Error parsing XSLT file: \xslt\ammiBreadCrumb.xslt تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1904

دانشکده هنرهای زیبا

(مقالات گذشته - تابستان 1382)

در مهرماه 1319 بنا به توصیه و حمایت اسماعیل مرآت وزیر فرهنگ وقت، دانشکده هنرهای زیبا به جای مدرسه کمال الملک و مدرسه عالی صنایع پیشه و هنر و در ابتدا با نام «هنرکده» تاسیس گردید. قبل از دانشکده هنرهای زیبا، تنها مدرسه قابل اعتنا و مؤثر هنری در دوران معاصر، مدرسه کمال الملک بود که با کناره گیری و درگذشت این استاد نقاشی، به مدرسه صنایع پیشه و هنر تبدیل شد. شاگردان کمال الملک اداره و تدریس در آن را به عهده گرفتند و محل آن به مقابل باشگاه افسران سابق منتقل گردید. در همین زمان، با همکاری پروفسور رولان فرانسوی و مهندس محسن فروغی مدرسه ای با دوره ای دو ساله به نام مدرسه عالی معماری و به مدیریت استاد ابوالحسن صدیقی تاسیس گردید. ایجاد «هنرکده» سبب شد تا این مدرسه نوپا که چند ماهی از تاسیس آن نگذشته بود با مدرسه صنایع پیشه و هنر در هم ادغام شوند.

دانشکده هنرهای زیبا با نام «هنرکده» ابتدا با سه شعبه معماری، نقاشی و مجسمه سازی در محل « مدرسه خان مروی» (محل مدرسه مروی فعلی واقع در خیابان ناصرخسرو، کوچه مروی) تاسیس شد. با موافقت وزارت پیشه و هنر، دروس شعبه معماری هنرسرای عالی و شعبه نقاشی و مجسمه سازی هنرستان عالی هنرهای زیبای نوین (که تابع آن وزارتخانه بود)،منحل و دانشجویان این شعبه به هنرکده هنرهای زیبا، واقع در مدرسه مروی منتقل گردیدند، با پذیرفتن عده ای داوطلب جدید در قالب اساسنامه و آئین نامه های آموزشی، فعالیت هنرکده آغاز گردید.

در سال 1321 هـ.ش، با تلاش مسئولین ذیربط، این هنرکده با عنوان «هنرهای زیبا» ضمیمه دانشگاه تهران گردید. مکان هنرکده ابتدا به زیر زمین دانشکده فنی منتقل و سپس در سال 1328 به عنوان دانشکده ای مستقل به نام «دانشکده هنرهای زیبا» تغییر نام پیدا کرد. در شهریور ماه 1328 یکی از کارگاه های دانشکده هنرهای زیبا واقع در جنوب شرقی دانشگاه مورد استفاده قرار گرفت و یکسال بعد بنای دیگری نظیر آن آماده و به شعبه معماری اختصاص یافت. در بنای قبلی قسمت اداری و کتابخانه و کلاس های درس و شعبه نقاشی مستقر گردیدند.

با تصمیم وزارت فرهنگ برای تاسیس هنرکده هنرهای زیبا، در سال 1319- آندره گدار برای برنامه ریزی، راه اندازی و سپس سرپرست هنرکده منصوب شد. وی از مهندسان شاغل در  شرکت سنتاب، که اجرای ساختمان های دانشگاه تهران را به عهده داشتند، برای تدریس دعوت نمود. مهندسان مهندسان معمار دعوت شده عبارت بودند از: ماکسیم سرو (فرانسوی) - رولان، دوبرول (فرانسوی)، موزر (سوئیسی)، محسن فروغی و خاچیک بابلیان (ایرانی). تعدادی از معلمان مدرسه صنایع پیشه و هنر نیز دعوت شدند تا تدریس نقاشی، موسیقی و مجسمه سازی را به عهده بگیرند. به دنبال استعفای آندره گدار و بازگشت به پاریس، محسن فروغی به عنوان اولین رئیس ایرانی دانشکده هنرهای زیبا انتخاب و تا سال 1341 در این سمت باقی ماند.

گروههای آموزشی دانشکده

دانشکده هنرهای زیبا که با سه رشته معماری، نقاشی و مجسمه سازی آغاز به کار نمود، با گذشت بیش از شصت سال از تاسیس آن، اینک جایگاه ویژه ای در دانشگاه تهران و نیز مجموعه آموزش عالی کشور در رشته های هنر، معماری و شهرسازی دارد. یکی از قدیمی ترین و بزرگترین دانشکده های دانشگاه تهران می باشد که خود دانشگاه مادر در کشور است. مجموعه رشته های آن که در آغاز تاسیس سه رشته را شامل می گردید، اینک به بیش از بیست رشته و در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری رسیده است. در ادامه، تصویر یکلی از وضعیت مشخصات گروه های آموزشی و رشته های موجود ارایه می گردد.

پس از انقلاب اسلامی، دانشکده هنرهای زیبا با پنج گروه اموزشی فعالیت آموزشی خود را ادامه داد. در روند توسعه آموزشی - پژوهشی، برنامه های دوره دکتری معماری و شهرسازی و نیز دوره های کارشناسی ارشد و دکتری پژوهش هنر تدوین گردید. پس از تصویب شورای عالی گسترش دانشگاه ها و از نیمسال دو سال تحصیلی 71-1370 ، پذیرش دانشجویان دکتری شهرسازی، دکتری معماری، کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته های طراحی صنعتی، پژوهش هنر و تصویر سازی آغاز و رشته­های موسیقی و مجسمه سازی نیز نوگشایی و شروع به فعالیت نمودند. رشته مجسمه سازی پس از انتقال هنرکده به دانشگاه به دلیل کناره گیری آقای صدیقی تا زمان تصدی مهندس سیحون گروه های جدید آموزشی شهرسازی، هنرهای نمایشی و موسیقی به دانشکده اضافه گردید. در زمان دکتر مهدی کوثر گروه هنرهای تجسمی خود به پنج رشته نقاشی، مجسمه سازی، گرافیک، عکاسی و طراحی صنعتی تقسیم شد.

دانشکده هنرهای زیبا در حال حاضر دارای شش گروه آموزشی با دوره ها و رشته هایی به شرح جدول زیر می باشد.

                رشته های موجود در دانشکده برحسب مقاطع تحصیلی-سال 1382

گروه

کارشناسی

کارشناسی ارشد

دکتری

معماری

معماری

معماری

معماری منظر

مرمت

مدیریت ساخت

معماری

شهرسازی

شهرسازی

شهرسازی (برنامه ریزی شهری)

شهرسازی (طراحی شهری)

شهرسازی

هنرهای تجسمی

نقاشی

ارتباط تصویری (گرافیک)

عکاسی

مجسمه سازی

تصویر سازی

پژوهش هنر

پژوهش هنر

هنرهای نمایشی

کارگردانی

بازیگری

طراحی صحنه

ادبیات نمایشی

نمایش عروسکی

ادبیات نمایشی

 

موسیقی

موسیقی (ایرانی)

موسیقی (کلاسیک)

 

 

طراحی صنعتی

طراحی صنعتی

طراحی صنعتی

 

 

 

مجله دانشکده هنرهای زیبا - شماره 14 - تابستان 82

بررسی و نوشته: محمد مهدی عزیزی

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید