تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :2431

کاخ سلیمانیه کرج

آیا منتظر فرو ریختن کاخ سلیمانیه کرج هستیم؟

کاخ سلیمانیه کرج

باستان شناسان جهان ایران را به دیلیل غنای فرهنگی و مواریث بیشمار بهشت می خوانند بهشتی که باستان شناسان می دانند در آن به آنجه می خواهند می رسند و تحقیقات آنها در این سرزمین بر اعتبار علمی شان می افزاید اما ما براستی هم خود را گم کرده ایم و هم میراث باستانی خود راُ میراثی که در چند قدمی ماست اما از بی توجهی های ما رنج می برند. نابود می شوند می شکنند و از بین می روند.

یکی از شاهکار های معماری ایران در عهد قجر کاخ سلمانیه است که کمتر به گوشمان خورده است.این كرج از یادگارهای دوران قاجار و یكی از معدود آثار ثبت شده فرهنگی و تاریخی شهرستان كرج است كه در محدوده مركزی شهر و در داخل دانشكده كشاورزی كرج واقع شده است. و به دستور سلیمان میرزا فرزند فتحعلی شاه قاجار ساخته شد. بنا با شماره 370 در فهرست آثار تاريخی ايران ثبت شده است .

ودر دوره قاجاريه و در زمان فتحعلی شاه قاجار و به دستور وی .بسال 1225 تا 1227 توسط محمد حسين خان نظام الدوله اصفهانی بنا گرديده است و بنام پسرش سليمان ميرزا نام نهاده است . عمارت سليمانيه بصورت يک مجموعه ساختمان با کاربردهای مختلف ايجاد شده است که هم اکنون فقط بنای کوشک باقی مانده است اهميت اين بنا از لحاظ نقاشيهای ديواری ( تصوير سلايين قاجار و گچبريهای نفيس آن می باشد که جزو اولين بناهايی است به سبک پيلوت (ستوندار ) احداث گرديده است .

كاخ سلیمانیه به همراه باغ مقابل خود و همچنین ردیف ساختمان های ملازمین موكب شاهی تشكیل مجموعه حكومتی واقامتی كوچك و بسیار زیبایی را می داده است كه متاسفانه در حال حاضر ردیف ساختمان های ملازمین در طرح های توسعه دانشكده كشاورزی از بین رفته و كاخ سلیمانیه و باغ كوچك آن تنها مانده اند! ساختمان كاخ سلیمانیه بنایی است آجری، متقارن و كشیده به نسبت 5 به یك باسقف شیروانی و دارای تمامی مشخصه ها و مولفه های سبك معماری دوران قاجار كه می توان آن را از جمله ساده ترین، زیباترین و با احساس ترین ساختمان های دوران خود دانست.

تالارها، ارسی ها، نقاشی ها، آیینه كاری ها، قوس های نیم دایره نما، سقف شیروانی، تناسبات نما و نقشه، دواشكوبه بودن آن، همگی از جمله خصوصیات بارز كاخ سلیمانیه بوده كه در تركیب نهایی و بسیار ساده خود و در كنار مجموعه ساختمان ها و باغ پیرامونی، منجر به شكل گیری ساختمانی دوست داشتنی، با هویت و صمیمی شده است. این ساختمان از آجر و خشت با تیر ها و مهاربندهای چوبی ساخته شده است.

تالارها و فضاهای داخلی از انواع تزئینات، شامل نقاشی های دیواری بزرگ و آینه كاری ها با سقف چوبی و همچنین تزئینات گچی اندود شده و نمای بیرونی ساختمان از قاب های آجری جرزها با اندود گچ و خاك و اندكی نقش و نگار. در حال حاضر این ساختمان در محدوده دانشكده كشاورزی كرج واقع شده و سالهاست به حالت متروك، فراموش و رها شده است.ساختمان كاخ دارای دو اشكوب است؛ طبقه همكف حدودا به صورت پیلوتی های امروزی و به منظور قرارگیری برخی از فضاهای خدماتی كاخ در نظر گرفته شده و طبقه دوم كه از طریق دو راه پله در دو سوی ساختمان قابل دسترسی است،این کاخ با تمام زیبایی های خود در حال فراموشی و تخریب است سزاوار نیست این کاخ هم فرو ریزدمنبع : Persianforumنظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید