تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :915

درباره شهر من

هروقت که به خاطره هایم که زیاد هم نزدیک نیست رجوع می کنم ، شهرم تهران را همیشه کلافی درهم از ازدحام ماشین ها می بینم که با یک عالم دود و سیاهی منتظر عبور هستند . به غیر از این کلاف فلزی اعصاب خرد کن مساحت زیادی از بدنه های ساختمان ها به یادم می آید که از همان اوایل بچگی زشت و ملال آور بودند ، یک سری ساختمان های خاکستری نامنظم و فرسوده!

همچنین خیابان هایی به خاطرم می آید که به هیچ عنوان جای ما نبود و فقط باید با یک بزرگ تر با ترس و احتیاط از آن عبور کرد و پیاده روهایی که به هیچ عنوان مکث بیش از دو سه دقیقه را پذیرا نبود و باید سریع از آن عبور نمود و سوار ماشین شد و محل را ترک کرد!

از همان کودکی هنگامی که به شهری می رفتم که سیمای بهتر یا شاداب تر و سر سبزتری داشت همیشه با خودم می گفتم که ای کاش محل زندگی من هم یک جورایی شبیه این شهر بود ، با ساختمان هایی زیباتر ، درختان بیشتر و ماشین کمتر! شهری که مثل این شهر اکثر مکان هایش قابل نشستن و مکث کردن و تماشا کردن باشد.

اکنون که چند سالی است از آشنایی ام با ادبیات معماری و شهرسازی می گذرد باز هم شهر خودم را کمافی السابق توده ای از ماشین و بدنه هایی زشت و نامنظم می بینم ، با وجود اینکه ماشین ها به روز تر و برخی از ساختمان ها نو شده اند . شهری که هرگاه مجبور باشی در خیابان هایش منتظر شوی باز هم اصلا پذیرای حضور عابر پیاده نیستند ، شهری که خیابان های وسیع پر از خودرو و خطرناک آن حرف اول را در شهر می زند.

هنوز هم وقتی به شهری با کیفیت محیط بهتر پا می گذارم با خودم می گویم آیا این حق ما نیست که به عنوان یک شهروند بپرسیم که چرا شهر ما نیز نباید شاداب تر ، سبزتر ، انسانی تر و با بدنه و ساختمانهایی زیباتر و موزون تر باشد! چرا شهر ما نباید به جای عبور خودروها برای ساکنان باشد ؟ چرا برای نشستن و لذت بردن و هواخوری باید مسافتی را باز باید با ماشین طی کنیم تا به جای "مخصوص "برسیم و فضای جلوی خانه برای اوقات فراغت مناسب نیست ؟ چرا تمام نقاط شهر ما نباید دیدنی و جذاب و شاداب باشد؟

چرا نباید چنین شهری داشته باشیم ؟ شهری که هر روز صبح بعد از رویاهای گوناگون خوابمان و تاریکی شب وقتی که آن را در روز مشاهده می کنیم احساس کنیم که "چه خوب شد باز صبح شد و من این شهر زیبا را باز می بینم و در آن فعالیت می کنم ! "

 

نسیم ایران منش (معمار و شهرساز)

 

عضو مرتبط : نسیم ایران منش  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید