تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1369

پژوهش

پژوهش

زمانی که از طریق پیامک به من ابلاغ شد که با موضوع" پژوهش" مطلبی بنویسم ،چیزی شگفت انگیز، شبیه یک اتفاق رخ داد. ناگهان زمان و مکان تغییر کرد.گیرو داری شد، ومن بودم و زنگ انشا، و پرسشی با موضوع جاودانه"علم بهتر است یا ثروت" که در مقام پاسخ گوئی و به عنوان متن انشا، همه بی چون و چرا می دانستیم که باید با عبارت البته و صد البته، بر همه واضح ومبرهن است که علم بهتر از ثروت است! شروع کنیم و در ادامه از بسیاری فوائد علم وبه درد نخوری ثروت قلم فرسائی کنیم.  لبخند کم رنگ وگذرای  روی لبانم فقط برای خودم محسوس بود. در همان حال و همان گیر و دار، با خرج کمی انصاف نتیجه نیم بندی هم گرفتم که پاسخ دانش آموزان، پر بیراه  نبوده ولی آیا کل مطلب هم همین بوده؟ و بعد نتیجه گرفتم که یک جواب مشخص در طول زمان، یعنی " تنها راه".یعنی "سد" !

هم چنین است قصه امری بسیار گران سنگ با بکار بردن کلمه ای بسیار ساده.  "پژوهش" در فرهنگ لغت معین ،این چنین معنی شده:جستجو، بازجوئی، بازجست، رسیدگی، تفحص، تحقیق، استفسار، بررسیها و جستجوهای علمی.

بدیهی است که وقتی با چنین معانی گسترده ای روبرو شدم، برای پرهیز ازبی راهه رفتن، دیدم استفاده از گزینه روش قدیمی انشاهای مدرسه ای ،بی خطر تر است. از اینرو، مانند یک شاگرد مدرسه، از راه محافظه کاری و در حد امکان وبضاعتم، به مسئله پژوهش می  پردازم.

 پرسشهای بنیادی، ترس از عوارض طبیعی، پی بردن به قوانین طبیعت، ومسائلی از این دست ویا به عبارتی دیگر دست یافتن به پاسخ این پرسش هستی شناسانه که "من انسان کجای این موجودیت بیکران قرار دارم؟" از اولین کوشش های سترگ پژوهشی انسان بوده. اینها می توانسته از نوع بسیار پیچیده تا ساده ترین نتیجه، خود را برای انسان به عنوان تجربه به معرض آزمایش ونمایش بگذارد. بسیاری از اوقات با استفاده از نتایج به دست آمده از پژوهش هایش می توانسته ونیز می تواند دریابد که چه اتفاقی در حال رخ دادن است و با یافتن قوانین طبیعت، دریافت که اتفاقات چگونه رخ می دهد. ویا این که در اثر تجربه ای ناخوش آیند واشتباه، جای گزینی های (تئوری های) معتبرتری را ارائه دهد.

گاهی پژوهش به صورت یک چانه زنی با زمان میشود چون قصدش تفحص در مثلا امری اجتماعی است. مسلم اینست که اگر درمواردی که پژوهش به زمان طولانی و امکانات مالی نیاز دارد، فکر کنیم که از خیرش بگذریم، اشتباه بسیار بزرگی مرتکب شده ایم چون ضرر کار غیر علمی بمراتب بیشتر خواهد بود.  از این دست چشم پوشی ها، ما ایرانیان  ضررهای زیادی را متحمل شده ایم. هوشمندی، سلاح بسیار کار آمدی است که از ازل، در امر خلقت برای موجودیت انسان تعریف شده. از آن بهره بگیریم وراههای درست را بیابیم.

ناکامی در روند پژوهش ها، کاهنده و توانفرساست.واقعیت گاهی خود را مخفی می کند ویا به شکل های مختلف خود را به نمایش می گذارد، ولی گذار از مشکلات ، نیاز به چشمی همه جانبه نگر دارد. اعتماد به زمان،راه گشای بسیاری از مشکلات سر راه پژوهش هاست. انرژی وفضا ،همیشه آماده کمک رسانی هستند.

پژوهش می تواند امری کاملا شخصی باشد و با نتایج بر گرفته از آن به پردازشی شخصیتی دست یابد. که در ادبیات مابا اسم مفعول "پژوهیده" شناسانده می شود.

             سخن شد پژوهیده از هر دری                ز شاهی و تاج وز هر کشوری          "شاهنامه"

            پژوهیده سودابه را شاه گفت                    که این رازت از من نباید نهفت         "شاهنامه"

بعد از این همه اگر به همان روش انشاها خواسته باشم نوشته ام را پایان دهم باید بنویسم که:از این مقاله نتیجه می گیریم که پژوهش موجب می شود جلوی اشتباهات هزینه بر، گرفته شود واز ایجاد اشتباه روی اشتباه که مخصوص جوامع باری بهر جهت است جلو گیری شود.و در آخر،   مقام نخست در پیشرفت ها، از آن پژوهش و احترام گذاشتن به نتایج آن است و بس.

خوب چهر کشاورزی        آذر 92 

 

   

موضوعات مرتبط : پژوهش در ایران    
عضو مرتبط : خوبچهر کشاورزی  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید