تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1321

معمار مساجد (قسمت چهارم)

هیأتی مرکب از چند نفر از وکلا، «قربان قصری» و اینجانب تشکیل و تصمیم گرفته شد که هر چه زودتر باید برای این سقف فکری کرد. بنده عرض کردم که خطر حتمی است ولی می توان بدون تخریب، از فروریختن آن جلوگیری نمود. به شرط آنکه اختیار داده شود. از این پیشنهاد استقبال کردند. بلافاصله دست به کار شده وسط تمامی سقف را با چوب بستم و چوبها را به یکدیگر وصل نمودم و از پشت سقف شروع به زدن خرپا نمودم. خرپایی که هنوز در دل سقف موجود است.

مهندس «فورد» هر روز با تعجب نگاه می کرد و از اشتباه خود خجالت می کشید و گفته بود اگر «لرزاده» این سقف را بالا ببرد، من دیگر نباید در ایران بمانم. «استاد ابراهیم قاری» و همکارش «حاج قاسم باقرنژاد» به وسیله جک از داخل شیروانی، سقف فلزی را بالا کشیدند، که سقف اکنون بیست سانتیمتر بالاتر قرار گرفته است. و کلاً هر روز می آمدند و منتظر بالا رفتن سقف بودند. روزی جلسه کرده و مرا احضار نمودند و گفتند شما که با زیر، کاری نداشتید چرا این همه شمع زدید؟ با مباهات جواب دادم برای اینکه بالا رفتن سقف  معلوم باشد.

شما را به خدا ملاحظه فرمایید که چه کسانی را به عنوان مهندس عالی مقام «فورد» و چه افرادی را به عنوان باستان شناس به این ملت تحمیل نمودند و حقوق خود را هم ریال قبول نکرده ارز می گرفتند.

ساختمان آرامگاه فردوسی

پس از اتمام ساختمان «سالن تنفس بزرگ» و تالار «آینه» و قسمت شمالی ساختمان «مطبعه» و شناسایی اینجانب توسط مباشرت مجلس شورای ملی که ریاست آن با «ارباب کیخسرو و شاهرخ» نماینده اقلیت زرتشتی در مجلس بود، در سال 1311 مرا برای ساختمان آرامگاه فردوسی در توس استخدام و به همراه «میرزا تقی خان درودیان» مباشر ده فیروز بهرام ارباب کیخسرو به خراسان اعزام شدم. همگی در توس ساکن شده و شروع به تخریب ساخته های «مهندس گدار فرانسوی» نمودیم. «گدار» رئیس باستان شناسی، مقبره را به شکل اهرام مصر استخوان بندی کرده مشغول نصب سنگ شده بود و پشت سنگ ها و آجرها را گچ ریخته بود که ایستایی و مقاومت نسبی نداشت.

آرامگاه فردوسی

«ذکاءالملک فروغی» نخست وزیر و ریاست انجمن آثار ملی که مردی ادیب و تاریخ دان بود. از صورت اهرام مصر برای مقبره شاعری ایرانی به شگفت آمده، چرا که متعلق به ما نبود و حکم به تخریب آن داده بود. روزی به اتفاق «اسدی» تولیت آستان قدس رضوی (بیرجندی بود و بعدها بر سر واقعه مسجد گوهرشاد به دستور رضا شاه مقتول گردید) و «ارباب کیخسرو» و «سرتیپ ایرج» فرمانده لشکر شرق به محل مقبره آمده و گفتند باید مقبره را به سبک ایرانی هخامنشی بسازی. ابتدا طرحی به صورت ماکت آماده کردم و پس از تصویب، شروع به کار نمودم. اولیای امور گفتند: حجار باشی و کارخانه او در اختیار توست «میرزا تقی خان» هم از طرف «ارباب کیخسرو» امور مالی را بر عهده دار بود. سنگ کاری در عرض مدت کوتاهی به بالای تابلو رسید. آن گاه درخواست نمودیم که آنچه باید روی تابلوها نوشته شود معین نموده به همراه خوشنویس به توس اعزام کنید. پس از ان «استاد عمادالکتاب» را فرستادند که با من در یک اطاق زندگی می کرد.

روزها مشغول کار و شبها را بنا به تشویق «استاد عمادالکتاب» به مشق خط پرداخته و با یاری او بهتر نوشتن را آموختم. ایشان می فرمودند: «حالا چه عیبی دارد اگر یک معمار، خوب هم بنویسد؟». به هر حال «استاد عمادالکتاب» که در آن هنگام ایام کهولت را سپری می کرد تمام خطوط و اشعار تابلوها را با خط زیبای خود نوشت و به من که در آن ایام سی ساله بودم فرمود: من نمی توانم روی داربست بروم که خطوط را بر روی سنگها انتقال دهم، به ایشان پیشنهاد کردم که عین نوشته ها را روی سنگ ها و قاب ها «گرته» کرده و سپس شروع به حکاکی کشود و شما هم از پایین یا دوربین کنترل کنید، که مورد قبول ایشان واقع شد. بنابراین نوشته ها از استاد عمادالکتاب است و حجاری آن، روی کار انجام شده است.

در ضمن سنگ ها به وسیله چرخ دستی سنگ کشی بالا برده شد چرا که وسایل امروزی در اختیار نبود. عباس دهشیدی و غلامعلی دهشیدی کار کوره پزی ساختمان فردوسی را بر عهده داشتند. حجار توس حسین حجارباشی زنجانی معروف به «حسین ترکه» بود که حجاری کاخ شهوند را هم انجام داده بود. به هر حال بنای آرامگاه فردوسی در مدت هیجده ماه به پایان رسید و برای جشن هزاره فردوسی آماده شد. اما هیچ کجا نامی از سازندگان این بنا آورده نشد. در حالی که اگر یک عامی اروپایی مانند «فورد فرانسوی»انجام داده بود در تمام جراید و کتب تاریخی درج و با احترام از آن یاد می کردند.

در موقع افتتاح آرامگاه، «ارباب کیخسرو» که از طرف مجلس شورای ملی مامور کار آرامگاه شده بود طی سخنانی از خدمات اینجانب در ساختمان آرامگاه تقدیر نمود. بدین گونه که در هنگام افتتاح آرامگاه در جواب سوالی که پرسیده بودند این بنا به دست معماران ایرانی ساخته شده یا معماران خارجی؟ گفته بود: «به دست یک نفر ایرانی به نام حسین لرزاده ساخته شده که از طرف مجلس شورای ملی و انجمن آثار ملی مامور به این کار شده است.» سپس مرا احضار کردند و من با لباس کار به آنجا رفته و به سوالات آنان با یک دنیا شرمندگی پاسخ دادم. سپس مورد تشویق نخست وزیر ذکاءالملک فروغی که ریاست انجمن آثار ملی را هم برعهده داشت قرار گرفتم. بعد از چندی طی حکمی که از طرف انجمن آثار ملی با امضا نخست وزیر صادر گشت، از خدمات اینجانب در ساختمان آرامگاه فردوسی تقدیر به عمل آمده و یک قطعه مدال فردوسی به بنده اهدا گردید. تاریخ اتمام آرامگاه فردوسی را ضمن اشعار مطولی سروده ام که ماده تاریخش از این قرار است:    به شمسی شد اتمام آرامگه        هزار و سه از پی اش سیزده

یکی از برکات کار عمارت آرامگاه حکیم فردوسی برای من این بود که بنده در این مدت دو استاد به خود دیدم. یکی استاد عمادالکتاب و دیگری استاد حکمت روحانی صدر اصفهانی (پدر سید موسی صدر) که در این مدت از درس آن معظم له نیز بهره می بردم.

در زمان پهلوی دوم به وسیله مهندس جودت پیمانکار، زیر ایوانهای آرامگاه را خالی نموده و موزه کردند. در ضمن چهار کاسه روی سنگ قبر را هم که به دلیل تشیع شاعر و با یاد ارکان اربعه شیعه ساخته بودم. نمی دانم که در چه زمانی برداشتند.

مطالب مرتبط

معمار مساجد (قسمت دوم) معمار مساجد (قسمت سوم)

روزنامه اطلاعات- شماره 25973-شهریور 1393
تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

موضوعات مرتبط : معماری مساجد    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید