تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :3957

معمار مستمندان

حسن فتحی ، معمار معروف مصری در 23 مارس 1900 در اسکندریه به دنیا آمد . وی معماری مشهور است که به واسطه تئوریهایی که در مصر و دنیای عرب و آفریقا و نیز آمریکا به کار برده ، شناخته می شود . وی معماری را در مدرسه مهندسی مصر و سپس در دانشکده هنر فرانسه فرا گرفت . فتحی هنرمندی با ذوق و علاقه مند به موسیقی است وی همچنین معلم معماری دانشکده هنرهای زیبا تا سال 1957 میلادی بود که به همراه همکارش رامیس واسف ، ایده مکان و محیط زیست در معماری را بکار گرفته است .

فتحی همواره تلاش می کرد تا شیوه ساختمان سازی سنتی فراموش شده را به ویژه در مناطق روستایی مصر که مراحل اولیه توسعه را طی می کردند به روش بازسازی مجددا احیا کند . وی روشهای پر هزینه وارداتی را صرفا هنگامی بکار می برد که از راه حل های شیوه های سنتی ثمربخش تر می نمود . از این رو الگویی ارائه داد که در سطح جهانی مورد قبول قرار گرفت .

یکی از مشهورترین کارهای او روستای الکورنای جدید در نزدیک اقصر است که تماما از خشت خام ساخته شده است . همچنین حسن فتحی مسئول تهیه طرحی جهت جا به جایی روستای قرنه از طرف اداره باستان شناسی قاهره می شود که در این جا به جایی وی از شیوه های قدیمی ساخت و ساز بهره گرفت .

خاک ، فراتر از مصالح ساختمان سازی در اقلیم ها و مناطق مختلف به عنوان مصالح بومی با سنتی هر کشور سابقه طولانی دارد . معماران بزرگ همچون حسن فتحی در عصر اخیر نگرش های جدیدی را نسبت به خاک پدید آورده اند و ضمن پاسخ به مشکلات سازه ای استفاده از آن را به جهانیان پیشنهاد کرده اند . اعتقادبه معماری ویژه هر منطقه ، توجه به اصول روانشناختی محیط و فرهنگ حاکم همراه با معماری مبتنی بر سازه های خاکی از ویژگی های معماری اوست .

حسن فتحی در طراحی هایش به 7 اصل اعتقاد به ارزش های انسانی ، اهمیت به دیدگاههای جهانی استفاده از فناوری های مناسب ، تکنیک ساخت و ساز جمعی ، تاکید ویژه بر سنت و احیای افتخارات ملی ، فرهنگی در معماری معتقد است .

تفکرات

انقلابی که حسن فتحی در نیمه اول قرن 20 در معماری خاکی بوجود آورد تئوری ساختمان سازی برای فقرا در راستای توسعه ملی و تلاش برای ایجاد محیط زیست بومی با کمترین هزینه ها بود . بنابراین در بهبود و توسعه اقتصاد و استانداردهای زندگی در مناطق روستایی نقش زیادی داشت . وی با استفاده از متدهای طراحی و مسائل سنتی و قدیمی و با دانش گسترده ای که در معماری سنتی و تکنیک های طراحی شهری داشت به وضعیت دانش اقتصاد روستایی مصر جامعیت بخشید . او بر مبنای سازه ساختمان های سنتی و با استفاده از آجرهای فشرده دیوارها و فرم حیاط های سنتی ، سیستم تهویه مطبوع غیر فعال را به ثبت رساند .

حسن فتحی معتقد بود که معماری هر مکان ، ویژه مردم خود آنجاست ، زیرا هر منطقه ای مصالح ، آب و هوا و میراث فرهنگی و روانشناختی خاص خود را دارد که بر معماری ویژه آنجا تاثیر می گذارد .

او همان گونه طراحی می کرد که جامعه نیاز داشت و همان گونه می ساخت که فکر می کرد و همانگونه فکر می کرد که زندگی می کرد .
روابط ریاضی بکار رفته در قوانین مصر باستان در اندازه گیری و سنجش رابط بین پروژه های متعدد حسن فتحی است . موسیقی نیز در رشد توانایی های او بسیار موثر بوده است . رسوم هنری مصر باستان در کارهای او مشاهده می شود . درک ، وزن و گامها در پروژه های او شاخص است . او از تهویه های طبیعی هوا ، مصالح بومی ، روش های ساخت و ساز سنتی و تکنیک های ذخیره انرژی از ابتدا تا انتهای کارهایش استفاده می کرد.

تاکید اولیه فتحی بر فناوری مناسب مصالح محلی ، همکاری گروهی ، معماری آگهانه و هماهنگی با محیط بود . برای او معماری یک هنر گروهی و عمومی است که می بایست بازتاب عادات سنتی یک جامعه باشد . سنت احیای آجرهای گلی با طاق های مورب ، قوس ها و گنبدهای گوشه دار و شاه نشین های نیم گنبد دار نشان از اینست که چگونه می توان در طراحی روستاها برای فقرا سهیم بود .

شش اصل در کارهای او شاخص است
  • اعتقاد به ارزش های انسانی در معماری
  • اهمیت به دیدگاههای جهنی
  • استفاده از فناوری مناسب
  • تکنیک های ساخت و ساز جمعی
  • تاکید ویژه به سنت
  • احیای افتخارات ملی فرهنگی در ساختمان سازی

در حقیقت در کارهای او ساخت و ساز با مصالحی انجام می شود که زمین به او اهدا کرده است که این مساله توجه او را به محیط زیست نشان می دهد .

ساخت روستای الکورنا

در سال 1945 وی پروژه (روستای الکورنا ) را روی کوه غربی نیل ساخت و قوانین بنایی حبشه را که مبنی بر دیوارهای حمال ، سقف های گنبدی شکل و گنبدهایی از آجرهای گلی گرد گوشه بود را به کار بست تا پروژه وی با وجود مشکلاتی که برای تغییر به روستای جدید داشت ، به یک کامیابی و پیروزی در سطح محلی و جهانی تبدیل گردد . او همه خانه های دهکده را با استفاده از سقف های گنبدی شکل ساخته که در راس سقف دمای هوا را کنترل و تهویه می کند .

این ساختمان ها از سیستم تهویه به روش سنتی و به نوعی مدرن که خاص خود فتحی است بهره می برد . وی در این راه کوشش کرده است تا مشکلات و مسائل مربوط به گرما و سرما در هوا را با استفاده از انچه بدان اشاره گردید (سایه اندازی ) حل کند .

وی با استفاده از پوشش محدبی شکل (با استفاده از سوراخ هوا) دور از مکان اصلی و زیبا شناسی سقف و به دور از یکنواختی و خسته کنندگی یک منظر استاندارد ایجاد می کند .

فتحی به دلیل کمبود امکانات و تجهیزات پیشرفته از طبیعت جهت تعدیل آب و هوا و تسهیل زندگی در این نواحی استفاده کرده که از آن جمله اند :
استفاده از پاروی بادی در خانه ، بهره جستن از تکنیک خورشیدی برای ذخیره انرژی به عنوان یک روش سنتی .

آثار

حسن فتحی ، معمار نامی و اسلامی تعداد محدودی کتاب نیز در زمینه معماری تالیف کرده است که نامی ترین آنها کتابی است تحت عنوان "معماری برای مستمندان " که به 22 زبان زنده دنیا ترجمه و تئوری های موجود درآن بالغ بر 42 دانشکده از دانشکده های تمام دنیا تدریس می شود .

در بین کارهای معروف وی طراحی روستای الکورنا در غرب رود نیل ، روستای پاریس در کویر الخرقه ، الکساندریا (دارالاسلام ) در مکزیک نو می درخشد .

افتخارات

حسن فتحی جوایز و مدالهای فراوانی چون مدال طلای ایالات متحده و جایزه شناخت برای نقش ساختمان سازی برای رفاه مستمندان و نیز جایزه بهترین معمار در سال 1977 را دریافت کرده است .

وی همچنین به عنوان بهترین معمار در خاور میانه برای ساخت روستای الکورنا توسط موسسه خیریه آقاخان شناخته شد . همچنین وی موفق به دریافت شش مدرک دکتری افتخاری از دانشکده های بزرگ معماری جهان شده است .

منبع : پیام ساختمان و تاسیسات - 15 اردیبهشت 91نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید