Error parsing XSLT file: \xslt\ammiBreadCrumb.xslt تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :3057

در ستایش سرزمین خشت و خورشید

اگر خشت های مقدس این آب و خاک ،
این هدیه های ناب خورشید ، دانه دانه اش غنیمتی بود ربودنی ، مانند نگین های درخشان تمدن این سرزمین ، به یغما رفته بود ، لابد تاکنون . اما خشت های جادویی ، با در هم تنیدگی شان ، نمایش بالندگی خاک این وادی مقدسند . استوار ، بر پای ایستاده اند تا پاسدار میراث معنوی تمدنی باشند که غبار سهو و فراموشی ، از چشم جهان پنهانشان نگه داشته .

در روزگاری که هجوم سرمایه و صنعت ، یادگارهای مدنیت دیرینه را روفته و آدمیان را بی پناه ، در فضاهای دوزخی مدرن ، رهاکرده ، کدام مدینه در صفحه گیتی ، زیارتگاه زائران سرگشته خواهدبود .

گنجینه های ناب سرزمینمان را چگونه به عالمیان رونمایی خواهیم کرد . آن گاه که زائران ، در جستجوی فضای حیات بخش - بهشت گمشده - تشنه ، به سوی این دردانه های خشتی می آیند ، چیزی از هیأت تمام قدشان باقی خواهد ماند تا عطش آنان را فرو بنشاند .

اینک ، کوچه پس کوچه های اندام واره های خشت و کاه و گل ، زائران را از دور و نزدیک فرا می خوانند تا خاک و غبار از تن رنجورآنها بروبند .

درهای نشانده در گودی وهمناک دیوار ، با کوبه های نجیب و گل میخ های سحر انگیزشان ، بی تاب گشودنند ، تا بهشت های کوچک را از قاب لته های نیم باز بنگری .

از آستانه که بگذری ، غوغای آب و باد و آتش و خاک است . ایوان ، سینه گشوده ، تا از هرم آتش خورشید به آغوشش پناه بری . طاق با تمثال قندیل های مرصعش نماد بی بدیل کیهان است .

برتارک این اندام رعنا ، بادگیر ، سربر آسمان سائیده و نقش این همه ، در آب ، با نسیم میلرزد . لاجورد و نیل و فیروزه ، بازتاب آسمانند ، در میان آجرهای پخته در آتش و خورشید.

ایـوان ، خنکای نسیم را از روی آب می بلعد و نفیر خوش آهنگ بادگیر ، فضا را انباشته میکند از هوا !
درون خانه ، تلألو آبگینه و آئینه وشاخ وبرگ های گچین ، درهم می آمیزند و مبهوت میمانی از این هیاهوی رنگ و رنگ .
در پس آبگینه های پنجدری ، حیاط ، جلوه بهشت برین است .
از رویای راز گونه وصل بهشت که به کوچه های خسته و مجروح پرتاب میشوی ، طنین محزون اذان ، فضا را آکنده است .
به شکرانه این موهبت - سرزمین «ایزد» یکتا - سر بر آستانش میسائیم .

 

بیستم بهمن ماه نود و چهار
حبیب اله شیبانی

 

استان مرتبط : یزد  
عضو مرتبط : حبیب اله شیبانی  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید