تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1585

دشتستان شهر کاخ های باستانی بوشهر

شهرستان دشتستان وسیع ترین و پرجمعیت ترین شهرستان استان بوشهر ، به مرکزیت برازجان در مدارها 51 درجه و 12 دقیقه طول و 29 درجه و 16 دقیقه جغرافیایی قرار دارد . همسایگان آن در شمال گناوه ، در غرب بوشهر ، در جنوب تنگستان و در شرق استان فارس است . وسعت دشتستان 371/6 کیلومتر مربع و جمعیت آن بیش از 290000 نفر است . این شهرستان تقریبا در وسط راه های ارتباطی شمال به جنوب استان قرار دارد همچنین جاده شیراز - بوشهر از میان آن می گذرد . دشتستان دارای 7 شهر 5 بخش و 192 روستا است . کوهستان گیسکان با دو قله گیسکان (به ارتفاع 26000 ) و قله بزپر(به ارتفاع 1420 متر ) در شرق برازجان قرار دارد دو رود الکی و شاپور سیراب کننده دشتستان پهناورند . دمای دشتستان بین 0 تا 50 درجه در طول سال متغیر است بارش سالانه نیز حدود 250 میلی متر است . نژاد اهالی اکثریت پارس و گویش آنها پارسی آمیخته با لری است . برازجان مرکز دشتستان دومین شهر بزرگ استان بیش از 155000 نفر جعیت و 1538 هکتار وسعت دارد که در نزدیکی کوهستان گیسکان واقع شده است .

پیشینه تاریخی

دشتستان دارای پیشینه تاریخی بسیار کهن است که می توان آن را به سه دوره تقسیم کرد . در دوره اول از عیلامیان تا ظهور اسلام ، در قلب خود شهرباستانی توزوتااو که را داشته است که پارچه بسیار معروف توزی و آثار تاریخی بسیاری که از این دوره طلایی به جا مانده حاکی از همین نکته است . دوره دوم از ظهور اسلام تا آغاز صفویه است که دشتستان موقتا در تاریخ فراموش می شود . دوره سوم از آغاز صفویه تا کنون را شامل می شود . در این دوره خوانینی خوشنام و میهن پرست همچون ملک منصورخان ، شهید سالم خان ، شهید میرزا محمدخان غضنفرالسلطان برازجانی و ... بربرازجان در دوره ای متلاطم حکمرانی می کنند سالم خان کمر همت به آبادانی برازجان می بندد و غضنفرالسلطنه برازجانی به یاری رئیسعلی دلواری و جنگ با انگلیسی های متجاوز برمی خیزد و پس از رشادت های بسیار و به خاک مالیدن پوزه انگلیسی ها در جنگ لرده به عنوان آخرین نفر از سربازان وطن پرست متحد در برابر متجاوزان به دست یک خائن به شهادت می رسد .

جاذبه های تاریخی

در دشتستان با توجه به تاریخ کهن و پربار آن ، آثار تاریخی مهمی وجود دارد از جمله :
  1. کاخ زمستانی کوروش هخامنشی در جنوب غربی برازجان با قدمتی حدود 2500 سال که تلاش برای یافتن بقایای آن ادامه دارد .
  2. گوردختر در روستای پشت پر ، بخش ارم ، مشابه مقبره گوگوش ، متشکل از 24 قطعه سنگ متعلق به مادر یا دختر کوروش هخامنشی .
  3. کاخ بردک سیاه در 12 کیلومتری شمال غرب برازجان ، روستای درودگاه ، مربوط به داریوش هخامنشی که تلاش برای یافتن بقایای آن ادامه دارد .
  4. کوشک اردشیر : در مجاورت گوردختر مربوط به عهد اردشیر ساسانی ، ساخته شده با سنگ و ساروج .
  5. کاروانسرای مشیرالملک : در قلب برازجان مربوط به اوایل دوره قاجاریه ساخته شده از سنگ با نمای بسیار زیبا و منحصر به فرد . این بنا در زمان پهلوی زندان بوده ( از زندانیان معروف آیت الله طالقانی ، مهندس بازرگان و ... ) و اکنون در حال بازسازی است . همچنین کوه قلعه ( در ارتفاعات شرق برازجان )، پل مشیرالملک (24 کیلومتری شمال برازجان ) ، کاروانسرای دالکی ،چهل خانه سعد آباد ، قصر دختر و گوری گاه در تنگ ارم ، قلعه سبز در شبانکاره ، سد سبا در روستای کان سرخ وحدتیه (مربوط به هخامنشیان ) ، قلعه غضنفرالسلطنه در کوه قلعه ، بازار قدیمی و سرپوشیده

جاذبه های طبیعی

گیسکان ، کوهستان سر به فلک کشیده و لستوار چون مردم دشتستان در شرق برازجان قرار دارد . رود شاپور (با 230 کیلومتر طول ) و دالکی (با 215 کیلومتر طول و رود فصلی معروف آرد و در برازجان ، از رودهای معروف شهرستان هستند . از درختان معروف این سرزمین نخل ، گز ، کویر و کنار (سدر) را می توان برشمرد . از حیوانات بومی هم می توان به گراز ، بزکوهی ، مارمولک و گوسفند و از پرندگان هم به کلاغ زاغی (قلاسوزوک)، فنچ تاجدار ، فنچ مجنون ، تیهو ، چغول و سینه سرخ اشاره کرد . مهمترین جاذبه های طبیعی دشتستان عبارتند از : نخلستانهای سرسبز ، شاهزاده ابراهیم (ع) در 18 کیلومتری جنوب شرقی برازجان ارتفاعا ت اطراف آن ، کوهستان گیسکان (دشت نرگسی و بام بلند ) ، ابشار فاریاب در پشتکوه ، چشمه زیرراه در 15 کیلومتری برازجان (روستای زیرراه ) ، چشمه آب گوگردی در دالکی ، پارک جنگلی سرکره در 8 کیلومتری جنوب برازجان ، امامزاده شاه پسر مرد در بوشکان ، سد انحرافی سر قنات ، سد رئیسعلی دلواری (شبانکاره ) .

مصطفی بهبهانی مطلق - 20 دیماه 1387

استان مرتبط : بوشهر  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید