تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1941

هنر طراحی منظر

طراحی منظر نیز مانند بقیه رشته های معماری یا طراحی شهری در زمره رشته های هنرهای تجسمی قرارمی گیرد و بنابراین خلاقیت وآفرینش هنری نقش مهمی در آن ایفا می کند . درباره رشته های هنری ذکر این موضوع لازم است که برخی از هنرها خاصیت انتزاعی بودن آن بیشتر است و برخی از هنرها به سمت کاربردی بودن گرایش دارند به عنوان مثال بعد از موسیقی که انتزاعی ترین رشته هنری است نقاشی و پیکره تراشی قرار می گیرد و از سوی دیگر رشته هایی نظیر گرافیک (ارتباط تصویری) ، طراحی صنعتی و طراحی معماری  به  کاربردی بودن تمایل دارند تا جایی که طراحی شهری کاربردی ترین رشته هنری است . رشته هنر طراحی منظر نیز را می توان جزو هنرهای کاربردی دانست که البته نقش هنرمند در پرداختن و آراستن آن به گونه ای نغز و متمایز بسیار مهم است. استانداردها و ضوابط مختلفی درباره طراحی منظر وجود دارد که روز به روز به میزان آنها افزوده می شود و همچنین دانش و علومی که درباره طراحی منظر تدوین شده اند تا به طراح برای ایجاد محیطی پاسخده  و  مطلوب از هر لحاظ کمک نمایند ولی ضوابط و دانش طراحی بدون هنر طراح هرگز نمود و ارزش نهایی خاص خود  را پیدا نخواهد کرد و با نگاهی اجمالی به نمونه های مختلف می توان این قضیه را کاملا دریافت. آثار ماندگار طراحی محیطی همگی دارای جوهری هستند که ذات خلاق هنرمند آن را القاء کرده است. باغ های ایرانی  مثال بارزی از این دست هستند. خصوصیت مشترکی که در باغ های ایرانی وجود دارد ، از قبیل نقشه متقارن ، محوربندی ، چشم انداز، استفاده از آب و صوت و کلاه فرنگی یا کوشک همگی محصولی را ارائه می دهند که بیانگر هویت اصیل و ماندگار ایرانی است. به غیر از این نمونه های سنتی می توان  موردهای دیگر  از قبیل پارک جمشیدیه تهران یا بلوار چمران شیراز را مثال زد که نشانگر ذوق و هنر غنی طراح است.  

طراحی منظر  به سبک های مختلف دیده می شود .در کشورهای مختلف باغ سازی به روش های گوناگون مشاهده می شود مانند باغ های اروپایی که باغ سازی های به سبک باروک مشهورترین مثال آن است ، باغ سازی ژاپنی که الهام بخش طراحی منظر در بسیاری از نقاط دیگر جهان شده است و باغ سازی ایرانی که در کشورهای اسلامی و اطراف ایران از جمله هند تسری یافته است.

ما طراحی منظررادر مقیاس های مختلف تجربه می کنیم ،از باغچه کوچک خانه مان گرفته تا محوطه یک مجتمع فرهنگی بزرگ تا یک پارک محلی تا یک اردوگاه تفریحی بزرگ و سرآخر درمقیاس یک شهر. به تمام اینها هنرمند به سبکی خاص جواب می دهد که درنهایت این غنای هنری محصول است که آن باغچه یا آن پارک یا آن شهر را انگشت نما و دیدنی می سازد.

هنرمند طراح با اشراف کافی روی ابزارهای کارش از انواع مصالح و گیاهان گرفته تا ابعاد و مشخصات فضایی در مقیاس های گوناگون و اثری که هرکدام  روی انسان ها می گذارد، محصول خود را ارائه می دهد و محیط زیست انسان را کیفیت می بخشد.

ما هر روز در محیط زیست خودمان در مقیاس های مختلف هنر طراح منظر را تجربه  می کنیم و گاهی هم مشتاقانه به دیدن آثار  ماندگار طراحی منظر از قبیل باغ فین ، باغ شازده ماهان ، تاج محل ، باغ ورسای و غیره می رویم تا خاطره ای دائمی از این نوع  هنر در ذهنمان ایجاد نماییم و تمام عمر با یادآوری آن منظر لذت مشاهده آن را مرور کنیم .

 نسیم ایران منش(معمار و شهرساز)

موضوعات مرتبط : هنر محیطی    
عضو مرتبط : نسیم ایران منش  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید