تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1666

معماری و جهانی شدن

مهمترین نکته دربارۀ جهانی شدن معماری، ابعاد متفاوت آن است. آیا جهانی شدن به معنای طراحی کردن مانند معماران خارجی است؟ یا اینکه جهانی شدن، استفاده از تکنولوژی روز دنیاست؟

در دنیای پر شتاب امروز که در آن تکنولوژی و پیشرفت در هر لحظه حرف اول را می زند، مفرّی برای هیچ مقوله ای وجود ندارد و شاهدیم که معماری نیز مستثنی نیست. اگر به این بعد از جهانی شدن توجه کنیم، می بینیم که چاره ای جز پیشرفت هم زمان با دنیا وجود ندارد.

از طرف دیگر؛ از آن جایی که کشور عزیزمان "ایران" نیز بخشی از همین جهان است، می توانیم بگوییم موضوع ایده و طراحی نیز می تواند جهانی شود ولی با در نظر گرفتن "موقعیت" اثری که از آن ایده می گیریم؛ البته منظور از موقعیت فقط مکان و شرایط محیطی نیست بلکه فرهنگ و طرز تفکر جامعه ای که این اثر را پذیرفته و همچنین پیشینۀ فکری معمار آن نیز مهم است و یا اینکه مردمی که بعد از ساخت این اثر معماری با آن در رابطه اند، دربارۀ آن چه فکر می کنند. در کنار این مطلب مهمتر این است که هر معمار ایرانی ای باید از علم معماری گذشتگانش نیز استفاده کند و همانطور که معماریِ معماران خارجی را بررسی می کند به بررسی شاهکارهای معماریِ ایران نیز بپردازد چون در همین شاهکارهایی که مورد قهر ما واقع شده اند به نکته هایی می رسیم که هنوز جهان به آن فکر هم نکرده است.

شاید بتوان نتیجه گرفت که معماری ما باید جهانی شود ولی با رویکرد ایرانی.
البته پر واضح است که این سطور رو به جوانانی چون بنده دارد که هنوز اول راهند، نه به اساتید گرانقدری که برای نا آگاهی نسل جوان نگرانند و خود پیش از اینها جهانی شده اند.

مجموعه مقالات مرتبط : جهانی شدن    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید