تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1054

شهر آینه من است

بارها این منظره مشاهده شده است که دستی از اتومبیلی که در خیابان در حال راندن است بیرون می آید و مشتی آشغال از ماشینش بیرون می ریزد تا اتومبیلش تمیز بماند و هیچ فکری هم راجع به خیابانی که با زباله های او آلوده شدن را نمی کند.

باز هم این اتفاق زیاد می افتد که مالکی برای ساختمانش جواز ساخت می گیرد و از طراحش می خواهد که نمای ساختمانش را کاملا متضاد با همسایه اش طراحی و اجرا کند تا خانه اش متمایز ! شود، بدون اینکه لحظه ای درمورد اینکه بدنه کوچه ای که خانه او و همسایه اش در آن قرار دارد چه سیمایی پیدا خواهد ، فکر کند یا بداند.

باز هم بسیار وجود دارد که مالک به هر وسیله ای شده سعی کند که رامپ پارکینگ را به جای جلوی خانه از پیاده رو اجرا کند و بنابراین معمولا بخشی از پیاده رو در اثر ایجاد رامپ پایین می رود و پیاده رو از هموار بودن و یکدستی خارج می شود وعابر پیاده پس از طی مسیری کوتاه از این پیاده رو از رفتن در این پیاده روی پر از ناهمواری و پستی بلندی منصرف می شود و راه رفتن در خیابان را ترجیح می دهد ، هرچقدر هم که در معرض خطر خودروها باشد.

بیشتر مالکان دوست دارند که از ضوابط مزاحم ساخت و ساز به نحوی شانه خالی کنند و بعدا با پرداخت جریمه ای به شهرداری به مقصود و هدف خود برسند. از برج سازی های بدون ضابطه گرفته تا پوشاندن بالکن ها و نورگیرها و ضوابط نما و غیره.

باز خیلی راحت می توان مشاهده کرد که اکثر ما ترجیح می دهیم که برای سفر در شهر از خودروی شخصی استفاده کنیم تا پیاده برویم یا سوار وسایل حمل و نقل عمومی شویم. ولی هیچ وقت فکر نمی کنیم که خودروی دودزای من و شما و آنها چه بلایی بر سر شهر و هوای آن می آورد که نهایتا به ما شهروندان را آسیب می زند ، و در عین حال تراکم آن همه خودرو و سرو صدای ناشی از آنها چه منظره ناهنجار و نامطلوبی را ایجاد می کند.

ولی باز هم این افراد و از جمله خود ما نمی دانیم که چرا وقتی به شهری می روند که تمیز، سامان یافته ، منظم و چشم نواز است و ساعت ها می توان بدون مانعی در آن پیاده راه رفت و تماشا کرد ، بسیار از آن لذت می برند و تعریف می کنند و یک آن هم به ذهنشان نمی رسد که آن شهر تمیز ، زیبا ، مظم و لذت بخش برای پیاده روی راحت و بی دردسر می تواند حق خودش باشد به شرطی که بداند چگونه چنین شهری شکل می گیرد و باقی می ماند.

نسیم ایران منش(معمار و شهرساز)

 

 

مجموعه مقالات مرتبط : شهر آیینه من است    
عضو مرتبط : نسیم ایران منش  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید