تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1281

حقوق شهروندی

در متن پیش نویس منشور حقوق شهروندی به تاریخ آذر ماه 1392 در چندین بند و موضوع به حقوق شهروندی از جنبه های گوناگون اشاره شده است. در این متن به موارد متعددی اشاره شده است که عناوین آن  به طور اختصار بدین قرار هستند : حیات، سلامت و زندگی شایسته ، آزادي اندیشه، بیان و مطبوعات، دسترسی به اطلاعات ، حریم خصوصی ، سلامت اداري، حکمرانی شایسته و حکومت قانون ، شفافیت و رقابت ، حقوق اقتصادي و مالکیت ، حق مشارکت شهروندان در سرنوشت اجتماعی ، اشتغال و کار شایسته ، آسایش ، رفاه، حمایت و تامین اجتماعی ، عدالت قضایی ، خانواده، زنان، کودکان و کهنسالان، نخبگان، استادان و دانشجویان ، ایثارگران، جانبازان و خانواده هاي معظم شهدا ، اقلیتها و اقوام ، روستا نشینان و عشایر ، محیط زیست و توسعه پایدار ، مبارزه مواد مخدر ، تابعیت، اقامت و ایرانیان خارج از کشور .

در میان این همه موارد و موضوعات به مسئله پرداختن به محیط کالبدی و ایجاد شهری با فضاهای زیبا و دلنشین برای شهروندان بسیار کم پرداخته شده است یا شاید بهتر می توان گفت که اشاره ای به آن نشده است ، در صورتی که این حق همه شهروندان است که در شهری زیبا ، خاطره انگیز و دل انگیززندگی کنند و از فضاهای زیبای آن حض بصری و روحی ببرند ، چرا که نیاز به  ارضای حس زیبایی شناسی و زیبایی خواهی همیشه در انسان ها وجود دارد . نحوه ارضای حس زیبایی خواهی در عرصه خصوصی انسان ها براحتی قابل بررسی است ، هر فردی بسته توانایی اقتصادی و سلیقه خود به زیباسازی محیط خصوصی اش می پردازد . هر چه از میزان خصوصی عرصه کم می شود و عمومی تر می گردد توانایی فرد برای زیبا سازی محیط کاهش می یابد و این قضیه به ارگان های ذی ربط سپرده می شود. بنابراین این مسئولیت نهاد های مربوطه از دولت گرفته تا شهرداری و شورای شهر است که به بحث زیباسازی و غنی سازی کالبدی بصری شهر و خصوصا فضاهای شهری بپردازند . بحث نماها و بدنه های فضاهای شهری و ساماندهی و هویت بخشی آن یکی از مباحث بسیار مهم در مقوله شهرسازی و شهرنشینی است که قاعدتا در راستای حقوق شهروندی مطرح می گردد.

هر شهروندی حق دارد که در شهر خود به جای منظره ای در هم برهم و زشت در بدنه خیابان ها و میدان هاو نظایر نماهایی واجدارزش بصری و کالبدی ببیند و هر روز شهری موزون و چشم نواز و روح بخش را تجربه نماید.

به غیر از مسئله نماها و بدنه ها داشتن شهری ایمن ، قابل استفاده برای عابر پیاده با وسایل و مبلمانی هم کارآمد و هم زیبا در عرصه عمومی شهری از مواردی است که در حقوق شهری باید مطرح شود و قابل مطالبه توسط شهروندان  باشد. در عین حال اشاره به حضور همگانی و بی مانع  همه شهروندان در عرصه های عمومی شهر نیز لازم است، فضاهای شهری باید طوری طراحی و اجرا شود که حضور و استفاده عابر پیاده  از کودک گرفته تا سالمند و کم توانان جسمی در آن امکان پذیر باشد.

نسیم ایران منش (معمار و شهرساز)

 

 

موضوعات مرتبط : حقوق شهروندی    
عضو مرتبط : نسیم ایران منش  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید