تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1096

ضرورت نجات شهر بی آرامش

انتخابات مهم تعیین ریاست شورای شهر تهران برگزار شد و دكتر مهدی چمران به ریاست شورای شهر رسید. قبل از اینكه به اظهار خوشحالی و یا ناامیدی این جریان یا آن تفكر و مسأله برد و باخت این یا آن بپردازیم و اصولاً پیش از آنكه بخواهیم به رویارویی جریانهای سیاسی در این انتخابات توجهی نشان بدهیم باید گفت فارغ از همه این موارد و جدای جدلی كه ما در فضای سیاسی كشور و در بین جریانهای سیاسی شاهد آن هستیم آنچه كه مسلم است اینكه ما بدانیم وظیفه شورای شهر چیست؟ و مهم‌ترین مأموریتی كه این شورا دارد چه مأموریتی است؟

تهران شهر آرامی نیست كه منتظر تماشای جنگ و جدلهای سیاسی سیاسیون باشد و چشم به پیروزی این یا آن داشته باشد. اصلاً مشكل تهران پیش و بیش از آنكه سیاسی باشد اجتماعی و انسانی است.

این شهر اگر بازهم بخواهد در غفلت مسئولانش همچنان با مشكلاتش دست و پنجه نرم كند، بیش از این در معرض خطر خواهد بود. این خطر تنها خطر ترافیك یا مشكل كمبود آب نیست بلكه بیش از هر چیز عدم آرامش و تعادل اكثریتی از شهروندانش است كه به خاطر بینظمی و بیقانونیهای فراوان هر روزه در معرض آسیب‌های روانی بیشتری هستند.

شهروندانی كه نمیدانند در این شهر وسیله نقلیه خودشان را برای رفتن به سر كار بیرون بیاورند یا نه؟ چون اگر بخواهند با وسایط نقلیه عمومی رفت و آمد كنند، جدای هزینه‌های گزاف، رنج و عذاب چشمگیری را باید تحمل كنند. چرخه حمل و نقل عمومی در این كلانشهر بسی معیوب و ناكارآمد است.

اگر هم بخواهند با وسیله شخصی خود به محل كار بروند كجا جایی برای پارك پیدا كنند؟ كافی است در مناطق مركزی شهر و حتی در بسیاری از میدان‌ها و خیابان‌ها كه به مراكز خرید یا ادارات مرتبط است، به استیصالی كه رانندگان برای پیدا كردن یك جای پارك با آن روبرو میشوند توجه كنید.

چه برخوردها و جنگ و جدال‌هایی كه بر سر پیدا كردن یك جای پارك روی نمیدهد و اینها جدای پارك‌های دوبله، پارك جلوی خانه و یا درب پاركینگ مردم و مشكلات متعاقب آن است. مشكل عدم وجود پاركینگ باعث شده كه حتی در كوچه‌ها و مراكز مسكونی هم مسابقه‌ای نفس‌گیر و اكثراً اعصاب خردكن برای پیداكردن جای پارك و یا حفاظت از جاپارك در كنار دیوار و یا زیر پنجره خانه‌ها بین شهروندان درگیر شود.

جدای آن در این شهر حاكمیت پول و سرمایه بیداد میكند. در حقیقت شما با داشتن پول و سرمایه میتوانید هر جای شهر را كه دوست دارید بخرید و هرچه را كه دوست دارید خراب كنید و یا بشكنید و نابود كنید و هر كار كه دوست دارید، با شهر بكنید!

شهری كه از آنهمه مناطق ییلاقی و باغ و محله پردرخت و محلات قدیمی آن دیگر هیچ خبری نیست و جایی هم برای تفریح و گشت و گذار ندارد و همانها هم كه هستند یا ایجاد شده‌اند،آنچنان شلوغ و پر ازدحام هستند كه مجالی برای تفریح یا استراحت در آن نیست و در این مناطق و مراكز تفریحی نیز یكی از مشكلات اساسی شما پیداكردن جایی برای پارك است.

بزرگترین مشكل تهران عدم آرامش روانی شهروندانی است كه در این شهر به سر میبرند و برای همه چیز باید بجنگند و اغلب با اعصابی خرد و خسته به خانه میروند. بسیاری از این شهروندان دچار مشكلات عدیده روانی و عدم تعادل روحی هستندكه البته تقصیر خودشان نیست.

شاید هركس در این شرایط قرار میگرفت همین میزان پرخاشگری و عدم تعادل روحی و روانی در او بروز و ظهور پیدا میكرد ما آنها را خسته كرده‌ایم و با بیبرنامگی در اداره خوب و امن و منطقی شهر بر اعصاب و روان آنها ناخن كشیده‌ایم.

شهروندانی كه برای زندگی در این شهر هر روز باید بجنگند و بیش از همه برای دفاع از حق شهروندی خود كه مرتب مورد هجمه قرار میگیرد. دوستان و عزیزانی كه در شورای شهر وظیفه نمایندگی مردم برای تصویب قوانین و مقررات لازم برای اداره شهر و نیز وظیفه نظارت بر كار شهرداری را برعهده دارید، فارغ از همه دعواهای سیاسی و فارغ از هر اندیشه‌ای به برد و باخت در عرصه سیاسی، سیاست و دعواهای سیاسیون را به كناری بنهید.

مردمی كه در این شهر زندگی میكنند كاری به برد و باخت‌های سیاستمداران ندارند و اصولاً اكثریت قریب به اتفاق آنان اصولاً نگاه حزبی و جریانی ندارند بلكه نگاهشان به كارآمدی نظام اسلامی است چه در اداره كشور و چه در اداره شهر. یادمان باشد كه نمرات كارگزاران در كارنامه این حزب و یا آن جریان نوشته نمیشود بلكه مردم آن‌را به حساب كارنامه دولتمردان میگذارند.

شهر تهران به عنوان شهر الگو و به عنوان مركز كشور كه تقریباً نیمی از گردش سرمایه و ثروت ملی در آن صورت میگیرد به شدت نیازمند اصلاح و تغییر در نحوه اداره و ساماندهی است. با نجات شهر از بیبرنامگی، بیقانونی و تضییع حقوق شهروندی، با نجات شهر از هجوم سرمایه و سرمایه‌سالاری، فروش شهر، تخریب محیط‌زیست (و همچنین آلودگیهای محیطی و صوتی)، رشد نامتناسب و نامتوازن، تراكم جمعیت، ترافیك، كمبود پاركینگ، نابسامانی حمل و نقل عمومی و... آرامش را به شهر و شهروندانش برگردانید.

خداوند به همه شما در این مسیر توفیق عنایت كند و امید است بتوانید شهر و شهروندانش را از انبوه مشكلات و مضایقی كه هر روز زندگی در این كلانشهر را دشوارتر میكند، رهایی بخشید. عزیزان! آرامش را به شهروندان بیآرامش این كلانشهر بازگردانید.

بررسی و نوشته: فتح الله آملی
تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

 

استان مرتبط : تهران  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید