Error parsing XSLT file: \xslt\ammiBreadCrumb.xslt تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1662

سخن مهر ماه 92

به نام پروردگار

ماه مهر به طور معمول یاد آور آغاز سال تحصیلی و اموزشی جدید می باشد، آغازی که حیات اجتماعی و شهری و زندگی روزمره را در شهرهای ایران به شکلی چمشگییر تحت تاثیر قرار می دهد.هم شوق تحصیلی و هم گاه نگرانی از چگونگی اموزش های سنگین یا حداقل اموزش هایی که از نظر دانش اموزان ممکن است سنگین به نظر رسد،پدیدار می شود.شاید بتوان ییان کرد که عده ای از افراد کمی هم دچار اظطراب می شوند . تحصیلات تا پیش از دانشگاه به مدت دوازده سال ،کارشناسی به مدت چهار سال و...، بهترین ،خلاقانه ترین ،پر شور ترین و ... دوره زندگی جوانان را در بر می گیرد.در بعضی از موارد،معلم ،دبیر یا مدرس نقش حاکمی خشن و گاه مهربان ، و دانش اموزان و گاه دانش جویان نقش رعایای او را ایفا می کنند. رابطه ای که در مواردی معدود ممکن است چندان خوشایند به نظر نرسد و شاید به همین سبب است که تعطیلی هر کلاس یا هر روز ممکن است موجب خوشحالی عده ای شود.

  • به نظر می رسد اگر بتوان به گونه ای روابط اموزشی را مورد ملاحظه مجدد قرار داد و به راهکار هایی اندیشید که نگرانی های هر چند اندک را نه تنها بر طرف کند،بلکه بتوان محیطی شاداب برای آنان فراهم کرد،کارایی فعالیت های اموزشی افزوده شود.البته خوشبختانه در برخی مقطع های اموزشی،برنامه ها و فعالیت های سود مندی تهیه و اجرا شده است که بسیار مناسب و نوید بخش است،زیرا بخش مهمی از شخصیت افراد در سنین نو جوانی شکل می گیردو قسمتی از سلامت جامعه با این پدیده مرتبط است.
  • عرصه معماری با چند پدیده مواجه هستیم . نخستین مسئله مربوط به شمار زیاد فارغ التحصیلان بدون وجود زمینه مناسب اشتغال است که در بسیاری از رشته های دانشگاهی دیگر هم وجود دارد و این پدیده بر انگیزه اموزشی افراد اثر منفی می گذارد.
  • نکته دیگر ،معیار های کمی مانند نمره است که متاسفانه گاه به پدیده ای منفی در برخی موارد تبدیل  شده است و به ویژه در رشته های کیفی و هنری مانند معماری بسیار حساس است.
  • نکته بسیر مهم دیگر اینست که متاسفانه به سبب کمبود اشتغال صحیح و سایر عوامل ،عدهای از فارغ التحصیلان از طریق تهیه پروژه ها و پایان نامه های دانشجویی و تهیه مقاله به جای دیگران ،کسب درامد می کنند که عواقب بسیار ناهنجاری دارد و متاسفانه به نظر می رسد هیچ اقدام اساسی برای حل این مسئله صورت نگرفته است.
  • نکته دیگر مربوط به موضوع هویت و فرهنگ در معماری و شهرسازی است که هر دفعه که مسئولان عالی کشور ان را به درستی مطرح می کنند ، شماری همایش ونمایش و جلسه و... برگزار می شود تا بودجه های مربوط تمام شود و دوباره زمانی دیگر مورد توجه قرار گیرد.

امید است بتوان با برنامه ریزی و اقدام صحیح بتوان در پیشرفت جامه و حرفه و هنر معماری گام هایی مهم برداشت.

عضو مرتبط : حسین سلطان زاده  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید