تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :4424

نقش محیط زندگی و فضای شهری در سلامت جسم و روان

افزایش بی سابقه انواع بیماری های خطرناک مانند انواع سرطان در شهرهای بزرگ حاصل توسعه آلودگی های محیطی است که به صورت مستقیم از طریق هوا یا مواد غذایی سلامت انسان ها را تهدید می کند . توجه به برخی عوامل پدید آورنده آلودگی های محیطی و به عوامل کاهنده پدیده های آسیب رسان می تواند در بهبود شرلیط محیطی موثر باشد .

محیط زندگی شامل : محل زندگی ، طبیعت ، اطراف ، رنگ ها ، آب و هوا و هر آنچه انسان با آن در تماس است نقش مهمی در سلامت جسم و روان خواهد داشت .

در اخبار واحادیث ذکر شده که وقتی انسان ها به بهشت می روند همه چیز برای آنها زیباست هم چنان که به اهل بهشت وعده باغ های پر گل ، چشمه های پر آب و محیط پاک و لذت بخش داده شده است به همین دلیل توده مردم وقتی می خواهن از محیط خوب یا باغ و ساختمان سخن بگویند یا مثال بزنند می گویند مانند بهشت است .

وجود محیط سالم ، تمیز ، خوش رنگ ، کم صدا و بی استرس نقش عمده ای در سلامت انسان و پیشگیری از بیماری ها و تشدید آن ها دارد .

خانه های تنگ و تاریک و غیر استاندارد موجب دلتنگی ، زود عصبی شدن ساکنان و رنگ آمیزی های تند و نامناسب در محیط اطراف سبب تند خویی و تحریک پذیری انسان می شود . چون هر رنگ تاثیر ویژه ای بر انسان دارد . محیط یا خانه پر سر و صدا در بروز برخی بیماریها مانند سردردهای میگرنی یا حملات صرعی نقش عمده ای دارد . افراد میگرنی پس از رفتن به مکان های شلوغ دچار تشدید سردرد می شوند .

مبتلایان به صرع نیز به دنبال سر و صدای بلند و ناهنجار یا پس از حضور در محیط شلوغ دچار حمله صرعی می شوند .
میزان جرایم ، نزاع های فردی و زود عصبی شدن و به قول عامه مردم زود از کوره در رفتن در محله های شلوغ و تو در تو و پر سر و صدا بیش از محله های آرام و خلوت است .

بعضی صداها می تواند در ایجاد آرامش انسان نقش مهمی داشته باشد مثلا صدای ملایم شرشر آب . هم چنان که جنین انسان در شکم مادرش چندین ماه را در زندگی آبی می گذراند . اگر دقت کرده باشید زمانی که باران ملایمی می بارد و صدای آن را می شنوید و به دنبال آن هوای سالمی را استنشاق می کنید آرامش خاصی به دست می آورید اما روزهایی که هوا آلوده و پر دود و ترافیک است احساس کلافگی و سردر گمی دارید . محیط های آرام و سازه های شهری و به ویژه نمادهای ساختمان ها می توانند نقش مهمی در ایجاد خاطره آرام بخش داشته باشند به طوری که هر چه محیط اطراف زندگی خلوت تر ، مرطوب ت و سر سبز تر باشد فرد روحیه بهتری خواهد داشت . به همین دلیل بسیاری از شهروندان که با کمبود چنین فضایی رو به رو هستند برای آرامش بیشتر ترجیح می دهند به پارک ها بروند .

به دنبال بارش باران یون منفی در هوا زیاد می شود و یون منفی نقش عمده ای در شادابی انسان دارد . به همین دلیل بعد از باران نشاط خاصی پیدا می کنیم .

اگر محیط زندگی موجب اختلال خواب شود بیماری های عصبی و گوارشی شیوع پیدا می کند . در آزمایشگاه چنانچه دو موش را انتخاب کنیم و یکی را در محیط مناسب و دیگری را در محیط پر استرس و پرسر و صدا قرار دهیم خواهیم دید که موش دوم دچار اختلال در خواب ، لاغری و کم اشتهایی شده و در اکثر مواقع زودتر خواهد مرد .

انسان هایی که به علت محیط نا مناسب و پر سر و صدا خواب کافی و عمیقی را تجربه نمی کنند روز بعد دچار تحریک پذیری ، خستگی زود رس ، چرت روزانه ، عصبانیت و مستعد زخم معده می شوند .

به طور کلی سلامت انسان ها تحت دو عامل به خطر می افتد :
  • استعداد ژنتیکی و فامیلی
  • محیط زندگی و هر آنچه به آنها مسائل اکتسابی گفته می شود .

ولی مسائل ژنتیکی همیشه موجب بیماری نمی شوند و گاهی ناز به عامل مساعد کننده دارند مثلا فردی که دیابت دارد و خود در خط ضایعات قلبی ، عروقی است چنانچه سیگار بکشد یا در هوای آلوده و مسموم زندگی کند این خطر 20 برابر خواهد شد .

به عبارتی منبع بنزین در خطر انفجار اسن ولی شرط لازم جرقه الکتریکی است .
انسان موجودی بسیار ضعیف و آسیب پذیر است و به دو طریق مورد آسیب قرار می گیرد :

  • جسمی
  • روحی

و جالب اینکه در موارد بسیار آسیب های روحی موجب ضایعات جسمی می شوند .
در افرادی که در محیط پر استرس ، کثیف و تاریک زندگی می کنند بیماریهای جسمی و روحی بسیار شایع تر است تا افرادی که محیط سالمی دارند . هرچه محیط زندگی بی استرس تر ، شاد تر ، و از آلودگی کم تری برخوردار باشد سلامتی شخص بیشتر خواهد بود .

آلاینده های محیط تاثیر مستقیم بر بروز بیماری دارند به طوری که بعد از بمباران اتمی ژاپن توسط امریکا هنوز بیماریهای خونی و سرطان شیوع زیادی دارد . اورانیوم محیط موجب سرطان مغز استخوان ، پوست و ریه می شود . دود قیر که برای کارهای ساختمانی مصرف زیاد دارد می تواند موجب سرطان مثانه و ریه شود آزبست که در صنعت ساختمانی کاربرد دارد یکی از عوامل مهم سرطان ریه است آرسینک که در ترکیبات حشره کش به کار می رود موجب ریزش مو ، سرطان پوست ، ریه و کبد می شود .

فلز جیوه از موادی است که دانشمندان تخمین می زنند سالیانه 30000 تن از آن در زمین آزاد می شود که مقداری مربوط به پساب صنایع است . یکی از راه های آلوده شدن به آن خوردن ماهی هایی است که د مجاور یان پساب ها بوده اند . آلودگی شدید با فلز جیوه موجب مرگ ، کری ، دید لوله تفنگی ، اختلال تکلم و نقائص جنینی در مادر حامله می شود . کودکان مادرانی که با جیوه مسموم می شوند بعدا دچار دیر صحبت کردن ، دیر راه رفتن ، تشنج و تاخیر رشد عقلی خواهند شد .

عدم طراحی صحیح در ساخت ککارخانه ها و عدم رعایت ایمنی و مسائل مربوط به سوخت در ساخت و سازهای شهری موجب افزایش گازهای گلخانه ای خواهند شد . گازهای گلخانه ای شامل بخار آب ، co2 ، متان و اکسید نیترو است این گازها در حفظ دمای زمین حائز اهمیت بوده و مانند یک لایه انرژی عمل کرده و گرمای جو را تعدیل می کنند . چنانچه غلظت گازها ی گلخانه ای افزایش یابند ( هم چنان که به علت صنعتی شدن کشورها رو به افزایش است ) دمای زمین بالا می رود به طوری که تخمین زده می شود در سال 2030 درجه حرارت زمین 5/ 1تا 5/4 درجه سانتی گراد افزایش یابد و موجب آب شدن یخچال های قطب و کاهش ذخیره آبی شود . عدم رعایت ساخت صحیح انبارهای نگهداری مواد غذایی به ویژه پسته و حبوبات موجب رشد قارچی به نام افلاتوکسین می شود این ماده یکی از قارچ های خطرناکی است که موجب سرطان کبد می شود .

نادیده گرفتن مقررات ساخت و ساز و رعایت نکردن اقدامات ایمنی در تولید پازهای گلخانه ای ممکن است فاجعه زیست محیطی در آینده ایجاد کند و موجب تخریب لایه ازن شود . کاهش لایه ازن موجب تجمع پرتو ماوراء بنفش در سطح زمین می شود که پیامد آن به صورت سرطان پوست آب مروارید و ضعف سیستم ایمنی خواهد شد .

سیسستم ایمنی بدن سیستم دفاعی بسیار پیشرفته ای است که بدن را در برابر موجودات مهاجم و سلول های توموری محافظت می کند . سرکوب کننده های ایمنی که در محیط هستند می توانند سبب بروز آلرژی شده یا با مکانیسم های پیچیده ای موجب شوند بدن بر ضد خود آنتی بادی تولید کند .

دکتر اکبر سلطان زاده
. استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران (متخصص بیماری های مغز و اعصاب )

موضوعات مرتبط : محیط شهری    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید