تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1792

معمارها و مسئولیت های اجتماعی آنها - رضا پاشازاده مرادی

قبل از اینکه بحث وظایف و مسئولیت های یک معمار را بیان کنیم باید بگوئیم یا سوال کنیم که وظیفه و مسئولیت یک هنرمند نسبت به جامعه و فرهنگ کشورش چیست؟

وظیفه یک هنرمند نسبت به فرهنگ و جامعه کشورش فراتر از این است که من بخواهم در مورد آن در این متن کوتاه سخن بگویم ولی می توان به گوشه هایی از آن اشاره کرد.

یکی از وظایف هنرمندها از معمار،موسیقی دان،نقاش،شاعرو... آشنا کردن مردم و همینطور مردم دیگر ملل با فرهنگ کشور است،این کار را هنرمند باید با استفاده از آثار،مقالات،کتاب ها و سخنرانی هایش در محافل بین المللی انجام دهد که هویت کشورش و همچنین اصالتی که در رگ های بدنش در گردش است را نشان بدهد.

یک هنرمند(معمار)باید قبل از اینکه خود را معمار بداند،ابتدا باید حافظ فرهنگ و سپس محقق باشد و اگر در این زمینه ها موفق بود، خود را معمار بداند، زیرا از نظر بنده معمار یعنی مبدع یعنی کسی که بتواند همچون موسیقی دان بنویسد و این نوشته باید آرمونی،فرم،نظم و ترکیب بندی داشته باشد،یعنی باید در معماری به زبان رسید و هر هنرمند معمار باید دارای زبان شخصی باشد،

یک معمار باید مقوله ی هویت را یک اصل در طراحی خود قرار دهد تا جایی که وقتی آثارش را دیدم متوجه این بشویم که این اثر برای مردوان این کشور است . نه معماری بی هویت و حاصل تقلید از جوامع دیگر.چون این معمار است که ذائقه مردم را نسبت به معماری و اطرافشان شکل می دهد.ولی همیشه باید مشکلاتی از قبیل مشکلات اقتصادی که گریبان گیر تمام معمارها هست را مد نظر قرار داد.

مسئله دیگر که یک معمار باید به آن توجه داشته باشد شناخت کافی از مردم و اجتماع یا جامعه است و این شناخت فقط با مطالعه و در اجتماع و بین مردم بودن عملی می شود.

یک معمار خوب باید بداند که روحیات مردمش به چه گونه است،زیبایی شناسی آنها در چه حدی است تا بتواند در راه بهبود آن قدم بردارد و با اثر هایی که خلق می کند زیبایی شناسی بصری و ذهنی مردمش را بالا ببرد،در صورتی که این روز ها فقط و فقط به سود قضیه فکر می شود و هیچ گونه توجی به مسائل زیبایی شناسی بصری و ذهنی نمی شود.

این روند نه تنها در معماری بلکه باید در موسیقی،نقاشی،سینما ودیگر هنرها نیز اتفاق بیفتد،همانطور که حکیم ابوالقاسم فردوسی در اشاعه فرهنگ پارسی تلاش کرد،ما نیز باید راه اورا در پیش بگیریم.

بسی رنج بردم در این سال سی****عجم زنده کردم بر این پارسی

وظایف اجتماعی یک معمار هم باید همچون فردوسی بزرگ باشد،یک معمار باید افق های دید خود را وسیع کند و با دیگر معمارهای هم عصر خوب تبادل اطلاعات و نظر داشته باشد،زیرا فقط با اتحاد است که می توان به الگویی مناسب در معماری ایرانی دسترسی پیدا کرد.

البته یک معمار باید در زمینه های فرهنگ ملل مختلف نیز تحقیق کند تا با سبک ها و روحیات و حالات جوامع دیگر آشنا شود.
و اینکه معمار ها باید این را یکی از بزرگترین وظایف خود بدانند که داشته ها و اطلاعات خود را در زمینه معماری برای بالا بردن درک معماری مردم و دیگر همکارانشان به اشتراک بگذارند.

رضا پاشازاده مرادی - دانشجوی رشته معماری

مجموعه مقالات مرتبط : معمار و مسوولیت اجتماعی    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید