تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1288

پژوهش و ضرورت آن

کنجکاوی بشر که در ابتدا به صورت گاه اتفاقی منجر به شناخت محیط پیرامون او می گردید به مرور و در طول هزاران سال شناخت و آگاهی انسان از خود و محیط زندگیش را شکل داد ، تا به امروز ، عصر ارتباطات و قرن بیست و یکم رسید .

در سده ها و بخصوص دهه های اخیر موضوع پژوهش در همه رشته ها (که حال به شکلی کاملا سازمان یافته ، توسط نهادها ،افراد علاقه مند به علم و آگاهی در آمده است ) حائز اهمیت فراوانی بوده است . تنها کشورهایی بیشتر در پیشرفت فناوری و علوم موفق گردیده اند که به امر پژوهش در همه زمینه ها بها داه و به آن پرداخته اند .

در این کشورها هر ساله بودجه های هنگفتی در زمینه های مختلف (صنایع ، خدمات ، کشاورزی و غیره ) به پژوهش اختصاص می یابد . این تحقیقات یا توسط مراکز تحقیقاتی مربوط درون هر ارگان انجام شده و یا به دانشگاههای معتبر و دانشجویان با استعداد در این دانشگاهها برای امر پژوهش اختصاص می یابد.

پژوهش نه تنها برای شناخت محیط زندگی انسان ، فرهنگ ، اجتماع و اقتصاد و غیره ... مهم است بلکه بهمان اندازه پژوهش در مورد تجربه های یک جامعه یا یک حرفه حائز اهمیت است . تا نکات مثبت و منفی تجربه های گذشته (چه از آن خود و چه از آن دیگران ) مشخص نگردد نمی توان گامی مثمر در مطالعات و طرح های آتی برداشت .

در کشورهای جهان سوم و کمتر توسعه یافته متاسفانه اغلب به پژوهش به موضوعی غیر ضروری و تجملی نگریسته می شود از اینرو از تامین بودجه و هزینه برای آن خودداری می گردد در حالیکه هزینه نداشتن پژوهش در امور مختلف و بخصوص عواملی چون فن آوری ، مسائل اجتماعی اقتصادی ، شهرسازی ، معماری و غیره و بخصوص عدم پژوهش در تجربه های انجام شده در این زمینه ها بسیار بالاتر از هزینه پژوهش است .

مسلما باید تجربه های منفی آسیب شناسی شوند و تجربه های مثبت ارزیابی گردند و این مستلزم پژوهش های تداوم در این زمینه است تنها در این حالت است که می توان از تکرار اشتباهات گذشه پرهیز کرد ، از دستاوردهای تجاری مهم بهره گرفت .

به امید روزی که ارزش و جایگاه پژوهش در کشورمان مکان ارزنده خود را بیابد .

گیتی اعتماد

موضوعات مرتبط : پژوهش در ایران    
عضو مرتبط : گیتی اعتماد  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید