تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1612

خلیج همیشه فارس

آرنولد توین بی در کتاب تاریخ تمدن خود می گوید: داریوش اول زمانی که در هند بود (512 ق.م) کشتی هایی ساخت و اسکیلاس دریانورد یونانی را مأمور کرد در مورد خلیج فارس و دریای عمان بررسی و تحقیق نماید.

یکی از شاهراه های گسترش تمدن ایرانی از فلات ایران تا سرزمین فراعنه و هند و یونان خلیج فارس بوده که در میراث مکتوب بجای مانده از مورخان و جغرافیادانان و ریاضیدانهای یونانی قرون اول و دوم میلادی همانند آریانوس، استرابن و بطلمیوس از آن به پرسیکون کا ای تاس و پرسیکوس سینوس نام برده شده است. همان خلیجی که استخری، مسعودی، ابن حوقل، یاقوت حموی و حمدا... مستوفی از آن به بحر فارس و الخلیج الفارس تعبیر کرده اند. سال ها، صدها بلکه چند هزار سال قبل از آن که روزنامۀ تایمزی چاپ شود و برخی از رهبران پوپولیست عرب برای قهرمان شدن در دهه 60 و 70 میلادی از نام موهوم خلیج العربی سود برند. در قدیمی ترین نقشه های موجود جهان منجمله نقشه مربوط به 1689 میلادی در بریتانیا از خلیج فارس به سینوس پرسیکوس یاد شده است. نام خلیج فارس در نقشه ای تاریخی متعلق به قرن پانزدهم در کتابخانه ملی لهستان دیده می شود. کمااینکه در زمان اشغال خلیج بدست نیروهای پرتقالی و انگلیسی نیز جز خلیج فارس نام جانشینی برای آن وجود ندارد. در نقشه اهدایی ملکه انگلیس به ناصرالدین شاه خلیج فارس و تمام جزایر آن متعلق به ایران به رنگ سایر نقاط این سرزمین کهن به نمایش درآمده است. حجم اسناد خدشه ناپذیر تاریخی مبنی بر فارس بودن این خلیج نیلگون در کتابها و سفرنامه های تاریخی بقدری زیاد است که تغییر نام تصنعی و بی هویت خلیج توسط برخی از حاشیه نشینان جنوبی آن فقط پاک کردن صورت مسئله بوده و کمترین ارزشی برای مدعیان آن ایجاد نمی کند.

ارزش آن چیزی است که در سایه آرامش و امنیت این خلیج حداقل طی دو هزار و پانصد سال توسط مردان دلیر و بزرگوار پارس برای ساکنان مناطق یاد شده ایجاد شده و در حافظه تاریخی آنان مانا و مبارک است.

حافظه تاریخی مردمی در همان حوالی که شاهد پایکوبی در استادیوم منامه با پرچم دیگری بودند و چند صباحی بعد خواهران و برادرانشان در میدان لؤلؤ پایکوب تانک ها و زره پوش های تحت همان پرچم شدند آیا از چنین
بی رسمی هایی طی صدها سال گذشته از سوی پارسیان چیزی بیاد دارند؟

باقر میلانی - کارشناس اقتصادی انجمن مفاخر معماری ایران

موضوعات مرتبط : خلیج فارس    
عضو مرتبط : باقر میلانی  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید