تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :911

میراث مشترک ما(سرزمین ایران)

سرزمین پهناور و چهار اقلیم باستانی ما با سابقه زیاد و تمدن و فرهنگ و دوره های متعدد دارای میراث بسیار قوی و غنی است که شاید مشابه با آن در کشورهای دیگر کمتر یافت شود.

سرزمین ما دارای منابع بسیار زیاد و بسیار متنوع طبیعی از جنگل و کویر گرفته تا انواع معادن و منابع گرانبها است و در عین حال دارای پیشینه تاریخی و فرهنگی از سال های بسیار دور تا کنون می باشد. سرزمین کهن ایران در طول تاریخ خود بارها مورد تهاجم اقوام بیگانه قرار گرفته است و تسخیر آنها شده است ولی هر بار با آزادی از سلطه آنها دوباره به ماهیت ایرانی خود بازگشته و اثری از حضور آنها باقی نمانده و اگر هم قوم مهاجم دارای تمدن و فرهنگی از خود نبرده اند آنها را به تبعیت از خود وادار کرد . هویت خود را به آنها بخشیده است که این مسئله را در دوره حضور مغول ها به وضوح مشاهده می کنیم . قومی وحشی و فاقد تمدن که سالیان دراز بر ایرانیان حکم فرمایی کردند ولی در آخر به دین و مسلک و هویت ایرانی در آمدند و بالاخره منقرض شدند.

ایران چندین بار سوخته است و هر بار چون ققنوس زنده شده و دوباره ایرانی بودن خود را ظاهر کرده است کما اینکه در دوره بعد از اسلام نیز دین اسلام در ایران باز با هویت ایرانی نمود یافت و زبان و فرهنگ ما با هویتی ایرانی - اسلامی تدوام یافت. اقلیم متنوع ایران در کمتر جای دنیا در کشوری باعث می شود چهار اقلیم سرد و گرم و خشک و معتدل و گرم و مرطوب در وسعتی نسبتا کمتر  از سرزمین های مشابه جای گرفته و ما را با انواع زیشتگاه ها و اقلیم ها و معماری مواجه می سازد. وجود انواع منابع طبیعی در ایران نقطه قوتی بسیار اساسی نسبت به کشورهای دنیا است و کمتر سرزمینی دارای این همه منابع و دستیابی به آب دریاها قرارگیری درمسیرهای تجاری و فرصت های بازرگانی است . غنای هنری در ایرانی دوره های مختلف همواره مورد تقلید بوده است و در اکثر موارد حرفی بالاتر و ارزشمندتر از سرزمین های اطراف ارائه داده است.

معماری اصیل ایرانی یکی از دیگر میراث ارزشمند ماست که آثار آن همواره مورد تحسین جوامع و سرزمین های دیگر نیز قرار گرفته است نمونه های شکوهمند و زیبای معماری ایرانی که از دوره های گوناگون به یادگار مانده است در حقیقت میراث بسیار گرانبهایی است که باید توسط همه هموطنان ایرانی از قومی ارج نهاده شود و حفظ شود.

شاید یکی از بهترین راه های حفظ میراث معماری و شهرسازی ما تداوم آن در زمان حاضر باشد. شاید یکی از بهترین راه های حفظ میراث معماری و شهرسازی ما تداوم اصالت معماری آنها میسر است و زندگی معاصر خود را در کالبدهای معماری تاریخی خود جای داده اند و به این روش به هویت معماری و فرهنگی خود تداوم بخشیده اند.

مسیر جهانی شدن و یکسان شدن بسیاری از وجوه زندگی معاصر با توجه به افزایش سرعت ارتباطات و پیشرفت تکنولوژی چاره ناپذیر است ولی در هر مرحله از این مسیر ثابت شده است که پرداختن به هویت و مشخصات ملی و محلی چقدر ارزشمند و لازم است.

نسیم ایران منش - معمار و شهرساز

موضوعات مرتبط : میراث مشترک    
عضو مرتبط : نسیم ایران منش  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید