تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :919

میراث مشترک معماری ایرانی

مرزهای هنر و معماری ایرانی کجاست؟ آیا مرزهای امروزی کشور ایران، در بردارنده تمام تمدن‌هایی است که روزگاری پیش از این به نام تمدن ایرانی شناخته می‌شد؟ برای پاسخ به این سؤال و مباحثی که موجب گردیده توجه معماران به میراث مشترک در حوزه تمدن ایرانی جلب گردد، با آقای مهندس سید علیرضا قهاری رئیس هیئت‌مدیره انجمن مفاخر معماری ایران، گفتگویی انجام داده‌ایم که توجه شما را به آن جلب می‌کنیم.

پیام ساختمان:آیا مرزهای امروزی کشورمان، در برگیرنده تمام تمدن‌هایی است که در مجموع به نام تمدن ایرانی شناخته می‌شود؟

اصولاً نمی‌توان مرزهای جغرافیایی امروز را به عنوان میزان ایرانی بودن یا نبودن یک تمدن به کار برد. در استخوان‌بندی مرزهای امروزی، فقط معدودی از اماکن مهم تاریخی ایران پیش و بعد از اسلام قرار گرفته است. تمدن ایران که گاهی با نام فلات نجد ایران نیز خوانده می‌شود، شامل کلیه سرزمین‌های ماوراءالنهر تا میان‌رودان است و افغانستان و بخش شمالی پاکستان را در بر می‌گیرد و تا مرز هند پیش می رود. شکل ایرانشهر یا حوزه تمدنی ایرانی را مورخین و جغرافیدانان ثبت کرده‌اند. این نواحی که از نظر باستان‌شناسی و هنر اهمیتی ویژه دارد، حاوی تقریباً مهم‌ترین اماکن ادوار اسلامی است، ضمن اینکه با اهمیت‌ترین مراکز تمدن‌های پیش از اسلام مانند تمدن عیلامی، اورارتوئی، مادی، هخامنشی و ساسانی در مرزهای فعلی ایران امروزی قرار دارد.

پیام ساختمان:بنابراین خارج از محدوده‌هایی که ذکر کردید، آثار تمدن ایرانی همچنان قابل رویت هستند، به چه طریق می‌توان به این مبحث ورود پیدا کرد؟

پرداختن به اقوام کهن و شناختن ریشه‌های نژادی آنها، هنر، اقتصاد، باورهای آئینی، ما را با پیشینه تمدن‌هایی که امروزه حوزه تمدنی ایران بزرگ را تشکیل می‌دهند، آشنا می‌کند. به عنوان مثال در قفقاز و ماورای قفقاز، شناخت اقوام ارمنی و گرجی و آلبانیایی و همچنین در بین‌النهرین، شناخت اقوام آشوری، کاسی ها و بابلی‌ها برای آشنایی با چگونگی شکل‌گیری معماری و شهرسازی ایرانی خارج از مرزهای فعلی ایران حائز اهمیت می‌باشد. به عنوان مثال پژوهشگران برای مطالعه دوره اشکانی و آثار معماری و شهرسازی پارتی بیشتر در ماوراءالنهر یا بین‌النهرین متمرکزند چرا که با انتقال پایتخت اشکانیان از شهر هکتام پولیس (صد دروازه، قومس) به کناره دجله، این مناطق به رشد و تمدن دست یافت. درحالی‌که در ایران امروزی، تنها اندکی از آثار دوره اشکانی باقی‌مانده، یا مثلاً زیباترین نمونه‌های کار سنگی معماری به ویژه در دوران سلجوقی و ملوک‌الطوایفی را باید در ترکیه (آناتولی) جستجو کرد. اگر چه مشابه این آثار در آذربایجان شرقی و غربی فعلی نیز قرار دارد. در سلسله‌هایی مانند آل بویه و سلجوقیان مرکز حکومت در ایران (اصفهان) قرار داشت، حتی بعد از حمله مغولان و به سلطنت رسیدن ایلخانان مغول، پایتخت (تبریز و سلطانیه) نیز در ایران امروزی بود. اما حکومت تیموریان، پایتخت را به بیرون از مرزهای ایران امروزی و به سمرقند و هرات منتقل کرد و بالطبع، بهترین آثار دوره  تیموری، امروزه در خارج از ایران قرار دارد. بنابراین می‌بینید که دستاوردهای حوزه تمدن ایرانی را نمی‌توان صرفاً در ایران امروز جستجو کرد و ما نیاز به شناخت محیط پیرامونی خود داریم تا گستره هنر و معماری ایران را باز شناسیم. در حال حاضر بخشی از این پژوهش‌ها در مؤسسات پژوهشی غیردولتی، ازجمله موسسه میراث مشترک انجام می‌گیرد.

پیام ساختمان:در حال حاضر مهم‌ترین طرح‌هایی که در موسسه میراث مشترک مورد پژوهش قرار دارد، بر روی کدام موضوعات متمرکز است؟

مطالعات تیسفون، هنر عصر تیموری، حوزه تمدن آبی ایران، باغ‌های کشمیر و مراودات ایران و هند در زمینه معماری و هنر، مهم‌ترین طرح‌های در دست مطالعه است. البته تفاهم‌نامه‌ای هم تحت عنوان "مطالعات معماری و هنر آشور" با موسسه مطالعات سازه‌های آشوری اخیراً به امضا رسیده است.

به نقل از هفته نامه پیام ساختمان

موضوعات مرتبط : میراث مشترک    
عضو مرتبط : سید علیرضا قهاری  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید