Error parsing XSLT file: \xslt\ammiBreadCrumb.xslt تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :929

عرصه های معماری و دنیای الکترونیک

(مقالات گذشته-زمستان 1383)

شاید بتوان اظهار داشت که معماری یکی از تخصص هایی است که نسبت به سایر تخصص ها در کشور ما هنوز به صورتی مناسب صنعتی نشده و کمابیش در بسیاری از عرصه های اجرا و ساخت سنتی و دستی باقی مانده است. هنوز در بسیاری از موارد از مصالح به شکل ابتدایی و قدیمی استفاده می کنیم و اتلاف انرژی و سرمایه ای که در این زمینه وجود دارد، قابل ملاحظه است و تنها در شمار اندکی از ساختمان ها، در تولید صنعتی، به نحوی قابل قبول بهره می بریم. این موضوع از یک سو به سبب آن است که هنوز بسیاری از مصالح ساختمانی را به صورت قدیمی و سنتی تولید می کنیم و مورد استفاده قرار می دهیم و از سوی دیگر بسیاری از فعالیت های اجرایی مربوط به ساختمان به عنوان فعالیتی سنگین، زمخت و دشوار در دست کارگران ساده و نیمه ماهری است که از لحاظ سطح تخصص و دانش بنایی غالباً به اندازه کافی کارآزموده نیستند.

در بسیاری از عرصه های مربوط به قوانین و ضوابط شهری نیز احساس می شود که هم چنان نیاز به تحول و دگرگونی های اساسی وجود دارد. مالکیت بر یک قطعه زمین و چگونگی سرمایه گذاری در آن هنوز کمابیش همانند گذشته های دور است. و مالک زمین و سرمایه گذار آن در بسیاری از زمینه ها به صورت فردی تصمیم گیری می کندو گاه منافع مسایل شهری، اجتماعی و گروهی در نظر گرفته نمی شوند. بسیاری از سرمایه گذاران در این زمینه تنها به سود مقطعی و سریع خود می­اندیشند و کم تر به مصالح طولانی مدت جامعه فکر می کنند. رشد سریع جمعیت،تقاضا برای مسکن و کالایی شدن ساختمان به پیچیدگی موضوع افزوده است.

اندیشه های معمارانه نیز در ایران به صورتی مناسب هنوز دگرگون نشده است، در حالی که دگرگونی های صورت گرفته (در بسیاری از عرصه های علمی، صنعتی و فنی) لزوم تجدیدنظر در تعاریف، رویکردها و مفاهیم را ضروری ساخته است.

پس از انقلاب صنعتی به تدریج تولید صنعتی و سپس برخی از اختراعات و اکتشافات موجب شدند که تعریف فضا، مکان، فاصله و زمان دگرگون شود. تلفن محدودیت گفت و گوی چهره به چهره را برطرف کرد و امکان گفت و گو را از فاصله های دور میسر ساخت و تلفن همراه محدودیت مکان را (که تلفن ثابت داشت) برداشت. مهم تر از آن اینترنت است که فاصله ها را از میان برده و اجازه می دهد که یک شخص در یک لحظه بتواند در چند جا باشد. یکی از ویژگی های اینترنت، جهانی بودن و بی توجهی به هویت بومی کاربران است. دنیای اینترنت بسیاری از عرصه های شهری و معماری را به صورت روزافزون تحت تاثیر قرار می دهد و به عنوان یک ابزار و فضای نوین ارتباطی و خدماتی، ضرورت برخی از سفرها و جابه جایی های شهری و ارتباطات چهره به چهره را از میان برده و فصل نوینی در عرصه بهینه سازی زمان، انرژی، فضا و ماده پدید آورده است.

دنیای الکترونیک با ویژگی های خود مانند نوعی ماده زدایی، حرکت زدایی، سرعت، اداره و کنترل هوشمند بسیاری از پدیده­ها و ایجاد فضای مجازی برای ارتباطات و بسیاری دیگر از فعالیت ها، امکانات جدیدی در اختیار جامعه انسانی قرار داده است که تداوم نوعی زندگی مناسب را میسر ساخته است. در غیر این صورت با افزایش جمعیت جهان، تمرکز جمعیت در شهرهای بزرگ، محدود بودن بسیاری از امکانات مادی، ادامه یک زندگی مناسب بسیار دشوار می شود.

دنیای الکترونیک و فضای مجازی به تدریج در بسیاری از زمینه ها از جمله در معماری در حال گسترش می باشد، اینک در زمینه طراحی و ارزیابی فضا به صورت روزافزون و قابل ملاحظه ای از امکانات الکترونیک استفاده می شود، زیرا فعالیت های بسیار متنوع امروز همراه با تکنولوژی رو به پیشرفت، مجالی برای طراحی و ساخت فضاهایی ایستا و غیرقابل انعطاف نخواهد گذاشت و لازم است از هم اکنون برای فردا آماده شد.

حفظ هویت فرهنگی یکی از مسایلی است که در راه توسعه معماری و بهره برداری هر چه بیشتر از دنیای الکترونیک مطرح می باشد. لازم است از هم اکنون راه حل های مناسب برای حفظ هویت فرهنگی و ملی در ضمن پیوستن به جامعه جهانی را یافت، زیرا با گسترش ابزارها و رسانه های ارتباطی دیگر هیچ کشوری نمی تواند مانند گذشته درون مرزهای فیزیکی خود باقی بماند.

 

بررسی و نوشته: حسین سلطان زاده
تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

عضو مرتبط : حسین سلطان زاده  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید