تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :907

« پاسنگان» میراث تاریخی فراموش شده جاده ابریشم

پاسنگان یکی از 999کاروانسرای دوران عباسی است که در سال 1321 در فهرست آثار ملی قرارگرفت و به نوعی یکی از جاذبه های توریستی و گردشگری به حساب می آید.
به گزارش فارس، همه کسانی که به سمت کاشان رفته اند یا مسیرشان از آن سمت بوده است آنها را دیده اند و به طور حتم عده ای نیز حسرت را چاشنی تماشای زیبایی های آن ساخته اند.

پاسنگان از ارزشمندترین کاروانسراهای استان است با دو یادگار گذشتگان و آب انبارهایی که اینک شباهتی به آب انبار ندارند.
پاسنگان
در بیشتر محله های شهرهای گرم و خشک ایران آب انبارهایی با همت مردم یا یک بانی ایجاد می شد تا همه مردم آن منطقه و محله از آن سودی ببرند و مسافران و بازرگانانی که عازم کاشان بودند در مسیرشان پس از استراحت در کاروانسرا سری هم به آنجا می زدند. سابقه این آب انبارها که منبع خوبی برای ذخیره آب برای فصول گرم سال بوده است،به دوران ایلخانی برمی گردد.
آب انبارهای پاسنگان دارای ورودی و مخزنی که آب در آن ذخیره می شد بود و کاروانیان در مسیر خود برای استراحت از آن استفاده می کردند. استفاده از این آب انبارها دوام پیدا نکرد و همزمان با ورود صنعت و تکنولوژی به کشور و لوله کشی آب استفاده از این آب انبارها کاهش پیدا کرد به گونه ای که مورد استفاده عده معدودی قرار می گرفت.

آب انبار پاسنگان از آجر و ساروج متشکل از آهک و خاک رس تشکیل شده است که در حال حاضر با گذشت زمان رو به نابودی است و تنها اثراتی از آنها باقی مانده است. گرچه در حال حاضر کاروانسرای پاسنگان با تعمیراتی به سفره خانه تبدیل شده است و هراز چند گاهی مورد استفاده قرار می گیرد، اما همین کاروانسرا و آب انبارها در صورت بی توجهی تبدیل شدن به تل خاک را تجربه خواهند کرد.
معاون فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایه دستی و گردشگری استان قم با اشاره به اینکه بناهای تاریخی در استان در حال نابودی هستند، می گوید: با توجه به نبود بودجه تاریخی استان به سمت زوال پیش می روند.
عمار کاوسی می افزاید: کاروانسرای پاسنگان مدتی است به بخش خصوصی واگذار شده است و مرمت هایی روی آن صورت گرفته به گونه ای که در حال حاضر تا حدودی پذیرای دوستداران تاریخ و ستاره شناسان شده است؛ زیبایی این مکان در شب و تماشای ستارگان بسیار خیره کننده و هیجان انگیز است. این کاروانسرای تاریخی با 2هزار و 500متر مساحت به شکل مربع و چهار ایوانی بنا شده که در آن چهار برج نیم دایره با نمایی تزئینی به چشم می خورد و با گذری در شجره نامه آن آثار و رگه هایی از دوران صفویه قابل مشاهده است.
پاسنگان
پاسنگان به عنوان یکی از جاذبه های توریستی و گردشگری در سال 1321 در فهرست آثار ملی قرار گرفت و در حال حاضر یادگاری از گذشته های دور است.
شیوه معماری این بنای تاریخی نمادی از معماری سنتی گذشتگان در اطراف قم و نیازمند احیا و بازبینی است. این کاروانسرا به دلیل وجود پی های سنگی، پاسنگان نامیده شده است و دارای قدمتی 400ساله یادگاری از جاده ابریشم است.
استان قم با توجه به واقع شدن در شاهراه ارتباطی و جایگاه مواصلاتی و همچنین وجود بارگاه ملکوتی حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران می تواند یکی از مناطق مساعد بریا جذب توریست و سرمایه باشد.
وجود آب انبارهای متعدد و مکان های زیارتی که دیدنشان برای عده بی شماری جذابو لذت بخش است نقش موثری در اقتصاد استان دارد.
آب انبارهای چهل اختران، راهجرد، پاچیان، البرز و ... از بناهای تاریخی استان هستند که رو به فراموشی هستند.

 

بررسی و نوشته: زهرا زنگنه
تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

استان مرتبط : اصفهان  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید