تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :3016

خانه قانعی در اصفهان، بازسازی امروزی به سبک ایرانی

خانه قانعی، پروژه های برجسته، محمد رضا قانعی، اشکان قانعی، مهندسین مشاور پلشیر، بازسازی، خانه قانعی در اصفهان، بازسازی امروزی به سبک ایرانی، دکوراسیون داخلی، طراحی داخلی، ارسی، معماری ایرانی

شاید یکی از روش های زیبا در بازسازی، بکارگیری عناصر سنتی معماری به شکل و زبانی امروزی است. این موضوع وقتی جذاب تر می شود که بخواهید خانه پدری قدیمی را رنگ و رویی تازه ببخشید. خانه قانعی نمونه ای موفق در این نوع بازسازی است. مهندسان محمد رضا قانعی و اشکان قانعی همراه با تیم طراحی مهندسین مشاور پلشیر دست به کار طراحی دوباره و نوسازی خانه پدری شان شدند. روح و ظاهر یک خانه ایرانی را می توان به زبانی امروزی در این پروژه دید.

خانه قانعی در اصفهان

مشخصات پروژه بازسازی خانه قانعی:

 • مکان: اصفهان، خیابان میر
 • تیم معمار: مشاورین پولشیر
 • معماران ارشد: محمدرضا قانعی، اشکان قانعی
 • همکاران طراح: لیلا ایزدی، شهاب محمودی، اردشیر قانعی
 • سال: ۱۳۹۱-۱۳۸۳

 خانه قانعی در اصفهان

 • مساحت: ۵۸۰ مترمربع
 • کاربری: مسکونی (تک واحده)
 • مهندس سازه: فریدون بنکدارپور
 • مهندس تاسیسات مکانیکی ساختمان: حیدر خسروی
 • مهندس تاسیسات برق ساختمان: اسکندر صادق نژاد
 • پیمانکار: مهرداد قانعی

توصیفات معمار پروژه در خصوص طراحی معماری خانه قانعی

 خانه قانعی در اصفهان

خانه ما یک خانه قدیمی بود که در ضلع جنوبی خانه پدرم قرار داشت. پس از اینکه بچه‌هایم بزرگ تر شدند، فضای بیشتری احتیاج داشتیم و همین باعث شد به فکر نوسازی ساختمانم بیافتم. بنابراین، دو اتاق دیگر در بخش شمالی طبقه بالایی همین ساختمان اضافه کردیم. یک ایوان (بالکن) هم مثل بناهای ایران باستان من جمله کاخ چهل ستون در بالای این دو اتاق جدید ساخته شد که نهایتا یک فضای یکپارچه از آب درآمد و کل خانواده را زیر یک سقف جمع کرد.

پروژه ساختمان مسکونی چیذری، طراحی موفق در زمین کم عرض  یکی از نمونه های طراحی معماری در فضای کوچک است که در مطالب گذشته چیدانه می توانید با آن آشنا شوید.

 Ghaneei _House _in _Isfahan 04

پس از آن، در ضلع شرقی ساختمان (در خیابان میر) یک مسیر ماشین‌ رو ساخته شد و امتداد آن به پارکینگ خانه پدرم منتهی می شد که ورودی اش در کوچه پشتی (کوچه حمید) قرار داشت.

 خانه قانعی در اصفهان

در پایان کار، یک راه پله با سه پله برای اتصال بخش های شرقی و غربی به همدیگر ساخته شد. این راه پله، دقیقا مشابه و متقارن با راه پله خانه پدرم نقش پل ارتباطی را بازی می کند. این سه پله، یک مسیر رفت و آمد را در هر دو جهت افقی و عمودی فراهم می کند.

 خانه قانعی در اصفهان

می توان ادعا کرد که پوشش آلومینیومی حجم اصلی ساختمان، همان نمونه ی مشابه و امروزی ارسی خانه های ایران باستان است که از طریق آن، منظره وسیع و تسلط دید کامل در اختیار ساکنین قرار می گیرد.

خانه چهل گره، نمای ساختمان با فرشی از آجر  نمونه ای از پروژه های اهالی فن چیدانه در به کارگیری عناصر معماری سنتی ایران به شکلی امروزی در نمای خارجیساختمان است.

 Ghaneei _House _in _Isfahan 08

علیرغم نور مناسب فضای داخل که به واسطه شیشه های رنگارنگ پنجره ها تامین می شود، از بیرون به داخل هیچ گونه امکان دید زدن وجود ندارد و این محفوظ ماندن حریم خصوصی فضای داخل خانه به واسطه همین شیشه های مات و رنگی است که به هنگام ایستادن در حیاط و با نگاه کردن به سمت پنجره ها تنها تصویری مات از داخل به دست می دهد.

 خانه قانعی در اصفهان

مسیر رفت و آمد در طراحی معماری و طراحی داخلی خانه قانعی

 خانه قانعی در اصفهان

سیستم رفت و آمد در فضای این خانه، شکل جدید و به روز شده ی سیستم رفت و آمد خانه های ایران باستان است که آمد و شد افقی را در سه سطح عمودی فراهم می کند؛ این امر باعث می شود که تمام اعضای خانواده با هم ارتباطی همیشگی و دائمی داشته باشند.

پوشش گیاهی در طراحی فضای سبز خانه قانعی

 خانه قانعی در اصفهان

فضای سبز و گل و گیاه در این پروژه مثل بقیه اجزای ساختمان از اهمیت خاصی برخوردار هستند. درخت توت قدیمی در وسط حیاط توجه هر بیننده ای را به خودش جلب می کند و در کنار آن، قامت درخت سرو جوان در ابتدای راه پله خودنمایی می کند. زیبایی این تصویر خارق العاده از گیاهان با نمای درخت کاج قدیمی که از داخل حیاط خانه پدرم سربرافراشته کامل می شود.

به نقل از چیدانه

موضوعات مرتبط : پروژه های معماری    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید