تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1269

ساخت و ساز در بستر مرکز مهر (مهندسی فرهنگی )

در نگاه اول ممکن است قرار دادن واژه مهندسی فرهنگی در کنار ساخت و ساز و مسکن قدری عجیب نگریسته شود ، چه رسد به اینکه سخن از اعمال مهندسی فرهنگی در این عرصه به میان آوریم . در پاسخ به این ابهام باید به مخاطب اندکی و شاید کاملا حق داد ف زیرا در کشور ما اصولا بحث ساختمان و مسکن با هر مسئله ای مربوط بوده است ، مگر فرهنگ و مهندسی فرهنگی .

اما چرا نگارنده بر آن شد تا سخن از اعمال مهندسی فرهنگی در حوزه مسکن و ساخت و ساز در بستر مسکن مهر به میان آورد . ؟ چندی پیش مطلبی در یکی از نشریات مکتوب توجه مرا جلب کرد با این عنوان (( مانور خدایان مصری و نمادهای فراماسونری در شهرها ) . و با این مضمون که سازه ها و ساختمان های بسیاری در کشورمان وجود دارد که شکل ظاهری آنها برگرفته از نمادها و علائم شیطان پرستی و فراماسونری می باشد . بدون پرداختن به درستی و نادرستی این ادعا و از سوی دیگر عمدی یا سهوی بودن این قبیل موارد و بحث در مورد اینکه آیا واقعا چنین برنامه هایی وجود دارد و یا باید همانند علمای سیاست در کشورمان این امر را نیز زاییده ی ذهن توهم پرداز ایرانیان بدانیم سئوالی که مطرح می شود این است که آیا راه حلی برای مقابله با این موضوع در سطح خرد و تبدیل عرصه ساخت و ساز به تجلی گاه فرهنگ و هنر ایرانی در سطح کلان وجود دارد و اگر جواب مثبت است از چه طریق و چگونه ؟ به اعتقاد نگارنده پروژه ملی مسکن مهر پتانسیل ارائه یک آلترناتیو در این عرصه را دارا می باشد که در ذیل به تشریح این مهم می پردازیم .

در راستای مطالب فوق باید اشاره کرد که فرهنگ روح حاکم در جامعه است وباید جهت گیری های اصلی در تمام فعالیت ها در یک کشور بر اساس فرهنگ آن جامعه شکل گیرد . در این بین مهندسی فرهنگی یعنی (بکارگیری همه عناصر در رسیدن به اهداف فرهنگی جامعه که آرمان های اصلی یک ملت را رقم می زند و از این رهگذر تقویت فرهنگ جامعه در تمامی حوزه ها ) مهندسی فرهنگی شامل مطالعه نظام فرهنگی ، توجیه عناصر آن ، تجزیه و تحلیل آن ، طراحی و خلق موضوعات نو با بررسی مشکلات و ارائه راه حل های جدید با هدف تقویت رفتارها و باورهای صحیح فرهنگی در جامعه ، زدودن اضافات ، خرافات و آسیب ها از لایه های متفاوت فرهنگ ، پرورش فکر ، اندیشه ، علم و فهم برای تحقق و استقرار فرهنگ برتر در تمامی سطوح جامعه ، تقویت بنیان های فرهنگ جامعه برای حفظ فرهنگ بومی در نبرد با تهاجم فرهنگ های بیگانه می باشد . درست در همین جاست که باید برای مقابله با هجو م نمادها و شاخص های فرهنگی بیگانه ( حال از هر نوعی که باشد ) و تقویت فرهنگ و آداب و رسوم بومی و از سوی دیگر و شاید مهم تر از همه الگوسازی فرهنگی چاره ای اندیشید .

همواره سهم عظیمی از سرمایه های ملی کشورها صرف پروژه های ساختمانی و صنایع وابسته به آن می شود که برای بهره برداری مناسب از این حجم زیاد ثروت ملی ، رعایت اصول فنی و استانداردهای کیفیت طراحی و تولید ضروری می باشد . در کشور ما نیز قانون مهندسی و کنترل ساختمان در حقیقت بیان کننده انتظارات گسترده نظام قانونگذاری کشور به نمایندگی آحاد جامعه از تک تک افراد و نهادهایی است که به نحوی در این امر خطیر دخالت دارند .

این قانون علاوه بر تبیین یک تشکیلات منسجم و دارای مسئولیت برای متخصصان مرتبط با رشته ساختمان و پیش بینی استفاده بهینه از توان کارگران ساختمانی ، قوانین و مقررات زیادی را برای این حوزه تدوین نموده است ، اما آنچه در این بین مورد توجه کافی نگرفته و به اعتقاد نگارنده ، حلقه مفقوده قوانین و مقررات این حوزه می باشد بحث ضرورت تناسب و یا حداقل عدم مغایرت سازه ها و ساختمان ها با فرهنگ و آداب و رسوم ملی می باشد .

در این راستا حال که مسکن مهر به مثابه یک طرح ملی و با کنترل و نظارت دولت کلید خورده است شایسته است تا ضمن حفظ و رعایت سایر اصول ومقررات موجود در این عرصه با یک برنامه ریزی کلان و جامع قوانینی را نیز در مورد شکل ظاهری سازه ها و ساختمان ها و متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی در سطح کلان و آداب و رسوم محلی در سطح کلان و آداب و رسوم محلی در سطح خرد در این طرح گنجاند تا از این طریق ضمن مقابله با تهاجم الگوهای فرهنگی بیگانه به نوعی در راستای اعمال گونه ای از مهندسی فرهنگی در این عرصه نیز گام برداشت .

اجرای طرح مسکن مهر یکی از طرح های بسیار مهم دولت بوده است که با توجه به حجم کار و گستردگی آن نیازمند یک برنامه منسجم و رعایت مسائل فرهنگی می باشد . پروژه مسکن مهر علاوه بر اینکه فرصتی برای حرکت از سنتی سازی به سمت صنعتی سازی ساختمان و تسهیل خانه دار شدن ایرانیان می باشد ، فرصت مناسبی نیز برای اقدامات بزرگ و ملی از جمله الگوسازی فرهنگی و اعمال سیاست های فرهنگی در حوزه ساخت و ساز است .

به خاطر داشته باشیم که بخش بزرگی از مشکلات امروزه کشورمان در عرصه ساخت و ساز ، از جمله آنچه که ( مانور خدایان مصری و نمادهای فراماسونری در شهرها ) نامیده شده است متوجه خودمان است تا اینکه نتیجه طرح و توطئه برنامه ریزی شده دیگران باشد و اگر هم اکنون تدبیری برای آن اندیشیده نشود در اینده باید شاهد رژه خدایان مصری و خودنمایی فراماسون ها در خیابان های شهرمان باشیم . در نهایت اگرچه مسکن مهر پروژه ای ملی و به مثابه یک بسته حاوی یکسری اصول برنامه ریزی شده و به نوعی متصلب می باشد اما باید توجه داشت که باید برای تبدیل این طرح به خاطره ای به یاد ماندنی برای همه ایرانیان نیازمندیم تا در هر گوشه ای از کشور ضمن حفظ اصول کلی حاکم بر این طرح اجرای آن را منوط به تطبیق تناسب و یا حداقل عدم مغایرت آن با لگوهای فرهنگی و آداب و رسوم ملی از یک سو و فرهنگ و آداب و رسوم ، شیوه زندگی و سبک خاص معماری هر منطقه از سویی دیگر نماییم .

دکتر مرتضی اسماعیلی - دو ماهنامه مسکن - اسفند ماه 90نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید