تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،13-9-1396
تعداد بازدید :130

دکتر صدیقی، سیاستمدار اهل فرهنگ

 

غلامحسین صدیقی ۱۲ آذر ۱۲۸۴ در محله سرچشمه تهران به دنیا آمد. او از جمله رجال سرشناس تاریخ معاصر و وزیر پست و تلگراف و تلفن در دولت دکتر محمد مصدق بود.

او پس از تحصیلات مقدماتی در مدرسه آلیانس و دارالفنون در شهریور ۱۳۰۸ همراه با دومین گروه دانشجویان اعزامی از سوی وزارت معارف بهفرانسه رفت و در دانشسرای مقدماتی شهر آنگولم به تحصیل پرداخت. صدیقی در بهار ۱۳۱۴ از دانشسرای عالی سن کلو در حومه پاریس فارغ‌التحصیل شد و در رشته فلسفه به اخذ دانشنامه عالی در رشته‌های روانشناسی، روان‌شناسی کودک، آموزش و پرورش، اخلاق، جامعه‌شناسی و تاریخ ادیان نائل آمد.  صدیقی در اسفند ۱۳۱۶ درجه دکتری را از دانشگاه پاریس دریافت کرد. رساله او زیر عنوان «جنبش‌های دینی در قرون دوم و سوم هجری» با درجه ممتاز پذیرفته شد. وی در فروردین ۱۳۱۷ به ایران بازگشت و بلافاصله به سمت دانشیار در دانشگاه تهران مشغول به کار شد. دکتر صدیقی در فروردین ۱۳۲۲ به رتبه استادی ارتقا یافت و در بهمن ۱۳۲۳ به مدیریت کل دبیرخانه دانشگاه تهران منصوب شد.

او در مهرماه ۱۳۲۴ به عضویت هیات نمایندگی ایران در کنفرانس تاسیس سازمان تربیتی و علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) انتخاب شد و به لندن رفت. در اسفند ۱۳۲۵ نیز از سوی دانشگاه تهران برای شرکت در کنفرانس ملت‌های آسیایی به هند اعزام شد و ریاست هیات نمایندگی ایران را عهده‌دار بود. در آبان ۱۳۲۷ نیز به ریاست هیات نمایندگی ایران در سومین کنفرانس عمومییونسکو در بیروت منصوب شد. مهم‌ترین خدمت علمی و فرهنگی او تاسیس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی در دانشگاه تهران در ۱۳۲۷ بود که در ۱۳۵۱ به دانشکده علوم اجتماعی تبدیل شد.  غلامحسین صدیقی در سال ۱۳۵۲ بازنشسته شد، ولی با عنوان استاد ممتاز تا ۱۳۵۸ همچنان به تدریس در دانشکده علوم اجتماعی ادامه ‌داد. وی را پدر علم جامعه‌شناسی در ایران دانسته‌اند.

 نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید