تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :862

میمند صخره ای

این روستای صخره ای و دستکند در دهستان میمند از توابع شهر بابک در استان کرمان بین شهرهای یزد، کرمان و شیراز قرار داردو با شماره 4135 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این بنا بی گمان از نخستین سکونتگاه های بشری در ایران به شمار می رود و جالب اینجاست که هنوز مردم در آن زندگی می کنند که دارای آداب و رسوم خاصی هستند و در زبانشان هنوز از کلمات پهلوی ساسانی استفاده می شود.

برخی برآنند که میمند در قرون هشتم و هفتم پیش از میلاد به دست پیروان آیین مهرپرستی ساخته شده و برخی نیز آن را متعلق به قرون دوم و سوم میلادی و معاصر با سلسله اشکانی می دانند. وجود دژ میمند که در آن بیش از 150 اتاق مدور برای قرار دادن اجساد در نظر گرفته شده، به این نظریه قوت می بخشد؛ زیرا طبق سنت آن زمان، دخمه ها در منطقه ای کوهستانی و به دور از شهر ساخته می شد.

مساکن میمند با از میان برداشتن انبوهی از خاک شکل گرفته، نه با گذاشتن خشت و اجر و ملات روی هم؛ یعنی برای ساختن اتاق، طاقچه، جای رختخواب، چراغ و غیره بدنه کوه به مرور زمان کنده شده است. درجه حرارت این اتاقها حدود 5 درجه متفاوت از بیرون است؛ به طوری که در زمستان گرمتر و در تابستان خنک تر از بیرون است.

میمند

اندازه اتاقها یکسان نیست و یک اتاق 3*4 به بلندی 90/1 تا 10/2 متر معمولی است و بزرگترین کیچه (واحد مستقل) از 90 مترمربع تجاوز نمی کند. کفپوشها غالباً نمد، گلیم یا قالیچه است. میمند روی هم رفته دارای 406 کیچه و 2560 اتاق می باشد.

حمام میمند

حمام میمند که مثل خانه های آن در دل سنگ کنده شده، دارای خزانه است. کیچه حمام به دالانی ختم می شود که به رختکن متصل است با حوضی در وسط و سه سکو در اطراف. در وسط خزینه سنگی، گودالی است برای قرار دادن دیگی که آب را گرم می کند. سنگ مرمری هم روی سوراخ بالای صحن و رختکن نصب شده که منبع نور حمام است، گرچه اکنون آن را برق کشی کرده اند.

مدرسه

مدرسه قدیم روستا، به همان شیوه واحدهای مسکونی است، با این تفاوت که عرض و عمق کیچه و مسیر ورودش بیشتر است و هر چه از ابتدای کیچه به عمق آن می رویم، ابعاد کلاسها گسترده تر می شود.

مسجد

مسجد میمند مولود تغییراتی است که در یک یا چند واحد مسکونی داده شده و حدود 120 متر مربع وسعت دارد و نسبتاً مدور است. بعد از عبور از راهرویی به پهنای 5/1 متر به صحن مسجد می رسیم. سقف مسجد بر روی سه ستون سنگی دو متری بنا شده، محراب و منبر سنگی و چند طاقچه که برخی شان در حکم جاکفشی است، از جاذبه های مسجد هستند که به نظر می رسد حدود دویست سال قدمت داشته باشد.

حسینیه

حسینیه در وسط روستا قرار دارد و دارای سه ایوانچه با طاق گهواره ای است که در انتهای آنها ورودی هایی تعبیه شده و کلا از تجمیع چند منزل صخره ای به وجود آمده و 200 متر مربع مساحت دارد که چهارستون قطور آن را حفظ می کنند. حسینیه فاقد هر گونه تزیین و اندودی است و در آن کتیبه ای که اشاره ای به تاریخ احداث کرده باشد، وجود ندارد.

روستای یگانه

این روستای چند هزار ساله تنها روستای تاریخی جهان است که هنوز روابط سنتی زندگی در آن جریان دارد و می توان تعامل انسان و طبیعت را به خوبی در آن دید. این روستا هفتمین منظر فرهنگی - طبیعی و تاریخی جهان به شمار می آید که جایزه ملینا مرکوری را دریافت کرده است؛ جایزه ای که دولت یونان با همکاری یونسکو و ایکوموس (شورای محافظت از بناها و محوطه های تاریخی) به آثاری اهدا می کند که دارای شرایط و ضوابط فرهنگی، طبیعی و تاریخی منحصر به فرد باشد. روستای میمند در مهرماه 1385 به عنوان روستای نمونه ملی گردشگری معرفی گردید.

همچنین با کمک کارشناسان اروپایی و استرالیایی، سنگ نگاره های روستا تاریخ گذاری می شود. در میان این نقوش، صحنه هایی از شکار، جنگ، حیواناتی نظیر سگ، اسب و به خصوص بز دیده می شود.

لوروا گوران -باستان شناس ایتالیایی- با توجه به سنگ نگاره های یافته شده، قدمتی در حدود 6 تا 12 هزار سال برای میمند پیش بینی می کند.

آب و هوا و پوشش گیاهی

آب و هوای روستا از نوع معتدل کوهستانی است با زمستانهای سرد و بارانی و تابستانهای نسبتا معتدل. حداکثر و حداقل دما به ترتیب حدود 30 و 6 درجه سانتی گراد است با متوسط بارش 162 میلیمتر در سال.

پوشش گیاهی میمند از نوع استپ کوهپایه ای است با بوته های کوتاه و درختان جنگلی پراکنده. مهمترین گیاهان منطقه عبارتند از: پسته کوهی (بنه)، بادام کوهی، بوته های زارچ و گیاهان دارویی (آلاله، آویشن، بابونه، پونه، کلبوره) مهمترین محصولات باغی این ناحیه عبارتند از: گردو، بادام، انگور و گلابی که در دره های سرسبز و در حواشی چشمه ها یافت می شوند.

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

 

استان مرتبط : کرمان  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید