Error parsing XSLT file: \xslt\ammiBreadCrumb.xslt تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1714

درباره معماران - چرا روز معمار؟

قبل از اینکه درباره معماران سخن را شروع کنیم خوبست اول درباره معماری بنویسیم ، تعریفی که برای معماری می توان نوشت چنین است :

"معماري عبارت است از علم و هنر شكل دهي به فضاي زيست انسان . بعبارت ديگر معماري بوجود آورنده فضايي است كه انسان را از  نيروهاي طبيعي مصون مي دارد و افعال زندگي فردي و اجتماعي او را در برگرفته به نيازهاي مادي و معنوي او پاسخ مي گويد."

در روند چند هزار ساله تمدن بشر ما همواره این تلاش رابه انواع و اقسام گوناگون مشاهده کرده ایم که در جای جای زمین انجام شده و معمارانی معماری انجام داده اند که پاسخگوی نیازهای هم فیزیکی - کالبدی و هم معنوی - روحی بشر بوده است .

از گذشته های دور تاکنون معماران چندین نوع معماری با کاربری های مختلف در سبک های گوناگون طراحی و اجرا کرده اند که محصول کار آنها بخش مهمی از تاریخ بشر را تشکیل می دهد.

معماری هم مانند رشته های دیگر هنری  به آثار ماندگاری دست یافته است که در بعضی موارد  حتی با وجود آنکه اثری از آن نمانده است ولی یاد آن هنوز در اذهان منتقل می گردد مانند عجایب هفتگانه ، و باز مانند هنرهای دیگر معماری ماندگار توسط معمارانی خلق می شوند که استعداد و نبوغ هنری آنها نسبت به بقیه هم ردیفان شان بسیار بالاتر است و برخی  از آنها نامشان برای همیشه به عنوان نابغه معماری در تاریخ ثبت شده است مانند میکل آنژ ، معمار سنان ، استاد قوام الدین شیرازی و بسیاری دیگر.

گذشته از معماران نابغه ، همه معماران به عنوان افرادی که برای فعالیت انسانها کالبد مناسب راتهیه می کنند مسئولیت بسیار بزرگی در محیط زندگی انسان را ایفا می نمایند ،به بیانی دیگر معمار با تهیه کالبد فیزیکی مناسب می تواند در کیفیت جامعه انسانی و جاری و ساری شدن مطلوب فعالیت های اجتماع بسیار موثرباشد. البته برعکس آن هم صادق است ، ساخت و سازهای بی کیفیت و ناکارآمد چه  از نظر عملکرد فیزیکی- مادی  و چه از نظر عملکرد روحی - معنوی عوارض بسیار منفی در جوامع انسانی می گذارد که ناشی از سیاست گذاری و خط مشی های اشتباه و یا عدم مسئولیت پذیری معماران و مسئولین امراست .

سوم اردیبهشت هرسال به بزرگداشت شیخ بهایی منجم ، عالم ، فیلسوف ، شاعر و معمار شهیر دوران صفویه اختصاص  داده اند . سازمان یونسکو سال 2009 را به پاس خدمات وی به ستاره شناسی سال"نجوم و شیخ بهایی " نام گذاری کرد. عالمی که در مقوله کارهای معماری و شهرسازی جهت گیری روبه قبله اماکن اصفهان و تقسیم آب زاینده رود و طراحی حمام شیخ بهایی و منارجنبان رابه او نسبت میدهند.

اخیرا این روز به نام روز معمار نیز نامگذاری شده است و بیایید با گرامی داشت این روز بهانه ای داشته باشیم تا این مسئولیت خطیر  به عنوان خالق کالبدی مناسب هم از نظر فیزیکی و هم معنوی برای جوامع انسانی را به خودمان یادآوری نماییم .

نسیم ایران منش

موضوعات مرتبط : روز معمار    
عضو مرتبط : نسیم ایران منش  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید