تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :2666

خاطرات دوران تحصیل در دانشکده هنرهای زیبا

( خاطراتی از اساتید و پیش گامان معماری ایران )

پیش گفتار

از من خواسته شد که خاطراتی از دوران تحصیل در دانشکده هنرهای زیبا را به رشته تحریر در آورم از این روفکر کردم خاطره ای از دوستا ن واساتید همیشه جاویدان که در این دنیا هستند و نیستند بشود که در این راستا دو خاطره یکی  دررابطه کاری دانشجویان دربازار کار قبل از انقلاب ودیگری خلاقیت های دانشجویان در دانشکده  بیان میشود .

این خاطرات گرچه اکنون از نظر عده ای ارزشی ندارد ولیکن می تواند تلنگری برای دانش جویان جوان ما باشد که شاید روزی آنان سرآمد معماری گردند و تئوری و طرح های آنان الگو وبه سبک جهانی تبدیل شود 

خاطره- 1 :    

در دوران پاياني دانشكده معماري با دو نفر از دوستان و همكلاسي دبيرستاني ودانشکده دفتر طرح و نظارت تاسيس نموديم شركاء من در آن دفتر(شادروان استادمهندس هادي ميرميران و شادروان مهندسمازيار مستشفي)بودند  كه با همت و همكاري آن بزرگواران نسبت به طراحي ساختمانها در تهران و شيراز اقدام نموديم .

بيشتر ساختمانهاي طراحي شده در شهر شيراز انجام گرديد .

 از پروژه هاي شاخص انجامي در شهر شيرازمي توان يكي از ساختمان اداري دانشگاه شيراز واقع در خيابان قصر الدشت شيراز را نام برد .

 در دوران ساخت پروژه فوق الاشاره هر هفته يكي از ما سه نفر  جهت نظارت پروژه ها به شيراز مي رفتيم  در يكي از سفر ها مالك اظهار داشت كه ملك را دانشگاه شیراز ( پهلوي ) خريداري نموده و قرار است در  ساعت 11 صبح آقاي دكتر نهاوندي ( رئيس  وقت دانشگاه پهلوي) و همراهان جهت آشنا شدن با مهندسين معمار و اعلام نقطه نظرات در مورد تغييرات لازمه  به كارگاه بيايند كه در ساعت مقرر در ساختمان در حال ساخت به اتفاق مالك حاضر شدم بعد  از دقايقي آقاي دكتر نهاوندي  ( رئيس وقت دانشگاه شيراز ) و همراهان به گارگاه تشريف آوردند و مراسم معارفه انجام گرديد يكي ازهمراهان  ايشان استاد محترم جناب آقاي دکتر سيحون ( رئيس دانشكده معماري دانشگاه تهران  ) بودكه در حين معارفه ايشان فرمودند كه قيافه شما بسيار آشناست كه در جواب گفتم من و ساير شركاء ازشاگردان شما هستيم  و به آن افتخار مي كنيم  ايشان ابراز خوشحالي نموده و به آقاي دكتر نهاوندي اظهار داشتند كه طراحان از بچه هاي من هستند . پس از بازديد از داخل ساختمان  اظهار داشتند چرا داخل سالن داراي فرم نامانوس است  و چرا بدون دليل فرم منحني براي قسمتي از سالن در نظر گرفته شده و داخل پاسيو  چند درختچه كاشته شده است .     

در جواب به ناچار اتفاق چند هفته قبل را به اين شرح بيان داشتم : ساختمان در داخل باغ مشجر طراحي شد در ابتدا  رولووه ( برداشت ) از كليه درختان واقع در طرح اوليه گرديد و با توجه به درختان زيبا طرحها اصلاح و طرح اجرايي با كمترين قطع درخت انجام شد و در ورودي ساختمان و داخل پاسيو ( فضاي اشاره شده )  چندين اصله درخت تنومند و همچنين در ورودي نيز سه اصله درخت حفظ گرديد .  تا دو هفته قبل كليه درختان پا بر جا بودند كه مالك  با سليقه و ميل خود درختان مذكور را قطع نمود كه در بازديد ازساختمان صادقانه ميگويم كه ساختمان را نشناختم و  پس از بازديد به مالك گفتم چرا درختان را قطع كرديد مالك اظهار داشت كه ساختمان را تاريك كرده بود و من اظهار نمودم كه شما پروژه ما و طبيعت را خراب كرديد و مالك درختان جديد به جاي درختان قطع شده قرص نمود  و اگر جناب استاد ملاحظه فرمايند به صحت گفتار پي خواهند برد و مالك گفتار مرا تائيد كرد و ايشان ضمن تشكر از عمل قرص مجدد درختان به آقاي دكتر نهاوندي اظهار داشتند اگر طراحان در محل نبودند و توضيح نميدادند شايد مخالفت در خريد ميكردم . اين اتفاق در دوران ترسيم پروژه ديپلم بوده است .  

خاطره - 2  :

در پایان سال سوم به چهارم رشته معماری در دانشکده هنرهای زیبا روال برآن بود که   دانشجویان تحقیقی در مورد ساختمان ( کانستراکشن )  و پروژ های در این باب ارائه دهند که پروژه من  شهرک فضائی و احداث بر مابین دو کوه در منطقه چالوس بود که برای طراحی از سیستم  (تری دیمانسیون )سه بعدی استفاده نمودم .

 استاد ساختمان جناب آقای  مهندس صانعی (استاد راهنما و هم استاد ساختمان ) بودند و ایشان بعد از مدتی ( حدود یک ماه )  از تحویل پروژه مرابه دفتر کارشان فرخواندند و من در تعجب بودم که چرا مرا خواسته اند و با دلشوره به نزد ایشان رفتم پس از ورود ایشان بمن تبریک گفتند و سئوال کردم جناب استاد تبریک برای چه موضوع میباشد و استاد بزرگوار مجله معماری ( ژاپن ارشیتکت ) آن ماه را به من نشان دادند و گفتند این روز نامه بعد از پروژه  شما به چاپ رسیده و واین نشانگر آنست که دانشجویان ابرانی دارای هنر وخلاقیت های هنری  بسیارند ولیکن بدلیل نداشتن امکانات نشر و تبلیغی در سایه قرار میگیرند و استاد ارجمند به من خودنویسی به عنوان جایزه دادند که هنوز بعد از بیش چهل سال برای من یکی از عزیزترین  هدایا میباشد . 

پایان کلام

سعی گردید خاطراتی بیان شود که برای نسل جوان و مخصوصا" معماران و هنرمندان جوان تلنگری باشد تا بدانند که هنر و خلاقیت ها زمان و مکان ندارد و ما ایرانیان که دارای فهم ودرک و خلاقیت های بسیار هستیم باید در جهان امروز جزو پیش گامان هنرها مخصوصا هنر معماری باشیم .

بامید روزیکه نام معماران ایرانی و سبک آنان همانند مرحوم استاد سیحون و استاد میرمیران که برای دنیا شناخته است در دانشکده های معماری برسرزبانها باشد .    بامید آن روز             

بیژن علی آبادی

مجموعه مقالات مرتبط : آنکه بمن آموخت    
عضو مرتبط : بیژن علی آبادی  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید