تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :3610

نظام فناوری های نوین ساختمان

نیاز روز افزون کشور به تولید مسکن برای جبران کمبودهای موجود و کیفیت غالبا نازل ساخت آن سبب توجه مسئولین و متولیان ساخت و ساز به موضوع استفاده از فناوریهای نوین ساختمانی گشته است . تشکیل شورای راهبردی فناوری های نوین ساخت به مدیریت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گام موثری است که می تواند مدیران اجرایی ، کارشناسان ، مشاوران و سازندگان را برای نیل به اهداف بلند مدت تولید مسکن ساماندهی و هدایت کند .

از اولین نشانه های مثبت این جریان ، ترویج گفتمان استفاده از فناوری های نوین ساختمانی و صنعتی سازی ساختمان در محافل کارشناسی مرتبط بود . نشر مقالات و مصاحبه های متعدد کارشناسان و دست اندرکاران در مجلات و روزنامه های تخصصی و عمومی به انتقال این مباحث به افراد جامعه منجر شده است . توجه دوباره دانشکده های معماری به موضوع و برگزاری سمینارها و سخنرانی های مستمر به گسترش شناخت و توجه کارشناسان ساختمانی ( اعم از معماری و سازه ) و مدیران اجرایی به مبحث مزبور کمک شایان توجهی نموده است .

به نظر می رسد به تدریج دانه های پراکنده استفاده از فناوریهای نوین در عرصه ساخت و ساز در حال جمع شدن و منظم شدن است ، اما هنوز فقدان نخ اتصال دهنده این دانه ها را شاهد هستیم . این نخ ، مجموعه ای از قوانین و مقررات برای نظم و نسق دادن و اتصال دانه های مرتبط با یکدیگر است . این دانه ها شامل کارفرمایان ، مدیران اجرایی دولتی (مسکن و شهرسازی ، بنیاد مسکن ) ، سرمایه گذاران ، شهرداری ها ، مهندسان مشاور ، پیمانکاران ، انبوه سازان ، تولید کنندگان مصالح ساختمانی ، بانک ها ، معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری ، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ، صاحبان فناوری های نوین ساختمانی ، دانشکده های معمارو فنی مهندسی ، شرکت های بیمه و در نهایت و مهم تر از همه استفاده کنندگان (خریداران انفرادی ، تعاونی های مسکن و ... ) می باشد . برای نیل به اهداف برنامه های توسعه ای کشور در حوزه بهره برداری از تکنولوژیهای نوین ساختمانی ، می باید مجموعه ای از قوانین ، مقررات و آیین نامه های اجرایی تدوین گردد تا در آن جایگاه و نقش هر جزء تشکیل دهنده زنجیر تولید و بهره برداری مسکن با الگوهای جدید را تبیین نماید . حوزه مدیریت در این بخش دارای اهمیت ویژه ای می باشد .

نقش مدیریت اجرایی پروژه ها به نحوی است که می تواند حق احداث مجموعه هایی با روش های متعارف ساخت و ساز را به مراتب سریع تر با کیفیت مناسب تر به انجام برساند و یا برعکس ، کارگاه تولید صنعتی ساختمان با جدید ترین شیوه تولید را به رکود و تعطیلی بکشاند . مدیریت تامین منابع مالی و بکارگیری سخت افزار و نرم افزارهای مناسب برای تولید و عرضه مسکن با روش های صنعتی نقش تعیین کننده ای دارد .

حوزه دیگر ولی هم عرض موضوع تولید صنعتی ساختمان ، حوزه بازاریابی و فروش محصول به عنوان کالای حاصل فرایند صنعتی می باشد . اگر چه کمبود مسکن و فزونی تقاضا بر عرضه ، این تصور را به وجود می آورد که مسکن تولید شده بدون مشتری نمی ماند ، اما تجربه نشان داده است که در هر صورت قیمت مناسب فروش محصول و موفعیت شهری آن است که تضمین کننده موفقیت اقتصادی یک پروژه می باشد و اگر به این مهم توجه نشود و سرمایه گذاری تولید مسکن با روش های نوین ساختمانی در مناطق مختلف شهری فاقد توجیه اقتصادی باشد . نه تنها پروژه با شکست مالی مواجه می شود ، بلکه خود آن فناوری نیز از جرگه رقابت حذف گردیده و یکبار دیگر روش های منسوخ ساخت به عنوان تنها گزینه قابل اتکا برای سرمایه گذاران و مدیران پابرجا خواهد ماند. اگرچه بسترسازی فرهنگی و تشویق و توجیه بهره برداری ارزش های نوین ساختمان می تواند تا حدی این فرایند را تعدیل کند ، ولی شرایط اقتصادی خانواده های ایرانی به گونه ای است که بالاخره حرف آخر را قیمت فروش می زند . با توجه به روند مطلوب مطالعه و بررسی کارشناسی و فنی فناوریهای نوین ساخت به نظر می رسد گه زمان آن فرا رسیده است تا در حوزه مباحث مدیریت ، تدوین قوانین و مقررات ، توسعه مکانیزم های تشویقی سرمایه گذاری و مانند آنها برای هدایت سرمایه گذاری به سمت مزبور نیز تمهیداتی به عمل آید تا به موازات بررسی فنی سیستم های ارائه شده ، به تکمیل فرایند صنعتی سازی اجرای ساختمان در کشور کمک نماید و بدین ترتیب نخ گمشده و برای پیوند عناصر و اجزای متفرق به رشته کشانده شود .

شهریار یقینی - عضو شورای راهبردی فناوری های نوین ساختمان

موضوعات مرتبط : فناوری   صنعتی سازی    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید