تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :731

لزوم افزایش هزینه اجتماعی شکار

شکار گسترده پرندگان زمانی حل می‌شود که ما بتوانیم صحبت‌های افرادی که به طور سنتی این شکارها را انجام می‌دهند بشنویم و در عین حال صحبت‌های منتقدان و مخالفان این روش را نیز بشنویم  و در واقع  برای این ماجرا یک ظرفیت اجتماعی ایجاد کنیم و تشکل‌های مردم نهاد را در این بین درگیر کنیم. تجربه نشان داده است که اگر بخواهیم با اقدامات سلبی و منع قانونی جلوی این شکارها را بگیریم نه‌تنها این اتفاق نمی‌افتد بلکه ممکن است اثرات مخرب‌تری نیز به بار بیاورد و شکار بی رویه تر و لجام گسیخته تر ادامه پیدا کند.

در روز‌های اخیر بار دیگر شکار بی رویه پرندگان در فریدونکنار مورد توجه قرار گرفته است.قانون منع شلیک، از جمله قانون‌هایی است که به نفع شکارچیان سنتی و افرادی  که بدون تیر در دامگاه‌ها شکار می‌کند، است اما به‌رغم این مورد، قانون منع شلیک، امنیت منطقه را حفظ می‌کند. اهالی محلی در تلاشند تا میزان آب موجود در تالاب‌های فریدونکنار و سرخرود محفوظ بماند و این اکوسیستم بی‌نظیر خشک نشود.دلیل این محفوظ ماندن نیز تعامل دو سویه‌ای است که برقرار شده است به نحوی که، در طول زمان‌هایی که کارها به این شکل عمل می‌شد، این تنوع اکوسیستمی حفظ می‌شد.

نگرانی عمده ما این است که شکار، به تمام نواحی دریاچه خزر تسری پیدا کند. به همین دلیل، باید به سمت کنترل و افزایش هزینه اجتماعی این شکار برویم و کم‌کم اکوسیستم مسئولانه را برای شکار ایجاد کنیم.البته برای این اقدامات  نظر مردم بسیار مهم است. آنها باید به این کار رضایت داشته باشند چراکه در صورتی که این کار به مردم تحمیل شود با واکنش منفی مردم مواجه خواهند شد. درجاهایی از کشور که برای حل مشکل با مردم محلی وارد مذاکره شدیم، آنها به‌صورت داوطلبانه اسلحه‌های خود را غلاف کردند؛ در اورامان، اسفراین و گرمسار و... این اتفاق افتاده است. تجربه ثابت کرده است مشارکت جوامع محلی می‌تواند کارگشا باشد.

مشکلی که در مناطق شمالی کشور وجود دارد این است که استفاده از گوشت پرندگان وحشی بسیار رایج است به همین دلیل، شکار به‌راحتی متوقف نمی‌شود. شکار زمانی متوقف می‌شود که  تقاضا برای گوشت پرندگان کم شود. وقتی ظرفیت‌سازی فرهنگی اتفاق بیفتد به‌طور حتم این تقاضا‌ها کاهش می‌یابد. برای جلوگیری از شکار پرندگان مهاجر حمایت شده، چندین کارگاه آموزشی شکل گرفته است و بعضی از سمن‌ها نیز درگیر این کار شده‌اند.

در همین راستا، یگان محافظت سازمان محیط زیست به‌شدت از این شکار غیرقانونی جلوگیری می‌کند تا به جاهایی دیگر تسری نیابد. با وجود این اقدامات، زمانی می‌توانیم به یک چشم‌انداز پایدار برای حفاظت پرندگان مهاجر برسیم که مردم به این کار رغبت نشان دهند و دست به همکاری بزنند. برای حفاظت از پرندگان، سازمان محیط زیست در صدد برچیدن شب دام‌ها و دام‌های هوایی برآمد اما متاسفانه به موفقیت نرسید که دلیل آن نیز تقاضای بسیار زیاد بازار بود.

ما باید به سمتی برویم که هزینه اجتماعی شکار افزایش یابد. تا زمانی که در بسیاری از شهرهای شمالی کشور مثل سیاهکل و .. با مجسمه شکارچیانی روبه‌رو می‌شویم که مورد احترام مردم هستند، نمی‌توان انتظار داشت مردم شکار را کنار بگذارند. باید طرحی که بر مبنای آن مجسمه محیط‌بانان شهید به جای شکارچیان نصب شود عملی شود تا شکار پرندگان عملی زشت به حساب آید و افراد کمتر دست به شکار بزنند.

محمد درویش - مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست 
به نقل از روزنامه آرمان
موضوعات مرتبط : محیط زیست    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید