تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1766

معماری جهانی ؛ آری یا خیر ؟

از دیر زمان،معماری ساخته انسانها به عنوان سرپناهی برای زندگی کردن بنی بشر بوده است ولی هر چند صدسالی تغییراتی تکاملی در این روند نیاز روزانه انسانها را در زمانهای مختلف به وجود آورده که کماکان از فن آوری ها ومصالح محلی شکل گرفته از احتیاجات و قدرت هنری ایشان استفاده شده است.

این تغییرات تحت تاثیر تحولات سیاسی ویا مذهبی در هر منطقه ای از کره زمین بوجود آمده .استفاده از اجناس ساختمانی در بنا،بیشتر در هر منطقه بصورت مصالح همان منطقه بود.جابجایی به لحاظ سنگین بودن مصالح کمتر مقدور بوده و بدین دلیل معماری ها در هر منطقه ای یک جور شکل میگرفته است که بعد ها سنتی برای معماری آن ولایت بوده است ولی از زمانیکه مصالح ساختمانی جابجایی اش آسان شدوتکنولوژی به میدان ساختمان راه پیدا کرد،دیگر ساختمانهای عظیم چندین طبقه با اسکلت های فلزی و نمای شیشه و غیره به بازار آمد و مسئله سرعت وامنیت مطرح گردید.

برای طراحی معماری باید صورت مسئله داده پردازی های روز اضافه میشد.وقتی نیاز روز افزون ملتها به آسمانخراشها ویابرجهای عظیم آن هم بصورت انبوه وباسرعت تولید باتکنولوژی نوین در اقصی نقاط دنیا اجرا میشود ویا سر پوشیده های چنان عظیمی برپا میگردد.چگونه میتوان با ادا درآوردن ظاهرا سنتی منطقه ای را رعایت کرد و تقلیدهای کورکورانه از معماری کلاسیک یا مذهبی را نمود.حتی رعایت آب وهوای واقلیم منطقه هم درجاهای مشابه تیپ و گروهی ازمعماری را بوجود می آورد که میتوان به آن کد منطقه ای داد.

یعنی بجز در مواقع خاص تشریفات سنتی که آن هم بیشتر از گرایشات قومی و مذهبی انشعاب میگرددمعماری روز به روز بطرف جهانی شدن پیش میرود لیکن سنتهای معماری شایسته و برازنده باید خودجوش زنده بماند تا آنقدر خود را بنمایاند تا کم کم در طول زمان با استفاده مفید از آن نوع معماری در دنیا جهانی شود.

رعایت اصول و مقررات فنی در معماری مثل آیین نامه های محاسباتی برای اسکلت های بتنی و فلزی و سازه های فضایی و غیره بدیهی است که بر حسب شیوع تکنولوژی خواه نا خواه جهانی شده ومیشود.

مسلم است که نمیتوان در معماری نوین و مدرن روز از بهترین تکنولوژی سازه ای استفاده نکرد و اگر هم کرد منکر نمیتوان شد که روی معماری نیز اثر میگذارد. حالا اتفاقاتی که در سنت های اجتماعی و مذهبی وجود دارد ودر معماری قوی اثر میگذارد،مثل اتاقهای ژاپنی فضاهای درونی وبیرونی چینی ویا بیرونی و اندرونی ایرانی ،چیدمان های داخلی سالنها و اتاقها و سرویس های بهداشتی که شرایط حتی دستوری را در معماری پیدا می کنند را نمیتوان تغییر دادو یا همگون با دیگر نقاط و اجتماعات نمود و جهانی شود بهتر است .شاید که بروز اختلاف نیز بکند. که باید در معماری های منطقه ای رعایت نمود و زیبایی خودش را دارد.

باز مثلا بازار های ایرانی ، یابازارهای عربی منطقه ای و یا مجتمع های تجاری یک هدف را دنبال می کنند تغییرات بلوک بلند مرتبه ای نیز مشابه هم خواهد شد. رعایت اصول معماری منطقه ای اقلیتی و قومی بحث بیش از این دارد که انشاالله در فرصت های بعدی قلم فرسایی خواهیم کرد.

عباس قالیچی ها

مجموعه مقالات مرتبط : جهانی شدن    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید