تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :5231

طاق کسری یا ایوان مدائن یادگاری از دودمان ساسانی

طاق کسری یکی از مهمترین و بزرگترین کاخ های زمان ساسانیان می باشد که در شهر مدائن ۳۵ کیلومتری شهر بغداد کشورعراق قرار دارد. طاق کسری مشهورترین بنائی که پادشاهان ساسانی در خارج از ایران ساخته اند این طاق را ایرانیان با نام های دیگری همچون ایوان مدائن ، طاق خسرو ، طاق کسرا و طاق کسری می شناسند این طاق بزرگترین طاق خشتی به دست انسان می باشد.

طاق کسری یا ایوان مدائن

شهر مدائن در حقیقت همان تیسفون پایتخت سلسه ساسانی است که با حمله اعراب به نام مدائن تغییر پیدا کرد ،این شهر در روزگار خود از چنان زیبایی ای برخوردار بود که اعراب ساده سپاه اسلام وقتی آن را فتح کردند به چنان حیرتی دچار شدند که گفتند تیسفون همان بهشت موعودی است که پیغمبر وعده‌اش را به ما داده بود. علت نامگذاری این اثر تاریخی به این اسم، تالار بزرگی است که از طاق قوسی آن هنوز هم آثاری باقی است و مهمترین قسمت این بنای عظیم بوده است و به چنین تالارهایی ایوان گفته می شد.

طاق کسری یا ایوان مدائن

طاق کسری تنها اثر به جا مانده از کاخ سلطنتی انوشیروان ساسانی است . تاریخ تاسیس این شهر ایرانی به زمان اشکانیان باز می گردد. آنان پس از فتح جلگه میان رودان در سال (۱۲۹ پیش از میلاد) تیسفون را با پایتخت زمستانی خود قرار دادند تا اینکه در سال ۲۲۴ میلادی ساسانیان پایتخت پادشاهی گسترده خود را به این مکان منتقل کردند.

طاق کسری یا ایوان مدائن

پس از تسخیر شهر توسط اعراب، سلمان پارسی، به فرمانداری این شهر برگزیده شد. از آنجا که تیسفون پایتخت بزرگ‌ ترین امپراتوری آن دوران بود، ثروت فراوانی در آن گرد آمده بود، به همین رویانتقال غنایم چند ماه به طول انجامید. بعدها یعنی در دوره عباسیان شهر تخریب و از قطعات کاخها و ساختمانهای شهر در ساخت شهر جدیدی در همان نزدیکی بنام بغداد استفاده شد.

به گزارش ایرنا رییس هیات مدیره میراث فرهنگی عراق گفت: «طاق کسری یا ایوان مدائن بزرگ‌ ترین ایوان ایرانی موجود در جهان در حال نابودی است و ما برای نجات آن از تمام کشورها و ایران تقاضای کمک داریم.»

تصویر سه بعدی طراحی شده از طاق کسری

 طاق کسری یا ایوان مدائن

 

طاق کسری یا ایوان مدائن

 

منبع : نون و آبنظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید