تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1088

کاوش گورستان مشکین شهر

کاوش های باستان شناسانی در گورستان تاریخی مشگین شهر مشخص کرد در یکی از این گورها 34اسب دفن هستند. همچنین در گور دیگری چهار جسد متعلق به زنان 20تا30ساله کشف شده که پس از کشتن، تکه تکه شده بودند.

به گزارش مهر، گورستان باستانی خرم آباد مشگین شهر از جمله گورستان های دارای گورهای چهار چینه در اردبیل است که مورد دستبرد حفاران غیرمجاز قرار گرفته اند. تدفین در این گورها در سال های متمادی و به صورت دسته جمعی انجام می شد. همچنین برای اولین بار در این گورستان، کورگان های مربوط به سکایی نیز به دست آمده است. پیش از این نمونه های زیادی مشابه این گورها در کشورهای مجاور و در حوزه قفقاز کاوش شده است ولی تا به امروز نمونه ای از آنها در ایران به دست نیامده بود .

رضا رضالو، سرپرست تیم کاوش این گورها در این باره با بیان گورهای کاوش شده به دلیل تعداد بسیار زیادشان شماره گذاری شده اند، می گوید: متاسفانه بسیاری از این گورها مورد تجاوز غارتگران اموال فرهنگی قرار گرفته است .

کاوش گورستان مشکین شهر

در یکی از این گورها اثار و بقایای 4اسکلت سگ و بقایای 11تدفین انسانی به دست آمده اما این تدفین ها در اثر حفاری های غیرمجاز از میان رفته و در برخی از آنها تنها پراکنده استخوانی که به احتمال زیاد متعلق به قسمت های مختلف انسان بوده، به دست آمده است .

بزرگترین گور باستانی

این باستان شناس از کشف بزرگترین گور این گورستان خبر می دهد و می گوید: گور شماره 20 بزرگترین گور به دست آمده در میان این گورهاست که در آن 34اسب با نظم بسیار خاصی خفه شده و دفن شده اند. این تدفین ها بر روی هم انجام شده و در بیشتر موارد سرشان به سمت بیرون گور قرار گرفته است.

به نظر می رسد که این اسب ها بخشی از نذوراتی بوده اند که در ارتباط با تدفین انسانی (احتمالا متعلق به یکی از بزرگان و شاهان سکایی) تقدیم شده اند .

رضالو، گور شماره 21 و شماره 22 را با هم ارزیابی می کند و می گوید: به نظر می رسد این دو گور با هم در ارتباط بوده باشد . در این گور ما چهار تدفین انسانی که همگی متعلق به زنان 20تا30ساله بوده را دیدیم.

شاید این اشخاص بعد از کشته شدن تکه تکه شده و به همراه هدایایی که عمدتا نیز به صورت ظروف سفالی اند، در این گورها قرار داده شده اند.

کاوش گورستان مشکین شهر

به گفته رضالو، گور 22 اصلی ترین گور کاوش شده در این کارگاه است. چاله گور به شکل مستطیل کنده شده و در پایین به وسیله چینه ای که پایه آن بر روی لاشه سنگ ها قرار گرفته، کار شده است. سقف این گور نیز به وسیله الواری که به نظر می رسد از درختان جنگلی منطقه بوده است، پوشش داده شده و برروی آن تپه ای ایجاد شده است. عمق گور نیز از زیر الوار 2متر است . در میان این گور آثار یک تدفین انسانی و تدفین های حیوانی شامل اسب، گوسفند و گاو و بعضا پرندگان دیده می شود. با توجه به بخش های برجای مانده این اسکلت را می توان به یک زن 25تا 30ساله منسوب کرد. وی ادامه می دهد: در گور دیگری ، آثار هیچ نوع تدفین انسانی به دست نیامده است و آنچه که در درون این کورگان دیده می شود شامل تدفین های حیوانی است. در این گور ما شاهد تدفین 8اسب، 2سگ و 2گاو بودیم که با نظم بسیار خاصی این حیوانات کشته و در درون این گور تدفین شده اند. به نظر می رسد این حیوانات نیز به عنوان بخشی از نذوراتی بوده که در ارتباط با تدفین انسانی گور شماره 22 که به احتمال به یکی از بزرگان و شاهان سکایی بوده، تقدیم شده است. وی اضافه می کند: اشیاو هدایای قرار داده شده در درون این گورها شامل ظروف سفالی، مهره های طلایی به شکل کروی، مخروطی، دیسکی شکل و آویز طلایی به شکل مستطیل، گوشواره مدور و پلاک ها و انگشتر مفرغی ، دستبند و پولک های مفرغی؛ مهره های عقیق در اشکال مختلف هندسی و در رنگ های مختلف، مهره های فریب در اشکال مختلف هندسی و در رنگ های سفید وآبی و لاجوردی و غیره، مهره های شیشه ای و سنگی، مهره های شبق در اشکال مختلف و اشیای آهنی است.

به طورکلی درطی کاوش های گورستان خرم آباد، آثار گورهای عصر آهن 2 و 3(1200تا 550 پیش از میلاد) به دست آمده است. گورهای عصر آهن 2 از نوع گورهای کلان سنگی است. این گورها با سازه های سنگی متشکل از تخته سنگ های بسیار بزرگ ساخته شده است. طول آنها از 4.5تا6 متر و عرض آنها از 2تا 3متر متغیر است. در این گورها تدفین ها دسته جمعی و در سطوح مختلف انجام شده است، به گونه ای که در یکی از گورها 23اسکلت انسانی به دست آمده است. به نظر می رسد این تدفین ها در طی چندین نسل صورت گرفته است. به همین منظور از دیواره غربی این گورها به منظور بازوبسته کردن و قراردادن اجساد جدید استفاده شده است. علاوه بر اسکلت های انسانی، در این گورها جسدهای حیوانی همچون سگ نیز دیده می شود .

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهینظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید