پدیده شگفت‌انگیزی است که از سال ۱۳۵۱ تحت حفاظت قرار گرفته است.
دیدن ماهی خزنده، پرندگان نادری چون اگرت بزرگ، گیلان شاه و حواصیل هندی در کنار عقاب ماهیگیر، نوک‌قاشقی ، پلیکان‌ها و فلامینگوها همیشه امکان‌پذیر نیست اما جنگل‌های همیشه‌بهار دریایی حرا همه این دیدنی‌ها را یکجا به بازدیدکنندگان خود سخاوتمندانه عرضه می‌کنند.

 نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید