تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :2131

یادداشتی از سلسله سخنرانی های فناوریهای نوین ساختمانی

سلسله سخنرانی های فناوریهای نوین ساختمانی با محوریت های زلزله و معماری ،‌زلزله و شهر ، زلزله و فرم سازه زلزله و تجربیات جهانی ، زلزله و مدیریت بحران ، زلزله و مقاوم سازی برگزار شد تا همچنان از نظر مباحث نظری در سال گذشته و ابتدای امسال دغدغه این مسئله كه آیا كشور ما به فناوری جدیدی در مورد مقابله با زلزله دست پیدا كرده یا نه ؟

البته مطرح كردن این سوال نیاز به بررسی تمام ظرفیتهای موجود در كشور چه از نظر تولید علم مربوطه و چه از نظر متخصصین این رشته و چه از نظر تجارب عملی مورد استفاده در كشور را طلب می كند .

از روز اول این سری مباحث چالش اصلی این زلزله نبود بلكه راه مقابله با آن بود ، چرا كه ما در ایجاد نیروی عظیم زلزله نقش مستقیم نداریم اما در جواب دادن به آن آری . بررسی كارشناسان محترم مدعو كه جملگی از اساتید با سابقه در این زمینه نیز بودند نیز تایید همین مطلب بود كه در مقابل این نیرو ساختمانهای ساخته شده چه رفتاری را باید از خود نشان دهند ؟ در جواب این سوال عواملی دخیل هستند كه از آن جمله می توان به فرم سازه ، معماری ، زیر ساختها ، مقاوم سازیها و در نهایت بناهای جدید و قدیم اشاره كرد كه همگی آنها ساخته همان اطلاعات ما از مجموع علوم ساختمانی هستند .

پس ازارائه نظرات اساتیدی چون آقای دكتر تهرانی ، آقای دكتر گلابچی ، آقای دكتر مختاری ،آقای دكتر حنا چی ، آقای دكتر وفامهر، آقای مهندس قهاری خانم مهندس منصوری و سایر اساتید كه همگی حول محور های یاد شده بود تصاویری در روز آخر نشان داده شد كه به عنوان هشدار و گوش به زنگی پنداشته شد كه تمامی این سمینارها و گفتمانها زمانی به درد ما میخورد كه به اجرا در آید ، تصاویری از زلزله بم كه در آن زمان تاثیرات زیادی در زندگی مرد م ما گذاشت و دردهای زیادی در دلهامان . در ادامه آقای دكتر فلامكی نیز از اقدامات انجام شده در مورد مرمت بم و سایر شهرهای زلزله زده تقدیر كردند و اشاره كردند كه باید از متخصصین داخلی و به ویژه فارغ التحصیلان رشته مرمت بیشتر استفاده شود تا میراث به دست آمده به سلامت به آیندگان برسد.

از شروع مباحث به نوعی اساتید از ساختمانهای قدیمی و تاریخی ابراز نگرانی كردند و باقی ماندن آنها را در میان ما منوط بر رسیدگی و مرمت كارشناسانه آنها دانستند ، كه بر روی كاغذ كاملا عملی اما در اجرا مغایر آن ، كه همین مطلب مورد زیر ساختها هم مشاهده می شد كه بعد از زلزله منجیل و رودبار و بم هنوز از نظر شبكه بندی دچار مشكلاتی هستند . به هر حال اسكان و جای دادن بی رویه مردم در شهرها آن هم بدون در نظر گرفتن اصول مهندسی عواقب بدی را بروز خواهد داد كه در زمان زلزله های مختلف شاهد آن بودیم .

در ادامه در روز طراحی های آینده به مشاركت مهندسین ذی صلاح تاكید شد و از تمامی مسئولین خواسته شد تا تمامی ساخت و سازها با نظر كارشناسان مربوطه صورت گیرد تا در شرایط ویژه به خصوص در شهر های بزرگ شاهد ویرانیهای تاسف بار نباشیم ، و اینكه چیزی بالاتر جان انسان وجود ندارد .

خلاصه اینكه : این دوره از مباحث هم به پایان رسید و با كمی و كاستیهایی هم همراه بود كه از آن جمله می توان به جلسه پرسش و پاسخ اشاره كرد تا دانشجویان هم مسیر و اهداف دراز مدت این جلسات را با افقی بهتر نظاره كنند . امیداست از این دست جلسات همواره برگزار گردد تا مسیری جدید برای فارغ التحصیلان باز شود تا هم در كنار تحصیل بتوانند ریشه های عملی تخصص خود را نیز بارور سازند .

ساغر كرم - محمد علی عرفانیان

موضوعات مرتبط : فناوری های نوین ساختمانی    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید