تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :3446

کرند غرب (شهرستان دالاهو)

شهرستان (دالاهو) با مساحت 1970 کیلومتر در غرب استان کرمانشاه واقع است . این شهرستان به مرکزیت شهر (کرند) دارای دو بخش به نام های (مرکزی ) و (گهواره ) است که از پنج دهستان گوران ، قلخانی ، بان زرده ، ریجای و بیوه نیج تشکیل شده و در مجموع دارای 156 روستا است . مهم ترین ارتفاعات منطقه ی کوهستانی دالاهو ، کوه (نوا) است که آب و هوای معتدل و سرد کوهستانی را برای این منطقه به ارمغان آورده است .

مهم ترین رودخانه های شهرستان (دالاهو) رودخانه ی (کرند ) است و از دیگر رودخانه های آن می توان به زمکان ، هورو و بریشاه اشاره کرد .

به جرات می توان گفت این شهرستان دیدنی بیشترین زیبایی توصیف ناپذیرش را مدیون سراب ها و رودخانه های خروشان است که از مهم ترین آنها می توان سراب خروشان (شالان) یا همان (ریجاب ) را نام برد . سراب کرند غرب ، رشمینه قورچی باشی ، سفرشاه ، قلعه زنجیر و تختگاه جهانبخش هم از دیگر رودخانه های این منطقه است .

وجود طبیعت بکر و جلوه های طبیعی منطقه ریجاب از جمله جنگل ها ، کوهستان های مرتفع ، کوه دالاهو ، رودخانه ها ، دره ها و چشمه های این منطقه را از سایر مناطق استان متمایز کرده است .

مردمان ساکن دالاهو از اقوام کرد هستند که به زبان کردی و گویش های جافی ، کلهری و قلخانی تکلم می کنند (تنبور) مهم ترین ساز منطقه دالاهو است که قدمتی هزار ساله دارد .

مردم ساده و صمیمی این منطقه همچنان لباس های محلی خود را می پوشند که صفا و صمیمت آنها را در چشم مسافران دو چندان می کند . از پوشاک مردان می توان شیه ، شلوار جافی ، کوله بال ، کلاو و کلاش و از پوشاک زنان شیه ، پاپوش ، جلسقه ، ماشته ، سرون ، سلته ، و زبون را نام برد .

این شهرستان ، جاذبه های بی شماری دارد که از آن میان می توان به روستای دیدنی (شالان ) اشاره کرد که همواره پذیرای گردشگران بسیاری است . این روستا در 23 کیلومتری سریل ذهاب و 140 کیلومتری کرمانشاه واقع است . آب و هوای آن در فصول تابستان و بهار خنک و در پاییز و زمستان سرد و برف گیر است . رودخانه های پر آب (الوند) در جنوب روستا جریان دارد . روستای شالان به سیب درختان بسیاربلند و پوشش سبز ، چشمه ها ، سرچشمه ی رودهای کوچک ، زیارتگاه عبدالله ابن عمر ، جنگل های انبوه و گسترده ، باغات گردو ، انار و انجیر کوهی از تفرجگاههای زیبا و کم نظیر استان است که مورد توجه گردشگران بسیاری است .

از دیگر رووستاهای این منطقه می توان روستای (حریر ) را نام برد . روستای حریر به دلیل برخورداری از موقعیت طبیعی و اقلیمی مطلوب ، مناظر و جلوه های طبیعی منحصر به فرد، مراتع سبز و حاصلخیز روستا به ویژه در بهار ، تابستان و پاییز ، زیبایی های شگفت انگیز و جلوه های جذابی پدید می آورد . یکی از چشم اندازهای بسیار زیبای روستا ، مناظر اطاف سراب حریر می باشد که از درختان بلند ، گیاهان و گل های وحشی پوشیده شده است .

روستای (سرخه دیزه ) نیز از دیگر جاذبه های این شهرستان است که به سبب استقرار در کوهپایه و اقلیم معتدل طبیعت زیبا و استقرار عشایر و فصل کوچ دارای جذابیت بسیار است .

علاوه بر زیبایی های بی شمار طبیعی در این شهرستان ، جاذبه های تاریخی نیز وجود دارد که همواره مورد توجه گردشگران است از جمله می توان به قلعه یزدگرد اشاره کرد . مجموعه ی بیاد ماندنی قلعه یزدگرد در 18 کیلومتری سه راهی ریجاب به سرپل ذهاب قرار دارد . این مجموعه با وسعت حدود 40 کیلومتر مربع از سمت شمال غرب با پرتگاه تندی به جلگه ذهاب و از طرف شمال و شرق به صخره های پلکانی دالاهو منتهی می شود . بر اساس کاوشهای باستان شناسی زمان ساخت این مجموعه به دوره ساسانی و یا اواخر دوره اشکانی برمی گردد . این مجموعه شامل چند محوطه از جمله دیوار گچ ، آشپزخانه ، دروازه ، جای دار ، تپه رش ، قلعه یزدگرد ، گچ گمبد ، قلعه داور ، نقاره خانه و آسیاب است .

از دیگر جاذبه های این شهرستان می توان مسجد (عبدالله بن عمر ) را نام برد . مسجد عبدالله بن عمر یکی از مساجر صدر اسلام است که در روستای شالان قرار دارد . شالوده ی این بنا بر روی بنایی که به قبل از اسلام تعلق داشته ساخته شده است . مسجد به شکل مستطیل و به ابعاد 10 ، 7 در 18 متر است . شبستان مسجد دارای 8 ستون در دو ردیف موازی است . محراب مسجد بر خلاف سایر مساجد اسلامی از دیوار جنوبی بیرون نیامده ، بلکه به وسیله ی گچبری به دیوار مسجد اضافه شده است . منبر 5 پله ای مسجد پشت به محراب ساخته شده و مصالح آن سنگ و گچ است . مناره ی مسجد در جنوب غربی پشت بام دارای 21 پله مثلثی شکل است . در بالای آن نیز گنبدی مخروطی قرار دارد . از دیگر آثار تاریخی این شهرستان مقبره ی (ابودجانه است ) معروف است . ابودجانه از یاران با وفای پیامبر (ص ) در جنگ احد بوده است .

یکی دیگر از جاذبه های این شهرستان ، مقبره (بابا یادگار ) در نزدیکی قلعه یزدگرد است که از زیارتگاههای پیروان اهل حق به شمار می رود . این بنا از نظر معماری به صورت فضای مربعی شکل است . بر روی آن گنبد مخروطی شکلی قرار گرفته و سطوح داخلی و خارجی بنا به وسیله ی ملات ، گچ اندود شده است .

سازمان میراث فرهنگی

استان مرتبط : کرمانشاه  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید