تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :274

خرمشهر آزاد شد

578 روز اشغال، بیش از 6 هزار شهید رزمنده، 24 هزار مجروح، شهادت صدها غیرنظامی، 35 روز جنگ خانه به خانه و مجاهدتی بی‌سابقه در تاریخ ایران نهایتا به آزادسازی شهری انجامید که اشغال آن برای روزها خواب را از چشمان مردم ایران ربوده و هزاران نفر را آواره و آشفته کرده بود. شهر پس از ٣٥ روز محاصره در روز ٤ آبان ١٣٥٩ اشغال شد و اشغال آن ٢٠ ماه به طول انجاميد تا در روز ٣ خرداد ماه ١٣٦١طی عملیات بزرگ بیت المقدس پس گرفته شد.

 

در روز نهم ارديبهشت ماه ١٣٦١ در حالی‌که شب از نیمه گذشته بود، فرمان آغاز يورش به دشمن صادر شد.  غلام دلشاد، جانباز شیمیایی و موسس انجمن حمایت از جانبازان شیمیایی استان فارس، طی گفت‌وگویی آزادسازی خرمشهر را چنین روایت کرده است: «شمال كرخه كور(كرخه نور کنونی) محور قرارگاه قدس بود که دشمن با هوشیاری و موانع زیاد مانع پیشروی نیروها می‌شد اما رزمندگان موفق شدند از مواضع دشمن عبور كنند و «سرپل» را آزاد کردند. نیروهای خودی همچنان در حال پیشروی بودند که دشمن با مشاهده هجوم نیروها غافلگیر شده متوجه پیشروی نیروهای ایران به طرف مرز شد، لشكر دشمن از ترس محاصره خود را به عقب كشاند.

دشمن عقب نشینی کرد و تا نیمه شب و ساعات اولیه روز بعد یعنی هیجدهم اردیبهشت، نیروهای قرارگاه قدس هم زمان با تعقیب نیروهای دشمن، تعدادی از آنها را كه از قافله عقب مانده بودند، اسیر کردند و جاده اهواز - خرمشهر آزاد شد. شادی بین ایرانیان هنوز تمام نشده بود که خبر آزادسازی مناطقی همچون جفیر، پادگان حمید و هویزه بر شعف مردم ایران افزود.»  در ساعت 11 صبح روز سوم خرداد در حالی كه درگیری شدیدی بین قوای ایرانی و نیروهای عراقی در شمال نهر خین جریان داشت و دشمن در فكر شكستن حلقه محاصره خرمشهر بود، رزمندگان ایرانی از جناح غرب و خیابان كشتارگاه وارد شهر شدند. ناحیه گمرك خرمشهر در كنار اروند اندكی مقاومت كرد كه آن هم به سرعت در هم شكسته شد. یک ساعت بعد قوای ایران از سمت شمال و شرق نیز وارد شهر شدند و نیروهای متجاوز بعثی كه 24 ساعت در محاصره كامل قرار داشتند، راهی جز اسارت یا فرار یا كشته شدن نداشتند. ساعت 2 بعد از ظهر، خرمشهر به‌طور كامل آزاد شد.

منبع : دنیای اقتصاد نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید