تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1481

روستای داماش و گل سوسن چلچراغ

موقعیت جغرافیایی روستای داماش : داماش روستایی کوچک و ییلاقی با اقلیمی کوهستانی - جنگلی در ده کیلومتری بخش یا دهستان جیرنده ، از توابع عمارلو رودبار قرار گرفته است . جیرنده خود در 40 کیلومتری شهرستان لوشان واقع است . این روستا در ارتفاع 3200 متری از سطح دریا واقع شده است . در تقسیم بندی کشوری جزء استان ، شهرستان عمارلو ، بخش عمارلو، دهستان جیرنده (فاراب)

جغرافیای انسانی : دارای سکونت دائمی است : اما در تابستان بر جمعیت آن افزوده می شود . در واقع ییلاق خان های عمارلو (خانواده های محرابی و زند ) شمرده می شود و قشلاق و خان نشین اصلی جیربندیه است . در اعتدال تابستانه (بهار و تابستان ) و تا حدودی اوائل پاییز جهت استفاده از آب و هوای منطقه به خانه های ییلاقی خود به نام کولام مراجعه می کنند . بومیان در بهار اقدام به علف چینی و چرای دام در مراتع این منطقه می کنند.

جانوران و حیوانات منطقه : گراز و موش خرما و روباه و خرس و گرگ از پستانداران غالب منطقه شمرده می شوند . خزندگان غالب نیز مارهای سمی می باشند . پرندگانی همانند کبک و تیهو و بلدرچین و شانه بسر و فاخته در لا به لای درختان و بوته ها به فراوانی دیده می شوند .

پوشش گیاهی منطقه : بنا به نظریه کارشناسان دومین ذخیره گاه طبیعی گیاهان دارویی ایران است . گیاهان مختلفی از خانواده نعناعیان در این منطقه به وفور یافت می شود . رقم هایی از بابونه ، مهر سلیمان (شقاقل) ، گل چای ، گل گاو زبان و صدها گونه گیاهی دیگر از خانواده های مختلف گیاهی در این منطقه به وفور یافت می شوند .

رودخانه های اطراف : سیاه رود ، رودخانی و شاه رود در بخش عمارلو

سوسن چلچراغ

در سال 1354 گیاه شناسی به نام لدربوری در حوزه آبریز خورگام ، روستای داماش موفق به شناسایی این گونه نادر شد و پس از آن سوسن چلچراغ کانون توجهات داخلی گردید . پس از معرفی این گل به دولت ایران در همان زمان از سوی شورای عالی محیط زیست در زمره آثار زیست محیطی ملی کشور به ثبت رسید و طی این سالها رویشگاه سوسن چلچراغ در روستای داماش به مساحت 4 هکتار تحت حفاظت قرار گرفته است . قامت این گل حدود یک متر است و از آنجا که گلهای آن به طرز خاصی به پایین برگشته اند نام سوسن چلچراغی به خود گرفته است . گل ملی سوسن چلچراغ ، تنها گلی است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است . گل سوسن چلچراغ از تیره لی لیوم بوده و فقط در منطقه رودبار در حوزه آبریز خورگام در دهکده داماش و لنکران جمهوری آذربایجان رشد می کند . زمان رویش این گل در ماه های خرداد و اوایل تیر است که البته بسته به شرایط آب و هوایی ممکن است طول این مدت کمی کوتاه و بلند شود . این گل با قامتی بلند به شکلی واژگون شکفته می شود . شکوفه های این گل با رنگ سفید به صورت واژگون باز شده و انتهای گلبرگ های آن پوشیده  از دانه های برجسته و پرچم های بسیار بلند است . با توجه به نادر بودن این گل ملی و ثبت شده در فهرست میراث طبیعی ، سازمان محیط زیست اطراف این زمین را حصار کشی کرده و از آنجا که این منطقه جزء مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست کشور است هر گونه بهره برداری از آن تنها با مجوز رسمی از دفتر وزارت و بازرسی سازمان محیط زیست کشور ممکن خواهد بود . البته بسیاری از شهروندان بره سر، مرکز بخش خورگام موفق به پرورش این گل زیبا و کمیاب در باغچه منازل خود شده اند . بسیاری از مردم محلی نیز از این گونه به عنوان گیاه تزیینی در حیاط منازل و باغهایشان استفاده میکنند.

استان مرتبط : گیلان  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید