تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1410

نگاهی به معبد اژدها، معبدی مهری

24

پایگاه خبری ایران بزرگ-نگاهی به ایران- یکی از راه های آشنایی با پیشینه تاریخ پر رمز و راز کشورمان بازدید از یادمانهای باستانی پابرجاست. یادمانایی که یاری می رسانند تا درک بهتری از فرهنگ و تاریخ کشورمان داشته باشیم. یکی از این بناها که دور از چشم ایرانیان مانده، بنای معبد اژدها یا داشکسن است که بازدید از آن می تواند یادآور یکی از آیین های ایرانزمین باشد.

معبد اژدها در حدود 5 کیومتری روستای ویر در استان زنجان است و البته برای رسیدن به آن، از روستا دو راه وجود دارد که برای راه میان بر می بایست با یکی از بومیان همراه شد.

نام کنونی این معبد به شوند نقش برجسته اژدها، به معبد اژدها شهرت یافته است. این معبد همچون بسیاری از بناها که در دوران های دیگر با کمی دگرگونی، کاربرد داشته اند، در زمان ایلخانان کاربرد آیینی داشته است. نقش های برجسته اژدها، دو تاق و مهراب و برخی تزئینات، از دگرگونی هایی است که هنرمندان در دوره های پسین، بویژه در دوره ایلخانان به آن افزوده اند.

اما در باره کاربرد دوره پیش از اسلام به شواهدی بر می خورید که با تکیه بر آنها، می توان این معبد را معبدی مهری خواند.

این معبد در بلندی است و در راه رسیدن به آن به مزارع بسیاری، بویژه مزارع گندم بر می خورید که در پایین این معبد واقع شده اند. دراین معبد سه تاق وجود دارد که در دل صخره کنده شده اند. دو تاق و نقش برجسته اژدها بگونه قرینه، روبروی یکدیگر قرار دارند و به خاطر تیزی نوک تاق ها می بایست در دوره اسلامی به این معبد افزوده شده باشند. اما تاق اصلی که بسیار بزرگ تر از دو تاق دیگر است، بگونه نیم دایره است که از ویژه گی های مهرآزی ایران باستان است. در سطح محوطه معبد، جوی هایی پیچ در پیچ کنده شده که شیب آنها به سوی مزارع است.

گفتنی است محل پرستش مهر در غارهای دست کند و طبیعی یا مکانهایی که به شکل غار بوده اند بوده است. غار نشانه گنبد آسمان است و تاق را با نقوش ستاره تزئین می کردند.

در بیشتر نقش های یافت شده در مهرابه ها، نگاره مهر در حالیست که به گاو آویخته شده و او را همراه خود به غار می کشد. گاه گاو را به دوش گرفته و به غار می برد و گاه دستی بر شاخ او گرفته و با دست دیگر به کمک خنجری گاو را می کشد.

در نسک ها اینگونه آمده است که میترا به گاو حمله می کند، سپس به پشت گاو می نشیند و شاخ های او را گرفته و به غار می برد. گاو می گریزد و میترا از محل آن آگاه نیست.سپس خورشید پیک خویش ( کلاغ ) را برای آگاهی میترا از محل گاو می فرستد.
میترا بر خلاف میل خویش وبه تشویق خورشید، گاو را دستگیر کرده و او را می کشد. سپس خون گاو را روی مزارع گندم ریخته و مایه نیرومندی مزارع می گردد و پس از آن از دم گاو خوشه ای می روید.
در بیشتر نگاره های مهر، عقربی نمایان است که اعضای تناسلی گاو را می فشارد ویک سگ بهمراه مار، بسوی گاو می شتابند تا از خون آن بهره برند.
معبد اژدها جایگاهی بوده که پیروان آیین مهر در دوران پیش از اسلام گرد می آمدند و برای باروری گیاهان این آیین را انجام می دادند و پس از قربانی گاو، خون آن را بسوی مزارع روانه می کردند.

رسول صیقلی - به نقل از پایگاه خبری ایران بزرگ

موضوعات مرتبط : جاذبه های معماری    
استان مرتبط : زنجان  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید