Error parsing XSLT file: \xslt\ammiBreadCrumb.xslt تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :614

شهر زیبای من ... تهران

     سخن ماه بهمن -  آنچه از تهران گفته می شود ، عمدتا" مسائل ، مشکلات و خسارت های جبران ناپذیری است که مصایب آن مترتب بر برنامه ریزی ناتوان مدیریت های شهری با رویکردهای متفاوت ، به ویژه در طول نیم قرن گذشته است .

         تهران امروز بخش عمده ای از هویت خود را پنهان کرده ولی جلوه های بی شماری از زیبایی های منحصر به فرد خود را همواره ، فروتنانه عرضه نموده است .

        - حضور با شکوه کوههای البرز که چنین فاخر و گردن فراز بر کرانه شمالی تهران سر به فلک کشیده اند ارمغانی است که چشم انداز­های بدیع و روح نواز و زیباترین مناظر شهری ( Silloute ) را به آن ارزانی
داشته اند چنانی که منظر نامطلوب ساخت و سازهای شهری نیز در گستره آن رنگ می بازد .

       - هنوز هم از بسیاری از نقاط تهران می توان کوه دماوند را دید و امکان تماشای این « اسطوره شکوهمند ایرانی » که شادمانی و غرور را در وجود هر ایرانی بیدار می کند ، شهر تهران را بی بدیل  نموده است

       - انبوه درختان کهنسالی که در تمام فضاهای ممکن اعم از خیابانها ، میادین ، کوچه ها ، حیاط خانه ها ... سایه مفرح بر شهر گسترده اند ، غبار خستگی از دل ساکنین تهران می زدایند . این درختان استوار که تاکنون مصایب فراوانی را تاب آورده اند ، گنجینه سبز شهر تهران محسوب می شوند .  صدای دل انگیز جویهای روان که حاصل عبور آب در قنوات و رود دره ها و انشعابات آنها در شهر تهران است و هم نشینی  آنها با سایه سبز ابریشمین و مواج درختان از ویژگیهای منحصر به فرد آن می باشد . ( حفظ آنها تلاش شهروندی همه را می­طلبد )

     - رود دره های  متعددی که از بلندیهای البرز به پایین دست روان می باشند کریدورهای دید منحصر به فردی را در شهر تهران رقم زده اند .

     - تهران با قدمتی دیرینه ، گسترش خود را از توسعه تدریجی لایه های تاریخی در پیرامون هسته اولیه آن آغاز نموده است . و به روشنی سیر تکوین ساختار و استخوانبندی آن در این لایه ها قابل شناسایی است . از زمانی که شاه طهماسب نخستین حصار و بازار را در آن ساخت تا گسترش آن به حدود « باروی » ناصری و سپس محدوده های متصل بعدی با ورود ماشین دودی و اتومبیل ، تا وضعیت امروزی که تحت تسلط حضور جدی وسائط نقلیه قرار گرفته است ، تاریخ گذشته خود را هویدا می نماید . در حال حاضر که بافت قدیم و همچنین بخشهای مرکزی شهر تهران به سرعت در حال اضمحلال است ، همچنان کوچه ، پس کوچه ها و عمارتهای منحصر به فرد و زیبایی که کثرت آنها بر ارزششان می افزاید ، بالقوه بهترین مکانهای گردشگری اوقات فراغت تهرانی­ها و توریست ها را در خود دارد . می توان روزهای متعددی در آن میانه پرسه زد و همواره پدیده های جدیدی را کشف نمود . افسوس !

     در محدوده های زیادی از تهران سرزندگی شهری موج می زند : میدان تجریش - بازار تهران - میدان توپخانه - چهارراه مولوی - محدوده میدان انقلاب ....... هیاهو و حرکتی که کاملاٌ در تعامل اجتماعی صورت می پذیرد ، این نقاط را به فضاهای ویژه با جریان سیال و انرژیک زندگی تبدیل نموده است .

     - و اما شبهای تهرون : فارغ از هیاهوی مصیبت بار ترافیک ، کلان شهر تهران با چنین گستردگی و همچنین شیب طبیعی شمال به جنوب آن ، منظر شبانه ای فوق العاده دارد . تهران در شب غرق بازی نور است . و شکوه آن صد چندان می شود هنگامی که از فراز بلندی به آن بنگریم . این همه زیبایی را باید به تماشا نشست و به آن دل سپرد .

      اینها بخشهایی از زیباییهای آشکار و پنهان این شهر است که وقتی از آن دور باشیم ، دلتنگی اش را حس
می­کنیم . بله ، شهر من تهران زیباست ، در طول نیم قرن گذشته جفای فراوانی بر آن رفته است . گنجینه های ارزشمند ، بیشمار و منحصر به فرد آن در حال فروپاشی و فرسایش است . آیا چگونه مدیریت شهری این خسران را پاسخگوست ؟

 

فریده صائبی

موضوعات مرتبط : سخن ماه    
عضو مرتبط : فریده صائبی  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید