Error parsing XSLT file: \xslt\ammiBreadCrumb.xslt تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1721

من و معماری

من و معماری سال هاست که با هم درگیرهستیم . من می خواهم معمار شوم و معماری می گوید باید اینطور و آنطور باشی .

من می گویم حالا دیگر معمار شده ام به خاطر اینکه این درس را در دانشگاه قبول شده ام ، نمره آورده ام ،امتحان چنین و چنان را گذرانده ام ، پروانه اشتغال این درجه را گرفته ام ، عدد سابقه کارم این میزان شده که لیست بیمه هم آن را تایید می کند و ، و ، و .... . ولی معماری می گوید هنوز کافی نیست تو معمار نیستی !

من می گویم که این میزان درس داده ام ، این تعداد طرح کشیده ام ، این تعداد نقشه امضاء کرده ام و این هم کتاب هایی که درباره معماری نوشته ام . ولی معماری هنوز می گوید تو معمار نیستی ، حالا هر چقدر می خواهی عدد و رقم برایم ردیف کن!

من می گویم در فلان گروه طراحی هستم ، در این گروه و آن سازمان عضو هستم ، نفر ارشد در هئیت رئیسه اینجا و آنجا هستم. مدرکم چنین و چنان است . ولی معماری می گوید هنوز تو معمار نیستی!

من می گویم در فلان مسابقه معماری برنده شده ام و این هم جایزه اش ! معماری می گوید ، بله می بینم ولی تو هنوز معمار نیستی!

از من گفتن و از معماری انکار! روزی به معماری گفتم ، مجبور شدم تعطیلاتم را صرف بازسازی خانه ای بکنم ، اهالی آنجا نیاز به فضایی جدید برای بچه های نوجوانشان داشتند . فضاهارا باتوجه به نیازهای سکونتشان دوباره تقسیم بندی و اجرا کردم ، سعی کردم که فضاها را طوری جذاب تعبیه کنم که همه اهالی خانواده را ترغیب به ماندن در خانه و خانواده کند. قبل از آن مدت زیادی با افراد آن  خانواده مصاحبه کردم تا بهترین جواب رابه خواسته هایشان بدهم ، کاری که هیچ وقت برای پروژه های دیگرم نمی کردم  . چون خانه برای اقوام بود با مقرون به صرفه ترین روش ها زیباترین و مناسب ترین معماری را با دقت ساختم . چون آنها از من خواسته بودند ایرانی بودن خانه مشخص باشد با کلی تفحص و بررسی هنر و معماری ایرانی را در آن خانه پیاده کردم. خلاصه این دو سه تا اتاق به اندازه یک پروژه بزرگ از من کار برد. دیگر چنین کاری انجام نخواهم داد.

معماری گفت : عجب !  فکر کردم داری معمار می شوی!

نسیم ایران منش (معمار و شهرساز) 

مجموعه مقالات مرتبط : من و معماری    
عضو مرتبط : نسیم ایران منش  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید