تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :733

روزی برای توجه به هویت ایرانی اسلامی

روزگاری معماری در ایران جایگاه و شکوه ویژه‌ای داشت؛ شکوهی که شاید اوجش را در اصفهان دوره صفوی می‌بینیم. آن‌قدر که حتی امروزه خارجی‌ها پس از دیدنش انگشت به دهان می‌مانند. بزرگانی چون شیخ بهایی از پایه‌گذاران این معماری بودند.

اما در صد سال اخیر شاهد نوعی گسست نه تنها در عرصه معماری بلکه در همه زمینه های فرهنگی به اسم تجددگرایی بوده ایم. با سفر ایرانیان به اروپا و تحصیل آنان در کشورهای غربی، معماری ما به تقلیدی از معماری اروپاییان تقلیل یافت.

برخی از ساختمان های اواخر دوره قاجار از این دسته اند. از دوره پهلوی اول، شهرها و ساختمان های ما را طراحان و معماران اروپایی به عنوان مشاور یا مسئول هدایت می کردند. این روند ادامه می یابد تا به امروز که شاهد آشفتگی در بیشتر ساختمان ها و بی هویتی شهرها هستیم.

این روزها مردم ما متاسفانه بیشتر به سرپناه بودن یک ساختمان توجه دارند تا معماری و نمای آن. معمار و معماری در جامعه ما به ورطه فراموشی سپرده شده است. شاید بتوان گفت معماران ما فقط در 5 درصد ساخت وسازها دخالت دارند.

همه اینها سبب شد تا سال 1381 انجمن مفاخر معماری ایران دست به کار شود و نامه ای به ریاست جمهوری وقت بنویسد.

در آن نامه اشاره شد که اگر ما می خواهیم به هویت خود برگردیم و نسبت به گذشته خود شناخت داشته باشیم، باید معماری ایران که سابقه ای سه هزار ساله دارد و جزو مفاخر تمدن بشری است به عنوان نماد هنر و تمدن ما، بزرگ داشته شود.

بر این اساس، پیشنهاد شد تا یک روز در تقویم رسمی کشور به عنوان روز معمار به رسمیت شناخته شود.

در نامه دیگری انجمن پیشنهاد داد حالا که در تقویم رسمی کشور، روزی به پاسداشت مقام شیخ بهایی، اختصاص داده شده، این روز شیخ بهایی را روز معمار نیز بنامیم.

در نهایت این طرح از سوی متولی ساخت وساز در کشور یعنی وزارت مسکن و شهرسازی برای بررسی و تصویب به شورای فرهنگ عمومی فرستاده شد و سال 1386 به تصویب شورای فرهنگ عمومی رسید. سرانجام برای تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی سپرده شد.

اکنون این طرح متوقف مانده و به همین دلیل همچنان عنوان روز معمار در تقویم رسمی کشور به چشم نمی خورد.

با وجود این، همچنان انجمن مفاخر معماری به دنبال ثبت رسمی این روز در تقویم کشور است.

امیدواریم که رئیس جمهور محترم به عنوان رئیس شورای عالی فرهنگی، تفقد ویژه ای به این خواسته جامعه معماران داشته باشند.

سید علیرضا قهاری - رئیس انجمن مفاخر معماری ایران
به نقل از جام جم

موضوعات مرتبط : روز معمار    
عضو مرتبط : سید علیرضا قهاری  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید