تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :4703

نقش معماری در صنعت گردشگری ( برداشت آزاد )

مولفه های تعریف شده برای یك شهر ازمنظر های مختلف متفاوت است و لیکن  مولفه ها بشرح صنعت گردشگری در شهرها بشرح زیرتعریف و دسته بندی شده است .

 1. شهر های دارای جاذبه طبیعی .
 2. شهر های دارای جاذبه تاریخی .
 3. شهر های دارای جاذبه صنعتی .
 4. شهر های دارای اماكن مذهبی شاخص.
 5. شهر های دارای جاذبه تجاری .
 6. شهر های دارای جاذبه قومی و فرهنگی.
 7. شهرهای دارای جاذبه مراسم و رویدادهای خاص.
 8. شهر های دارای جاذبه های علمی و دانشگاهی.
 9. شهر های دارای جاذبه های پارك و آب نما و باغ ها.
 10. شهر های دارای جاذبه های آب درمانی.

 به یكایك موارد ی که  معماری در آن  نقش  موثری دارد  یطور اجمال بیان می شود .

1- شهر های دارای جاذبه تاریخی .

جایگاه انسان و ساخته های او از اساسی ترین  این مولفه  می باشد و در هر شهری كه دسترنج معماران در آن شهر دیده شود و زمانی كه شهری دارای هویت و بناهای تاریخی باشد می تواند  یك شهر جاذب گردشگر و توریست باشد .
اگر به بناهای قدیمی موجود در كشور های  یونان و ایتالیا و یا ایران و سایر كشور ها نظر افكنیم  به وضوح  می بینیم  كه تمام این جذابیت ها دسترنج معماران در زمانهای مختلف بوده است .

اگر به میراث معماری كشور یونان و یا اسپانیا  و یا ایران نظری بی افكنیم مشاهده می شود كه مشتاقان هنر معماری گروه  گروه به آن كشور ها جهت بازدید عزیمت میكنند كه در نهایت این عزیمت ها برای آن كشور درآمد زا می باشد. معابد موجود در یونان و بنای تخت جمشید و چهل ستون و پاسارگاد و سایر بناهای ماندگار تاریخی حاصل هنرمندی معماران بزرگ بوده است .راستی معماران آن زمان چه كرده اند كه فكر و خلاقیت آنان  این چنین ارزشمند می باشد  .  آنان با تفكر و خلاقیت های خود توانسته ضمن به یادگار گذاشتن هنر خود باعث اعتلاء وپیشرفت هنر معماری گردند .

2-شهر های دارای اماكن مذهبی شاخص.

ازبدو خلقت انسان به الهیات  و عرفان علاقه  خاص داشته و خود را جرئی از وجود آن میدانسته است .
از زمان می ترایسم و یا آئین زردشت و سایر دورهای مذهبی دوران مسیحیت و یا اسلام انسان خود را بنده خداونددانسته و بدرگاه اوسجده و نیایش  می كند و تمام این اعمال در مكانهای خاص بنام مراكز مذهبی انجام می شده و می شود  محلی كه محل تجمع بوده همچون  معابد و كنیسه ها و كلیسا ها و مساجد ودیگر اماكن مذهبی ادیان دیگر .

3-شهر های دارای جاذبه های تجاری .

شهرهائی که كه دارای مراكز تجاری جاذب باشند موجب كشش گردشگر می شوند و این گونه مراكز یا به صورت سنتی و یا مدرن ساخته كه در دو حالت نقش معماران در جهت طراحی و خلق این گونه فضا ها بسیار موثر است واین گونه ساختمان ها دسترنج طراحان و معماران می باشد 

4- شهر های دارای جاذبه های قومی و فرهنگی.

با پیشرفت تکنولوژی و علوم ارتباطات تغییرات بسیار در قومیت ها و فرهنگ بعضی از مناطق و شهر ها به وجود آمده است که در برخی اوقات باعث از بین رفتن فرهنگ و قومیت آن شهر و یا منطقه گردیده است . بعضی از کشور در حفظ قومیت و فرهنگ خود بسیار کوشا بوده و قسمتی و شهر و یا مناطقی را به صورت حفاظت شده قرارمی دهند که در کشور آمریکا و فرانسه و یا در کشور خودمان  (شهر ماسوله و یا شهرابیانه  )را می توان  برشمرد که  حافظ  فرهنگ و قومیت منطقه خود بوده و گردشگران را به خود جلب می کند .

5-شهر های دارای جاذبه های مراسم و رویدادهای خاص.

بعضی از شهرها جهت  برگزاری مراسم  خاص و یا رویدادی  در نظر گرفته می شود و  آن رویداد برایآن شهر  جاذبه ایجاد  می کند همانند برگزاری بازیهای المپیک در شهر لندن و یا مسکو و یا رم و ... و برای گردشگر جالب و دیدنی است .

6-شهر های دارای جاذبه های پارك و آب نما و باغ ها.

انسان طبیعت را دوست دارد وبدلیل گسترش شهرها طبیعت داخل شهر از بین میرود و جایگزین آنها پارکها و باغات با نهرها  و آب نماها می شوند است. کشور ایران در امر باغ سازی سرآمد بوده و باغ ایرانی یکی از نمادهای ملی ما می باشد .
گردشگرانی هستند که برای دیدن  پارکهای  طبیعی  و یا بشر ساخت می روند که در این  مورد می توان به باغات  بشر  ساخت  در  ایران   ( استان فارس  و سایر استانها  ) اشاره نمود .

فصل دوم  :نقش  تفضیلی معماری درصنعت گردشگری  ایران و جهان  

در جهان امروز یکی از مهمترین  صنایع درآمدزا صنعت گردشگری است واین صنعت  دربعضی از کشورها جایگاه خاص داشته و رتبه اول درآمدی آن کشوردارا میباشد صنعت توریسم و گردشگری باعث شکوفائی اقتصاد وآبادانی و اشتغال  کشورهای دارنده این صنعت شده و میشود صنعتی پایدار و مولد و درآمد زا است .
مهمترین و شاخص مولفه های صنعت گردشگری  که معماری  نقش موثری در ایران و جهان دارد بشرح زیر  بیان میشود:

 1. مراکز و بناهای تاریخی وبا ارزش  قدیمی  در دنیا
 2. مراکز و بناهای تاریخی وبا ارزش قدیمی در ایران

 1-مراکز و بناهای تاریخی وباارزش قدیمی  در دنیا

 در بعضی شهرها ی دنیا ساختمانهای با ارزش تاریخی قدیمی وجود داشته که دارای تاریخی کهن میباشند. این ساختمانها توسط هنرمندان و معماران ان زمان طراحی و اجراء  شده اند یا به عبارت دیگر معماران  وسایرهنرمندان با ذوق و هنر خود آن آثار ارزشمند را بوجود آورده اند .اگر معماران بزرگ نبودند و بناهای اینچنین زیبا طراحی و اجرا نمیکردند بعضی هنر ها همچون نقاشی و مجسمه سازی شاید اینچنین متبلور نمی شد .تاریخ دنیا براساس مانده ها و آثار به جامانده شناخته و تعریف میشود  باید سپاس بداریم  هنرمندان  ان زمان مخصوصا" معماران را که هنرها مخصوصا" هنر معماری را جاودانه کردند . گردشگر با دیدن ابنیه تاریخی ارزشمند ضمن دستیابی به تاریخ کهن هنرها را در طول تاریخ می بیند که این هنرها برخی در قالب دیگری و برخی بطورمجزا در دید قرار دارد.

چند کشور از نظر صنعت گردشگری و معماری مورد بررسی قرار میگیرد :

مورد اول ( آسیا )  : کشور سنگاپور

این کشور دارای صنعت توریسم و تجارت و صنعت الکترونیک سرآمد میباشدو توانسته با  کمک معماران فضاهای و اماکن جالب وخیال انگیز ایجاد کند  و جمعیت کثیری را مشتاقانه به کشور خود جلب کند.

مورد دوم  ( اروپا ) : کشورایتا لیا  - اسپانیا-اتریش

کشور ایتالیا-اسپانیا-اتریش دارای طبیعت زیبا می باشند . این کشورها با دارا بودن بناها و اماکن تاریخی و طبیعت زیبا جزوکشورهای شاخص گردشگری قراردارد و مورد توجه گردشگران می باشد . مردمان این کشور برای تاریخ و داشته های  تاریخی خود بسیار ارزش قائلند و تمام کوشش خود را در حفظ و نگهداری اماکن و آثار به جا مانده از تاریخ انجام می دهند  و این حفظ و نگهداری و پاس داشتن موجب جذابیت ازمنظر و قطب گردشگری گردیده و به جرات می توان گفت درآمد از محل توریست دارای خاص و ویژهای می باشند  واین سه کشور بیش از دوسوم گردشگر جهان را به خود جذب می کند ..

مورد سوم کشورهای آفریقائی :

در قاره افریقا کشورهای بسیار با قدمت و تاریخ کهن همچون کشور مصر و یا مراکش و لیبی و .. وجود دارند.

بیشتر کشورهای افریقائی در طول تاریخ مورد تهاجم بعضی از کشور های اروپائی قرار گرفته ومیراث کهن وتاریخی خود را یا از دست داده و یا تخریب و یا به تاراج رفته است .

کشور مصر با قدمت تاریخی دارای آثار ارزشمند تاریخی بسیار بوده مورد توجه و تاراج کشورهای اروپائی و یا امریکا قرار گرفته و اگر موردی باقی مانده بدلیل ملی گرائی مردمان بوده است .

موردچهارم ( آسیا ) ترکیه  و ایران  :

این کشور دارای آثار تاریخی ارزشمند بوده و گردشگران برای دیدن آثارتاریخی بجامانده از زمانهای کهن به ترکیه می روند .
کشور هنرخیزایران دارای تاریخ  کهن بوده ودر دل خود دریائی از کنجینه های  بی بدیل دارد برخی از این گنجینه ها در اثر مرورزمان و بلایای طبیعی تخریب شده و برخی دیگر توسط غارتگران مورد تهاجم قرارگرفته است تهاجم به دو نوع انجام گرفته یکی توسط سلطه جویان و دیگری توسط به ظاهر باستان شناسان که آثارارزشمند کشف شده را به عناوین مختلف به کشور خود برده و در کلکسیون ها و یا موزه های کشور خود در ازاء مبلغی قرارداده اند کافی است که به موزه لوور پاریس و یا موزه سلطنتی انگلیس ن وموزه های خصوصی نظری بیافکنیم و آثار ارزشمند تاریخی خود را درآنجا ببینیم .

گردشگران به کشور ایران برای سیاحت و نگاهی به تاریخ گذشتگان می ایند گردشگران میایند تاتاریخ تمدن و آثار خلق شده توسط هنرمندان و معماران ایرانی را به چشم ببینند و با بازدید از آثار ارزشمند تاریخی برای کشور مان از صنعت گردشگری درآمد ایجاد می شود 

نکته اول  :

ماباید از داشته های تاریخی خود حفاظت ونگهداری کنیم برای جذب گردشگر باید تبلیغ و هزینه کرد و این اعمال باعث ازدیاد درآمد ملی میگردد . باید برای نگهداری آنها هزینه کنیم کودکانه است که این آثار ارزشمند را به حال خود رهاکنیم و یا بگوئیم نگهداری این آثار برای ما هزینه دارد و نگهداری آنها صرف نمی کند .
کودکانه است که برای تاریخ ایران زمین و تاریخ وطن مان ارزش قائل نشویم آنها را بدست طبیعت بسپاریم تا تخریب شوند .

چگونه است که برای تخریب آثار قدیمی در کشور افغانستان دل می سوزانیم و برای آثار کشورخود ارزش قائل نیستیم . امیدوارم این مطلب کودکانه به باد فراموشی سپرده ویکایک در حفظ و پایداری آثار ارزشمند وتاریخی خود حتی به هزینه شخصی اقدام نمائیم .

نکته دوم  :

بعضی از ستونها و سرستونها و تندیس های کاخها و معابد به موزه های سایر کشورها توسط برخی افراد و یا سازمان ها به خارج کشورحمل شده اند و اکنون از آثار باقیمانده در محل می توان به عظمت و تاریخ آن پی برد . 
درکشورهایی که باستان شناسان خارجی بدانجا رفته اند و آثار ارزشمند کشف کرده اند آثار قابل حمل را به کشور خود برده که می توانیم بعضی از آن آثار را موزه ها ی  کشورهای فرانسه و انگلستان ببینیم

نکته دوم:

ارزش  اماکن تاریخی در چیست و چرا مورد توجه است . جواب این است که هنرمندان معمار آن زمان با هنر خود این بناها را ایجاد کردند طراحان ومعماران با آفریدن آثارهنری خود  این چنین آثاری را خلق نمودند به طوریکه با پیشرفت تکنولوژی  تفکر  طراحی و ساخت کمی به دور از ذهن است و  در سایر کشورهای افریقائی این چنین آثاری  بوده وهست .

3-مراکز و بناهای تاریخی وبا ارزش قدیمی در ایران  ( بطور اجمال )

در بعضی شهرها ساختمانهای با ارزش تاریخی قدیمی وچود داشته که این بناها دارای تاریخی کهن میباشند.
این ساختمانها توسط هنرمندان و معماران ان زمان طراحی و اجراء  شده است  یا به عبارت دیگر معماران  وسایرهنرمندان با هنر خود آن آثار ارزشمند را به وجود آورده اند .
گردشگر عاشق هنر است هنری که جاودانه و دراوج تکامل بوده است .با دیدن ابنیه تاریخی ارزشمند ضمن دستیابی به تاریخ کهن هنرها را در طول تاریخ می بیند
اگر معماران بزرگ نبودند و بناهای اینچنین زیبا طراحی نمیکردند بعضی هنر ها همچون نقاشی و مجسمه سازی شاید این چنین متبلور نمی شد .تاریخ دنیا براساس مانده ها و آثار بجامانده شناخته و تعریف می شود .
باید سپاس بداریم  هنرمندان  ان زمان مخصوصا" معماران را که هنر معماری را جاودانه کردند .

سخن آخر

در خاتمه با توجه به مطالب فوق مشخص گردیدکه نقش معمار در صنعت گردشگری غیر قابل  انکار است واگر معماران در طول تاریخ نبودند و برای ما این کنجینه ها بیادگار باقی نمی ماند و صنعت گردشگری دارای این چنین جایگاهی نمی شد .آن معماران برای ما هنر خود را باقی گذاردند و ما باید با هنر خود بناهائی را طراحی کنیم که سرآمد برای آیندگان باشد . بیائیدبرای  هنر مخصوصا" هنر معماری ارزش بیشتری قائل شویم هنری که شهرمان و خانه مان و بطور کلی همه زندگی مان برآن استواراست .

 بیایئد بایکدیگر منسجم شده و برای کشورمان ارزش قائل شویم و یرای  هدر رفتن  سرمایه ها و هنر ها درشهرها فکر اساسی کنیم و هنر معماری را زنده و در آن پیاده کنیم  . با خلق اثرهای ارزشمند برای آیندگان ارزش هنری خود را نشان دهیم و تا آیندگان این دوره از زندگی را غنی از هنر بدانند

بیژن علی آبادی

 

عضو مرتبط : بیژن علی آبادی  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید