تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :899

معماری پایتخت زیر علامت سوال

از زمانی که تشکیل کارگروه برای بررسی کلیات طرح انتقال پایتخت در صحن علنی مجلس تصویب شد، تا همین لحظه‌ای که شما مشغول خواندن گزارش پیام ساختمان هستید، هر کسی در حوزه مدیریت شهری دستی داشته و یا موضوع برایش مهم بوده، درباره آن، اظهارنظر و موضع‌گیری کرده است؛ از نمایندگان مجلس و اعضای هیئت دولت گرفته تا اعضای شورای شهر تهران و کارشناسان شهری.

البته موافقان و مخالفان این طرح می‌گویند همه‌چیز فعلاً روی کاغذ است و مشکل اصلی در انتقال پایتخت مشکل تأمین اعتبار است. برخی از مخالفان این طرح، هزینه‌های بسیار بالای چنین انتقالی و لزوم بررسی کلان آن در چارچوب سیاست‌های کلان کشور را دلیل مخالفت خود با چنین طرحی اعلام کرده‌اند.پیش از آنکه وضعیت نهایی این طرح در مجلس و پس از تصویب احتمالی در روند بررسی در شورای نگهبان تعیین شود، فرصت هست که ابعاد ‌چنین تصمیمی در عرصه معماری ‌بررسی شود.حال باید پاسخ داد آیا انتقال پایتخت می‌تواند مشکلات معماری تهران را حل کند؟ یا با انتقال پایتخت شهر با هویت از نظر معماری خواهیم داشت و پایتخت جدید چه شکلی خواهد یافت؟ به‌منظور واکاوی بیشتر این موضوعات پای صحبت کارشناسان نشستیم:

انتقال پایتخت انتقال مشکلات 

حبیب‌الله زنجانی، پیشکسوت علوم شهرسازی در مورد نقش انتقال پایتخت در ساماندهی معماری تهران به خبرنگار ما گفت:متأسفانه اگر پایتخت به هر شهر دیگری انتقال پیدا کند همه مشکلات حاضر را در آن شهر نیز خواهیم داشت و پایتخت جدید نیز از بی‌هویتی و عدم تجانس معماری رنج خواهد برد. بسیاری از کارشناسان معتقدند: وسعت تهران مانع معماری با ضابطه است حال سؤال اینجاست که آیا شهرسازان در شهرهای کوچک ایران توانستند معماری و شهرسازی اصولی پدیدآورند.این شهرسازگفت: متأسفانه شهرهای ایران دچار نقص در طرح ‌های جامع شهری یا طرح تفصیلی شهر هستند و در برخی از طرح‌ های جامع، آن قدر موارد نقض و راه در رو وجود دارد که ما را از آن طرح اصلی دور می‌کند.زنجانی با ابراز تأسف ادامه داد:مشکل معماری در شهرهای ما استفاده نکردن از مدیران متخصص در حوزه‌های تخصصی، نبود برنامه با زمان‌بندی معین برای اجرای طرح ‌های شهری و پایدار نبودن منابع و درآمدهای شهرداری‌ها است.

پایتخت جدید و ساخت و ساز

مهدی زارع ، کارشناس معماری در مورد مشکلات ساخت‌وساز و معماری شهر جدید منتخب برای پایتخت شدن گفت: شهر جدید باید ویژگی‌هایی مانند نزدیک بودن به مرکز کشور، قرارگیری در پهنه‌های کمتر خطرناک از نظر بلایای طبیعی، جاذبه‌های شهری و گردشگری ، را دارا باشد چرا که تهران از نظر جاذبه‌های معماری و چشم اندازهای شهری بسیار فقیر می نماید.

وی افزود: از سال ۱۱۷۵ هجری شمسی که شهر تهران به‌عنوان پایتخت ایران بوده، شاخصه‌های شهری نماد تمدن و شاخص گذشته فرهنگی کشور را یا از ابتدا نداشته و یا در طول زمان و به‌تدریج نمادهای شاخص فرهنگی - تمدنی در تهران از میان رفته است. بنابراین لازم است تا در پایتخت جدید به چنین شاخصی توجه گردد و شهری که نماد تمدن پرافتخار ایرانی - اسلامی باشد و ضمناً آینده‌ای روشن را برای برپایی تمدنی شکوفا در کل کشور راهبری کند بنا گردد.

زارع با اشاره به اینکه هر نوع تغییر در بافت شهر کنونی تهران به‌منظور استانداردسازی زیرساخت‌ها - به‌نحوی‌که به پایتختی امروزین تبدیل شود -عملاً بسیار پرهزینه است ، افزود: در شهر کنونی تهران ضمن عدم رعایت استانداردهای اولیه زیست‌محیطی نظیر فضای سبز و پاکی هوا با ساخت‌وساز بیشتر، ضمن رشد اقتصادی متمرکز در پایتخت، توسعه‌ای به شدت ناپایدار رخ داده است. هنگامی که در شمال شهر تهران در محدوده منابع طبیعی حاشیه (سابق) شهر تهران، در سوهانک، دارآباد، نیاوران، دربند، فرح زاد و کن آپارتمان، مجتمع و شهرک ایجادشده، ضمن اینکه به حریم منابع طبیعی جنوب البرز تجاوز شده است، می‌توان بارزترین جنبه‌های ناپایداری توسعه را مشاهده نمود. در چنین شرایطی لازم است تا در شهری جدید که باید در یک مکان جدید ساخته شود تا بتوان در آن برای آینده چشم‌اندازی مثبت و روشن از دید توسعه پایدار برنامه‌ریزی نمود.

باید طرح تفصیلی مورد بازنگری شود

کاظم ناظر تبار ، کارشناس ارشد معماری با بیان این مطلب که همه کارشناسان معتقدند؛ آشفتگی بصری معماری در تهران به علت گسترده بودن مساحت تهران است، گفت : این دلیل موجه برای این‌همه اغتشاشات بصری نیست چون اگر این‌چنین بود باید بی‌نظم‌ترین معماری‌ها را در شهرهای اروپا مانند لندن ،برلین ،ژنو ،دوبلین و یا شهر آسیایی کوالالامپور که از نظر وسعت از تهران ما بزرگ تر هستند، می‌دیدیم اما عملاً چنین چیزی مشاهده نمی‌کنیم . وی افزود:سازندگان این شهرها توانستند در عین طراحی مدرن ساختار معماری را هماهنگ با اقتضائات فرهنگی توسعه دهند.

این کارشناس معماری اضافه کرد: برای تغییر ظاهر آشفته و استرس زای معماری تهران ،نباید پایتخت را تغییر داد بلکه باید طرح تفصیلی مورد بازنگری قرار گیرد و سندی جامع برای زیباسازی معماری و نمای ساختمان‌ها به این طرح اضافه شود. همچنین ضروری است نظارت بر ساخت و سازها در شکل و محتوا دستخوش تحول شود و توجه به نمای ساختمان‌ها از حالت غیر جدی و فانتزی کنونی به شکلی جدی تغییر کند.ناظر تبار شهرداری را متولی ساماندهی شهر دانست و گفت: این سازمان باید در برابر کلیه مسائل حوزه شهری از جمله معماری شهر پاسخگوی مردم باشد. همچنین از شورای شهر که مسئولیت نظارت بر عملکرد شهرداری را به عهده دارد انتظار می رود در خصوص آشفتگی معماری تهران، شهرداری را به چالش بکشد و اجازه ندهد بی‌برنامگی های شهرداری در خصوص معماری تهران بیش از این ادامه یابد.

محمدمهدی تندگویان،عضو کمیسیون شهرسازی و معماری در مورد انتقال پایتخت به خبرنگار ما گفت: اگر همین بودجه و هزینه انتقال پایتخت را برای تجمیع اماکن دولتی در یک منطقه و حمل‌ونقل عمومی ساماندهی کنیم، با یک درصد بودجه این کار ممکن است.وی افزود:هر شهری که پایتخت شود دچار آسیب های اجتماعی مشابه تهران خواهد شد و هزینه‌های مالی اجرای این طرح هم منطقی نیست و می‌شود به‌جای هزینه گزافی که بابت جابه‌جایی باید بپردازیم، با هزینه‌ای کمتر ، ساماندهی تهران انجام شود. تندگویان با بیان اینکه؛ مخالف ریخت و پاش بی‌خود در انتقال پایتخت هستم ولی با ساماندهی تهران کاملاً موافقم، گفت: شخصاً معتقدم باید ادارات دولتی به یک منطقه مانند منطقه 22 تهران منتقل شوند و بی‌خود برای انتقال همه پایتخت هزینه نکنیم. البته تهرانی‌ها نباید هزینه‌های حضور دولت را در این شهر بدهند، ولی نمی‌دانم چقدر این کار شدنی است.

جمع‌بندی

لازم است جامعه علمی و تخصصی کشور در بحث مربوط به این موضوع داده‌های علمی، تصویری واقعی ارائه دهند تا پس از تصویب قانونی و در هنگام اجرا در دولت، موضوع در قالب یک برنامه درازمدت برای ایجاد یک پایتخت جدید به‌درستی دنبال شود.

به نقل از هفته نامه پیام ساختمان

استان مرتبط : تهران  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید