تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1896

معماران و مسئولیت های اجتماعی - باقر میلانی

حسب الامر برگ سبزی بمناسبت روز معمار تقدیم می گردد. - میلانی

شاید اولین هنر و دانش شگرفی که جهت مهیا کردن امکان زیست برای انسان های بی سر پناه بوجود آمد و آنها را جهت مصونیت از گزندهای طبیعی به انتخاب شکاف سنگها رهنمون ساخت، معماری بود و معماران همواره راهبری گروه های همزیست را از غارها و خیمه ها تا خانه های هوشمند امروزی بعهده داشته اند. بعبارت دیگر از زمان پیدایش زبان و تکلم تا منشور آتن معماران دغدغه فعالیت، معیشت و اسکان و آرامش همنوعان خود را داشته اند.

در جوامع صنعتی و شبه صنعتی امروز که تزاحم و آشفتگی احجام، دیوارها و خطوط اندیشه های ذهنی ساکنان شهرها را مورد هجوم خود قرار داده و آلودگی صوتی و ترافیک که محصول رشد اقتصادی بی توجه به توسعه پایدار است نسل های آینده را نیز هدف گرفته نقش معماران در ساماندهی دیوارها، خطوط و صداها بارز می شود. طرح ها و خطوط زائیده فرهنگ معماری و شهروندی و مادر آن ها بشمار می روند. آمفی تئاترها و آثار باقیمانده از تمدن یونان و روم و بناهای یادگار تمدن مصر و ایران هر کدام نماینده دید غربی و شرقی انسان های دانش دوست مقیم در آن سرزمین ها می باشند. سلیقه ها سازه ها را شکل می دهند و سازه ها بر سلیقه ها اثر می گذارند. بقول لوکر بوزیه " هر بنایی به عنوان جزیی از فرهنگ معماری، یک اندیشه ذهنی را از طریق فرم ظاهری خود عینیت می بخشد تا به عنوان نمودی برای سنجش فرهنگ قرار گیرد. "

بدیهی است که در تأثیر متقابل تغییرات اجتماعی و اقتصادی با پدیده های معماری فقط هوشیاری و احساس مسئولیت معماران است که می تواند از طرح ها و نقشه ها در خدمت رسانی به انسان و اسکان روح او بهره گیرد.

امروزه زمین زخمی نظام های اجتماعی - اقتصادی مبتنی بر سود است. از بستر رودخانه ها و جنگل ها تا جوّ این کره خاکی در معرض تهاجم صنعت و عمران افسارگسیخته ای است که بر مدار سود و انباشت سرمایه می چرخد و تلواسه سودآوری مفهوم خورشید را از ذهن کودکانمان پاک کرده است. در شهرهایی که کوچه های عمودی بی رحم و سیمانی خاطرات درخت را از یاد پنجره ها برده چگونه می توان دوباره بناها را با طبیعت آشتی داد؟ چگونه می توان به توسعه ای بشرط حفظ محیط زیست برای آیندگان رسید؟ چگونه می توان در فضاهای خانه های کوچک که سهم اکثر کودکان ما از داشته هاست طراوت باغ را فراهم آورد؟ چگونه می توان گره های کور رفت و آمد در مسیرهای شهری را با ظرافت گشود؟

تمام این سئوالات یادآور مسئولیت های اجتماعی قشری بنام معمار است که همواره در تاریخ تمدن بشر نقشی پررنگ داشته و خواهند داشت. همان هایی که روزی انبوه سازی و دیگر روز لانه لک لک سازی و بعدها ایده آسمان خراش ها و امروزه دید باغشهرها را گسترش می دهند. همانهایی که در پارس و روم و چین و یونان آثاری شگفت انگیز بجای گذاشته اند. همانهایی که ...

باقر میلانی - کارشناس اقتصادی انجمن مفاخر معماری ایران

مجموعه مقالات مرتبط : معمار و مسوولیت اجتماعی    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید