تاریخ آخرین ویرایش : سه شنبه،13-9-1397
تعداد بازدید :159

غار شیرآباد

غار شیرآباد یا دیو سفید در ۵۵ کیلومتری شرق گرگان، در حد فاصل شهرهای علی آباد کتول و آزادشهر قرار دارد. این غار، ۲۰ کیلومتر از روستای شیرآباد فاصله دارد. غاری طبیعی از نوع آبی و رودخانه ‌ای است که طول آن تا بیش از ۲۰۰ متر می‌‌رسد و قطر دهانه آن ۹ تا ۱۵ متر اندازه گیری شده است. میانگین عرض دالان اصلی غار نیز حدود ۲ تا ۳ متر است. غار در ارتفاع ۳۱۰ متری از سطح دریای آزاد واقع شده است. در کف غار آب سردی جاری است که حدود ۱۰ تا ۱۱ درجه سانتی گراد دما دارد.
رطوبت و دمای مناسب این غار، آن را تبدیل به زیستگاه مناسبی برای دوزیستی به نام «سمندر کور غارزی گرگانی» کرده است که فقط در این غار و غارهای اطراف زندگی می‌‌کند.
بیشترین بخش غار تاریک است و در انتهای آن چشمه ‌ای دیده می‌شود که ظاهراً منشأ ایجاد غار در طول قرن‌‌های گذشته بوده است. به دلیل ویژگی‌های ساختمانی و جنس زمین، حرکت آب باعث تشکیل استخر، استالاکتیت، بستر گلی و چسبنده و پدیده‌های مختلف در طول مسیر شده است. انعکاس صداى حرکت آب در مسیر تبدیل به زمزمه و صداهایى در غار شده که این مسأله شایعات مختلفى را درباره غار بین اهالى رواج داده است.
غار شیرآباد یا دیو سپید از نظر درجه سختی برای غارنوردان، غار ساده ای به شمار می‌رود که دسترسی به آن ساده است و غارنوردی در آن نیاز به ابزارهای حرفه ای ندارد.

 نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید